Rozmowy z Rafałem Matyją nie przeoczmy…

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Rozmowy z Rafałem Matyją nie przeoczmy…

Post by Fordor » Sun Jan 24, 2016 9:24 pm

jej tytuł „IV RP – reaktywacja?” (IX 2015).
To zdumiewające, jak wywiad trafia w sedno, potrafi wyartykułować bieżące potrzeby. Burzy ponadto stereotyp związany z pojęciem – IV RP*. Okazuje się bowiem, że pojawiło się ono wcześniej, bo w 1997, przed powstaniem PiS. Koncepcja została sformułowana przez dr hab. Rafała Matyję po ogłoszeniu Konstytucji, kiedy było już wiadomo, jakie mogą pojawić się problemy i oscylowała wokół dwóch podstawowych zagadnień – doktryna państwowa i przywództwo polityczne.
Doktryna państwowa, której brak tak silnie odczuwamy, to wypracowane przez elity (skupione wokół np. Rządowego Centrum Studiów Strategicznych) poglądy na państwo i jego kluczowe cele będące podstawowymi kierunkami działania rozumianymi bez słów (związane ze strategią rozwojową w Europie, strategią bezpieczeństwa w relacji z najważniejszymi partnerami poza Unią, wewnętrzną podmiotowością państwa, uszczelnieniem systemu podatkowego). Brak tej strategii jest zauważalny, czego nie odczuwają zaś państwa o długoletniej praktyce parlamentarnej. Tam, mimo, że stronnictwa sprzeczają się, a nawet toczą dotkliwe boje, to ogólnonarodowe interesy są respektowane przez całą prawie elitę. To świadczy o klasie państwa, narodu.
Przywództwo polityczne może być też nie do końca czytelne przy istnieniu dwóch reprezentantów – prezydenta i premiera. Tę sprawę warto przemyśleć i zastanowić, czy uruchomić swoisty think-tank zatrudniający grono urzędników i doradców pracujących na rzecz know-how przywódcy. Stymulowałby rozwój, bo zdarza się, że ministerstwa prowadzą filozofię przeczekania i spychotechniki. Rozmówcy bardzo zależało, aby ten pomysł wdrożyć jeszcze przed wejściem Polski do UE w 2004 r. Dziś na pewno nie upierałby się przy haśle IV RP (z powodów pragmatycznych), choć nie ulega wątpliwości, że potrzeba np. doktryny państwa istnieje nadal. Jej zaspokojenie ułatwiłoby nasze wyjście z peryferyjności. Tu ważne też byłoby, aby rozwój państwa stał się bardziej policentryczny, co dawałaby awans elitom zamieszkującym miasta niemetropolitalne.

Streściła Dorota Kaczmarek
„IV RP – reaktywacja?”. Z dr hab. Rafałem Matyją rozmawia Marceli Sommer. "Nowy Obywatel" nr 18 (69), 2015.

* Idea IV Rzeczpospolitej pojawiła się po aferze Rywina, zupełnie odległa od proponowanych rozwiązań Rafała Matyi. Jej elementem była „walka z układem” i zapowiedź systemowego przełomu.

Fordor

Re: Rozmowy z Rafałem Matyją nie przeoczmy…

Post by Fordor » Thu Mar 10, 2016 8:09 am

Dołączam głos czytelnika z felietonu Tomasza Jastruna "Choroba" (Przegląd nr 9/2016). Jest to kolejna opinia (w tym wypadku zwykłego śmiertelnika), że brak nam koncepcji na przyszłość.
Attachments
Miałeś chamie.JPG

Fordor

Re: Rozmowy z Rafałem Matyją nie przeoczmy…

Post by Fordor » Wed Mar 23, 2016 9:21 pm

Rozwiązania systemowe to nasza bolączka. Pisał o tym wspomniany wyżej dr hab. Rafał Matyja.
Pisał też prof. Bronisław Łagowski w felietonie „Za, przeciw i wstrzymujący się” (Przegląd nr 11/2016) wspominając swój odczyt na temat demokracji wygłoszony u schyłku PRL. Z właściwą sobie przenikliwością proponował zastanowienie się nad kształtem demokracji, nad wyważeniem proporcji między demokracją nomokratyczną (prawa) i woluntarną (zgodną z wolą ludu). Była ta mądra propozycja, bo z demokracją, to nie jak ze sławnym „kuniem”, jaki on jest, to każdy widzi. Trzeba troszkę wiedzieć na ten temat.
Felieton przeczytałam z ciekawością, zwłaszcza podobał mi się akapit dotyczący obywateli połowicznych.

Fordor

Re: Rozmowy z Rafałem Matyją nie przeoczmy…

Post by Fordor » Thu May 25, 2017 6:32 pm

Obserwując słabość państwa polskiego, butność partyjnych mających odwagę/czelność mówić w imieniu społeczeństwa polskiego, warto zaprezentować również wywiad z prof. Kazimierzem Kikiem:
//Polska demokracja poszła w złym kierunku. Ukierunkowanie demokracji przez rozbicie tego, co działo się wokół Tadeusza Mazowieckiego, i otwarcie drogi wolnej amerykance. Nie było pomysłu na Polskę w momencie rodzenia się jej. Ignorancja nie może nadawać kierunku rozwoju państwa, a tak się u nas właśnie dzieje.//
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ziec_.html

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests