Zagospodarowanie Wisły to nasz obowiązek

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Fordor

Post by Fordor » Tue Mar 08, 2011 7:59 am

//Czlowiek co wypowiada sie z taka pewnoscia... fachowcem nie jest.//
Ale chyba, koniec końców, ktoś musi nim być :-D ?

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Tue Mar 08, 2011 10:17 pm

Fordor wrote://Czlowiek co wypowiada sie z taka pewnoscia... fachowcem nie jest.//
Ale chyba, koniec końców, ktoś musi nim być :-D ?


Chcialoby sie. Ale gdzie je wziac? Ci co sa sie nie wypowiadaja. Bo za duzo oszolomow do okola. Normalna rzeczowa dyskusja od razu przechodzi na swietopogladowa...
nie ma podpisu :)

Fordor

Post by Fordor » Fri Mar 11, 2011 9:33 am

Architekt Jerzy Hryniewiecki, który przestał być posłem po stwierdzeniu, że poseł powinien mieć przynajmniej maturę, jest cytowany w kwartalniku „Obywatel”/1(52)-2011 r.
Artykuł „Urbanistyka i krajobraz” jest skróconym zapisem referatu wygłoszonego przez autora 21.09.1945 r. w Krakowie podczas pierwszego dnia zjazdu reaktywowanej Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Znajduje się w nim wzmianka o Wiśle:
„Mam poważne obawy, że dzieła takie, jak regulacja Wisły, tamy na jej górskich dopływach, jazy wzdłuż jej brzegów, kanały, nowoczesna sieć drogowa itp. wywołają radykalne zmiany w krajobrazie. Obawiam się, że zmiany te stworzą formy przypadkowe i nieprzemyślane. Co się np. stanie po regulacji Wisły z krajobrazem Kazimierza lub Sandomierza?”
Jestem ciekawa, na ile takie wypowiedzi mogły mieć wpływ na plany zagospodarowania rzeki.
Czasopismo "Obywatel" dostępne w czytelni Biblioteki Społecznej.

Fordor

Post by Fordor » Fri Mar 11, 2011 12:35 pm

Otrzymaliśmy informację z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, że w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii jest organizowana prelekcja pn. „Szlak Wisły”, którą zaprezentuje Katarzyna Rojek z Fundacji Marka Kamińskiego. Spotkanie odbędzie się 17 marca 2011 roku (czwartek) o godz. 16:00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, ul. Straganiarska 43/46.

bartlomiej.skrzypek
Forumowicz
Posts: 36
Joined: Mon Feb 05, 2007 10:01 pm

Zapraszam do lektury !!!

Post by bartlomiej.skrzypek » Sat Mar 12, 2011 2:01 pm

Zapraszam do lektury POLSKA na morzu 2000 wydawnictwa PAN ( nr katalogowy 15824 - księgozbiór Urbanika).

Jest tam wiele ciekawych informacji o planach zagospodarowania dorzecza Dolnej Wisły, poprzez stworzenie Okręgu Przemysłowego Dolnej Wisły (Tczew, Kwidzyn, Sztum, Grudziądz, Opalenie), budowy Huty w Drewnicy (gmina Stegna), Rozbudowa Portu Północnego, który ciągnął by się aż do przekopu Wisły w Przegalinie. W tym port o łącznym przeładunku 100 mln t (dla porówniania obecne przeładunki w całej Polsce to około 50 mln t), nowe wielkie stocznie produkcyjne i remontowe, przemysł portowy, przemysł wodochłonny (w tym rafineria ropy co została wybudowana oraz wspomniana huta i stalownia w Drewnicy).
Wszystko to miałoby zostać połączone SKM Gdańsk- Olszynka- Drewnica- Stegna- Krynica Morka- Piaski a od Drewnicy miałaby przebiegać linia kolejowa do Elbląga (i dalej na Olsztyn) oraz do przez Malbork na południe do Warszawy oraz Centralna Magistrala Kolejowa (zbudowana za PRL tylko trasa Grodzisk Mazowiecki - Psary).

W rejonie Dolnej Wisły miały być elektrownie:
- Opalenie Węglowa 200O MW lata 1979-1981 (obecnie El. Północ w trakcie uzgodnień środowiskowych) www.elektrowniapolnoc.pl
- Dolna Wisła Jądrowa 5000 MW po 1990 roku

takie były plany

mi osobiscie się podoba skm. Chętnie zmodyfikowałbym trasę, która otrzymałaby przebieg Gdańsk- Olszynka - Rafineria- Sobieszewo - Świbno - Mikoszewo- Stegna- Sztutowo- Krynica Morska (oblegana w szczególności latem !!!!)
-

bartlomiej.skrzypek
Forumowicz
Posts: 36
Joined: Mon Feb 05, 2007 10:01 pm

Post by bartlomiej.skrzypek » Sat Mar 12, 2011 2:09 pm

Następna lektura Polska Zarys encyklopedyczny- PWN 1979 - dostępna w mojej kolekcji - str. 242 Program Wisła.

Program przewiduje budowę około 30 stopni wodnych, 18 zbiorników retencyjnych , przewozy ładunków 107 mln t, 12 portów oraz 25 przeładowni przemysłowych.

5 elektrowni wodnych w dolnym biegu:
- Wyszogród 272 MW
- Ciechocinek 164 MW
- Solec Kujawski 193 MW
- Grudziądz 226 MW
- Piekło 263 MW

Fordor

Post by Fordor » Sat Mar 12, 2011 5:13 pm

Według pierwszej, podrugowojennej, koncepcji opracowanej w 1962 r. kaskada dolnej Wisły miała składać się 9 stopni wodnych (o łącznej mocy 1 479 MW):
- początkowy dolny Tczew,
- Opalenie,
- Chełmno,
- Solec Kujawski,
- Ciechocinek,
- Włocławek,
- Płock,
- Wyszogród,
- kończący stopień Warszawa Północ (w rejonie Nowego Dworu).
W r. 1971 zdecydowano się na wyeliminowanie dwóch elektrowni - w Płocku i Chełmnie z uwagi na ich niską efektywność (kolejno 159 MW i 128 MW), na przesunięcie stopnia z Tczewa i rozpoczęcie kaskady od dołu rzeki w Piekle. Także kaskada miałaby się składać z 7 stopni:
- Piekło 263 MW,
- Grudziądz 226 MW,
- Solec Kujawski 193 MW,
- Ciechocinek 164 MW,
- Włocławek 160 MW,
- Wyszogród 272 MW,
- Warszawa Północ 87 MW (Nowy Dwór) - łącznie o mocy 1 365 MW.
Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków NATURA 2000 objęło w dużym zakresie obszary dolnej Wisły, co praktycznie uniemożliwia realizację kaskady. 22.12.2000 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie realizacji stopnia wodnego w Nieszawie (jako ostatniego stopnia na dolnej Wiśle). Przyjęto ją z powodu narastającego zagrożenia bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w celu jej "podparcia".

Fordor

Zagospodarowanie Wisły to nasz obowiązek

Post by Fordor » Sun Nov 27, 2011 4:49 pm

Następna akcja protestacyjna przeciwko składowaniu francuskich odpadów w Gorleben:
http://fakty.interia.pl/swiat/news/niem ... ,4?f=pasek

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Re: Zagospodarowanie Wisły to nasz obowiązek

Post by jan » Mon Nov 28, 2011 7:43 am

To nie jest żaden argument na rzecz zagospodarowania Wisły ani przeciw elektrowni jądrowej.

Elektrownia jądrowa nie wyklucza potrzeby, ba - KONIECZNOŚCI zagospodarowania Wisły.
Idzie o zabezpieczenie przed powodziami, wykorzystanie energii rzeki i drogi wodnej.

Rachunek ekonomiczny (uwzględniający ekologię) jest niezbędny, i to zrobić dość łatwo,
o wiele trudniej podjąć decyzję o przeznaczeniu środków, kiedy jest tyle innych potrzeb "bliższych ciału".
Polak przed powodzią i po powodzi głupi.

Prymat politykierstwa i hucpy nad gospodarskim myśleniem i pracą.
Państwo nasze jest jak krowa, którą każdy chce doić,
a dbałość o nią zostawia się łasce boskiej albo krasnoludkom.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 55 guests