Magdalenka

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Re: Magdalenka

Post by jan » Sun Jun 02, 2013 9:57 am

To nie był Jaworski o którym myślisz,
to był najnormalniejszy człowiek pod słońcem - Paweł Jaworski.

Otwarte usta są największym zdrajcą, każdy sąd, opinia - najwięcej mówią o mówiącym.

Na czyny również musimy patrzeć czujnie, bo słowa służą do ukrywania myśli;
na dłuższą metę nie są w stanie ukryć poziomu myślenia i głupstwo, jak oliwa...
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Maras
Członek Stowrzyszenia
Posts: 354
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:02 am

Re: Magdalenka

Post by Maras » Sun Jun 02, 2013 10:23 am

Faktycznie , myślałem o Andrzeju, jest Paweł, zostaje plus :)

Fordor

Re: Magdalenka

Post by Fordor » Wed Jun 19, 2013 9:26 pm

Warta przypomnienia rozmowa z prof. Włodzimierzem Bojarskim, który uczestniczył w pracy podzespołów Okrągłego Stołu jako ekspert:
http://nowyobywatel.pl/2011/01/27/w-liberalnej-sieci/

Z niej pochodzi cytat:
...Po czerwcowych wyborach w 1989 r., już w lipcu, sierpniu i wrześniu w Brukseli i Warszawie toczyły się poufne, a praktycznie tajne rozmowy reprezentantów „Solidarności” z przedstawicielami światowego kapitału i z młodymi adeptami amerykańskiej szkoły neoliberalnej – Jeffreyem Sachsem, Jackiem Rostowskim (obecnym ministrem finansów), Stanisławem Gomułką. Z polskiej strony była delegacja pod przewodnictwem znanego i cenionego prof. Witolda Trzeciakowskiego. Podczas tych rozmów uzgodniono w sposób zakulisowy całkowite odrzucenie programu „Solidarności”, przyjętego przy Okrągłym Stole.
Program uspołecznienia polskiej gospodarki uznano za nieefektywny, nieracjonalny i nieobiecujący. W zamian przyjęto założenia, które później zostały sformułowane jako tzw. Konsensus Waszyngtoński, określający zbiór warunków gospodarczych, nakładanych na poszczególne kraje, które chciały współpracować z Bankiem Światowym i innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Wymagano pełnego otwarcia kraju na wymianę finansową i gospodarczą oraz zminimalizowania wszelkich krajowych ograniczeń i interwencji państwa w sferze ekonomicznej. Te warunki zostały przyjęte i były następnie realizowane. Kolejnym z nich była prywatyzacja majątku narodowego i ograniczanie wydatków z budżetu, żeby stworzyć warunki do jak najpełniejszej minimalizacji roli państwa w gospodarce i w życiu publicznym.
Wszystkie te warunki zostały przyjęte potajemnie, o czym do dziś się nie mówi. Podkreśla się natomiast fałszywie, że państwo realizuje zasady uzgodnione przy Okrągłym Stole, które po paru latach zostały zapisane w Konstytucji z 1997 r...

Fordor

Magdalenka

Post by Fordor » Fri Jul 15, 2016 12:38 pm

Jeśli ktoś nie może przeczytać książki prof. Władysława Markiewicza pt. „Sto lat przeciw głupocie. Rozmowa z przyjaciółmi Pawłem Kozłowskim i Jerzym Słubickim”, to warto przeczytać jej fragment zamieszczony w „Przeglądzie” nr 27/2016. Z niego kilka zdań:
…Okrągły Stół był spotkaniem dwóch stron: rządzącej i opozycyjnej. Uznano to za osiągnięcie kulturowo-polityczne o olbrzymich wymiarach i skutkach wręcz nieprawdopodobnych, nawet dla Europy i świata.
…Mnie się wydaje, że jednak duch rozpatrywania przyszłości Polski z punktu widzenia racji stanu zwycięży dzięki temu młodemu pokoleniu. Że ono będzie miało więcej zrozumienia dla samego sensu pojęć: racja stanu, interes państwa, interes społeczny, niż mieliśmy my. To raczej idzie ku dobremu, tak mi się wydaje.
…Podglebiem przywódców politycznych jest kultura polityczna.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests