Kto sformułował taki pogląd:

Główny temat.

Moderatorzy: Fordor, jan, Moderatorzy

Fordor
Członek Stowrzyszenia
Posty: 1361
Rejestracja: 2007-03-06, 08:51

Kto sformułował taki pogląd:

Postautor: Fordor » 2018-04-15, 19:51

[faszyzm i narodowy socjalizm] powstały jako reakcja na liberalizm oraz socjalizm i obydwa „…wiele zawdzięczają poglądom katolickich pisarzy”?
Nie zdziwcie się, należy on do pioniera polityki społecznej w Polsce – księdza Antoniego Szymańskiego (1881-1942) reprezentującego w Polskim Towarzystwie Polityki Społecznej nurt katolicki obok liberalnego i socjologiczno-strukturalnego. Tę ważną postać przypomniał dr hab. Rafał Łętocha w artykule „Sprawiedliwość społeczna i katolicyzm” („Nowy Obywatel” nr 25/76, 2017).
W swojej bogatej spuściźnie naukowo-publicystycznej ks. Szymański odnosił się do takich dziedzin, jak ekonomia i etyka, traktując je łącznie, bo ich przedmiotem jest działalność ludzka. Pozbawiał zatem prawa kapitalizmowi do bezwzględnego zysku – tego ulubionego sloganu liberalnego. Podkreślał, że istnieją określone prawa ekonomiczne, ale „jednak nie posiadają one bezwzględności praw przyrodniczych”. Zdefiniował pojęcia polityki społecznej oraz pomocy społecznej. Przeciwstawiał stanowisko personalistyczne – indywidualizmowi i kolektywizmowi.
Mamy więc myślicieli proponujących inną drogę – warto o niej przeczytać.
https://nowyobywatel.pl/2018/01/02/spra ... -w-polsce/

Wróć do „Człowiek - Społeczeństwo - Kultura”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości