Jaką rolę ma pełnić mężczyzna podczas długich lat pokoju

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Jaką rolę ma pełnić mężczyzna podczas długich lat pokoju

Post by Fordor » Tue Aug 12, 2014 7:44 am

Przez Polskę przewijały się różne dziejowe nawałnice, zmiany własnościowe. Mężczyzna musiał bronić kraju, dobytku orężem. Przez lata kobiety dbały o gospodarstwo i dzieci, a mężczyźni borem, lasem bronili wolności. Te stereotypy utrwaliły się.
Teraz czasy zmieniają się. Oręż częściowo też zmienił swoje oblicze. Stał się drapieżną polityką finansową i gospodarczą. To są ważne, pilne wyzwania dla mężczyzn, dla każdej mądrej głowy.
Są też kwestie społeczne. Przeczytałam ciekawy artykuł w „Przeglądzie” (nr 26/2014) zatytułowany „Ojcostwo jest na rzecz dzieci”. Na ten temat jest poprowadzona rozmowa z Jackiem Masłowskim – współtwórcą i prezesem Fundacji Masculinum, której działalność skupia się na określaniu roli mężczyzn we współczesnym społeczeństwie. Ten filozof i psychoterapeuta wypowiada się też krótko na temat tzw. gender, o czym mówiło się w latach 80-tych na zachodzie.
Głosi pogląd szeroko poparty przykładami i uzasadnieniami, że współczesny etos mężczyzny buduje się przez bycie lepszym ojcem (nie naśladującym matki, do momentu, kiedy dzieci nauczone samodzielności nie rozwiną skrzydeł), co daje więcej mężczyźnie satysfakcji, niż zabiera. A główną rolą mężczyzny jest dawanie i ochrona życia.
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/arty ... maslowskim

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Re: Jaką rolę ma pełnić mężczyzna podczas długich lat pokoju

Post by jan » Tue Aug 12, 2014 8:53 am

Nie wszyscy faceci zdają sobie z tego sprawę, ale od dość dawna wkroczyliśmy w neomatriarchat.
Kobiety są lepiej wykształcone, zdominowały już nauczanie/wychowanie, medycynę, sądownictwo...
Panowie, jesteśmy słabsi od pań i głupsi, pięść i donośny wrzask nie powstrzyma naszej klęski.
Obowiązkami domowymi musimy się podzielić - i to jest dobra strona neomatriarchatu.

Jakie skutki przyniesie Polsce ten nowy uklad - Bóg wie, albo i on nie wie.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Fordor

Re: Jaką rolę ma pełnić mężczyzna podczas długich lat pokoju

Post by Fordor » Wed Dec 04, 2019 3:55 pm

Pochlebco ;-)


Last bumped by Anonymous on Wed Dec 04, 2019 3:55 pm.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests