Co daleko, to nas nie dotyczy?

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Basia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 174
Joined: Sat Jan 19, 2008 8:00 pm

Co daleko, to nas nie dotyczy?

Post by Basia » Tue Mar 15, 2011 8:56 am

Szczerze mówiąc jestem nieco zdziwiona taką ciszą tu, na forum, wobec zdarzeń w Japonii. Nikogo to nie zmartwiło? Nie zaniepokoiło? Nie oburzyło? Nie przeraziło?
Wiem, Janie, co możesz teoretycznie odpowiedzieć. Bo forum jest poświęcone problemom okolicy, dzielnicy, że trzeba się zastanawiać, jak zmieniać i polepszać świat wokół siebie, teoria "małych czynów" i td.

A gdyby to się stało gdzieś obok? Obwód Kaliningradzki, Litwa, Białoruś? Byłoby to "nasze podwórko"?

Nie jest to żadna pretensja, czy obwinienie, czy kpina. Tylko się zastanawiam od pewnego czasu. Tak samo jak "nie można być obywatelem świata, nie będąc obywatelem swojego kraju", (zresztą odworotnie też się nie da), czy można mając na celu polepszenie świata wokół siebie pomijać w myślach i uczuciach to, co dzieje się w światach wokół innych ludzi?

Zwłaszcza we współczesnym świecie, kiedy Ziemia jest tak mała, i jesteśmy skazani na współżycie, współdziałanie, na wspólne rozwiązanie problemów i wspólną karę w razie czego...
Proszę cię, duszo moja, bądźże mi szaloną...

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Tue Mar 15, 2011 11:52 am

hmmm...
Słucham radia wczesnym rankiem i późnym wieczorem,
nie mam do dodania nic godnego uwagi.

Słucham o Libii, słucham o Japonii,
wczoraj trafiłem na rozmowę z Grzegorzem Kołodką.

Na głowie mam problemy dnia codziennego.
Tymczasem Titanic płynie...
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

bartlomiej.skrzypek
Forumowicz
Posts: 36
Joined: Mon Feb 05, 2007 10:01 pm

Post by bartlomiej.skrzypek » Tue Mar 15, 2011 5:40 pm

Witam nas dotyczy z kilku powodów

1. Ludzkich
- współczucie osobom, którzy ucierpieli w wyniku trzęsienia ziemi, tsunami oraz katastrofy nuklearnej

2. Ekonomicznych
- Świat to globalna wioska, przemysł nie jest lokalizowany tam gdzie rynek zbytu, przez to braki w zaopatrzeniu dotyka już całą Japonię

3. Środowisko naturalne
- Rozpoczyna się znów debata czy budować elektrownie atomowe czy też nie

Moim zdaniem przemysł powinien być lokalizowany w rynkach zbytu (o ile nie zachodzą inne przesłanki wykwalifikowana kadra, duże zbiorniki wodne, surowce mineralne). W związku z tym gdy katastrofa jest w jednym miejscu nie pociąga za sobą inne rejony kraju

Agata Sadowska
Forumowicz
Posts: 60
Joined: Sat Mar 28, 2009 12:22 pm

Post by Agata Sadowska » Thu Mar 31, 2011 12:18 pm

Za kilka dni będzie miała miejsce premiera płyty z muzyką Chopina, z której dochód zostanie przekazany Japończykom. Płyta nosić będzie tytuł Solidarni z Japonią, a zagrają dychczasowi polscy laureaci Konkursu chopinowksiego. Myślę, że w ciemno, mogę plecić:)
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer?
Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests