Page 1 of 2

Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Sun Feb 14, 2016 1:45 pm
by Fordor
Znowu dwa dobre artykuły warte przeczytania*, o których króciutko.

Czy losy południowoamerykańskiej Boliwii czy afrykańskiego Burundi są podobne do naszych? Wydawałaby się, że duża odległość, inny krąg kulturowy nie dają takich możliwości, lecz nie jest to ograniczeniem dla ekspansji międzynarodowego kapitału, która stara się zredukować rolę państw do obrony zainwestowanych przez siebie funduszy. Wymienione wcześniej państwa łączy przeprowadzenie terapii szokowej administrowanej przez Jeffreya Sachsa. Transformacja pilotowana przez MFW, Bank Światowy spowodowała taki napływ kapitału zagranicznego, że praktycznie gospodarka wielu państw, w tym Polski, została podporządkowana globalnym podmiotom, przez co wielu z nas zastanawia się, czy mieszka jeszcze we własnym kraju, bo
- kupujemy w zagranicznych supermarketach,
- dzwonimy przez zagraniczną sieć komórkową,
- zagraniczne instytucje starają się sprywatyzować publiczne składki emerytalne,
- międzynarodowy przepływ kapitału jest wręcz nieograniczony (osłabienie narodowego systemu bankowego. Zastawienie pułapki dla frankowiczów było „lichwiarskim majstersztykiem”),
- bogaci tworzą „uniwersalny, naukowy” zbiór zasad, który jest rzekomo dobry dla wszystkich uczestników światowego systemu (przykładem – Konsensus Waszyngtoński. Jego zasady wdraża MFW, Bank Światowy, Światowa Organizacja Handlu),
- likwiduje się preferencyjne kredyty z banku centralnego (wcześniej rząd mógł się zapożyczać w NBP),
- zniszczono lub wykupiono w celu likwidacji wiele polskich przedsiębiorstw.
Ten proceder podporządkowywania słabych i skolonizowanych państw ułatwiają ignoranckie i niekompetentne elity, tania siła robocza.
Zatem wpadliśmy, niczym „ciemniaki”, w kapitalizm. A tenże fluktuuje. W liczącym 200 lat kapitalizmie można wyróżnić etapy:
- do lat 70-tych XIX w. – kapitalizm firm rodzinnych i wolnego handlu,
- koncentracja produkcji przez wielkie trusty (eksport kapitału i militaryzacja gospodarki),
- po wielkim kryzysie l. 30-tych XX wieku – fordyzm (pewność i trwałość zatrudnienia, zrównoważony układ między pracą a kapitałem, silne związki zawodowe i wysoki podatek dochodowy),
- neoliberalizm czyli wolność dla kapitału, rola państw ma ograniczać się do zapewnienia ochrony dla inwestycji. Zakwestionowany został nawet system emerytalny,
- przed nami piąta (czy możliwa do zrealizowania?) konfiguracja kapitalizmu: redystrybucja społecznego bogactwa zostanie oparta na demokracji partycypacyjnej, a nie na czyimś widzimisię.

A ogólna konkluzja: ponieważ nie jest możliwe uodpornienie na wpływ zawirowań międzynarodowych, siła państwa musi polegać nie tylko na kształtowaniu porządku wewnętrznego, lecz również skutecznej strategii w relacjach zewnętrznych. Gorący apel – „Hongkongu Europy” – obudź się, bo wprawdzie jakby rozwijamy się, ale ograniczani rentą kolonialną.

* Piotr Wójcik, Polska Rzeczpospolita skolonizowana. Nowy Obywatel, nr 18(69) – Jesień 2015.
Świat urządzony według potrzeb korporacji. Z prof. Tadeuszem Klementewiczem rozmawia Krzysztof Pilawski. Przegląd nr 5/2016.

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Sun Feb 21, 2016 3:11 pm
by Fordor
O książce Tadeusza Klementewicza "Stawka większa niż rynek. U źródeł stagnacji kapitalizmu bez granic" napisał socjolog Piotr Żuk w swym cotygodniowym felietonie (Swobodne myśli z Wrocławia) zamieszczonym w "Przeglądzie" nr 6/2016.
Z artykułu zatytułowanego "Niebezpieczne związki biedy z autorytaryzmem" pochodzi zdanie:
Chcąc uciec przed państwem policyjnym, trzeba myśleć o tym, jak zbudować zręby państwa socjalnego - bez tego nie da się uratować demokracji przed prawicowym populizmem.

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Mon Feb 29, 2016 7:38 pm
by Fordor
I oczywiście mamy bardzo poważne zagrożenie związane z próbą likwidacji ograniczeń dla korporacji międzynarodowych (dążenie do likwidacji barier w handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi). Na ten temat wypowiada się ekspert - prof. Leokadia Oręziak w artykule "TIPP, czyli korporacje kontra obywatele":

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/new ... gn=firefox

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Sun Apr 17, 2016 11:56 am
by Fordor
Zdajemy sobie sprawę, że TTIP może nieść pewne zagrożenia dla niektórych sektorów..., ale umowa handlowa między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi będzie korzystna dla Polski...
Takie jest stanowisko wicepremiera rządu PIS - Mateusza Morawieckiego -
Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/new ... gn=firefox
Natomiast prof. Leokadia Oręziak przestrzega:
- Lobbyści działający na rzecz wielkich korporacji traktują umowę TTIP jako jedną z największych szans w historii, by w sposób systemowy wyeliminować albo drastycznie ograniczyć regulacje chroniące konsumentów, pracowników oraz środowisko naturalne...
Czytaj więcej m.in. na http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... -isds.html

O efektach porozumienia NAFTA wypowiada się też ostrzegawczo kanadyjski ekspert Maude Barlow:
http://fakty.interia.pl/swiat/news-barl ... Id,2186228

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Tue May 03, 2016 1:53 pm
by Fordor
Wyraźnie p. Petru podoba się wielki świat biznesu.
Głos p. Grabca najbardziej racjonalny:
http://fakty.interia.pl/swiat/news-bial ... Id,2195549

Rozmontowanie naszej profesjonalnej służby cywilnej może srogo się zemścić.

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Fri May 27, 2016 6:23 pm
by Fordor
Co nam teraz nie zaszkodzi, być może osłabi następne pokolenie. W każdym przypadku korporacje zarobią, najpierw producenci materiału siewnego GM, zmodyfikowanej paszy dla zwierząt (megakoncern Monsanto, koncern uzależniony od Monsanto - Cargill), potem firmy farmaceutyczne. Skąd ta konstatacja? A przeczytajcie:
http://www.stachurska.eu/?p=17779
http://marek-kryda.blog.ekologia.pl/imp ... to-lzy,738
http://marek-kryda.blog.ekologia.pl/bog ... lnikow,837

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Wed Jun 08, 2016 5:54 pm
by Fordor
Prof. Leokadia Oręziak:
- Trzeba jednak podkreślić, że niektóre kraje wysoko rozwinięte, jak Szwecja, Francja, czy Niemcy, nigdy nie wprowadziły w życie dużej części założeń neoliberalnej ideologii. Przeciwnie, zapewniając znaczną swobodę przedsiębiorczości, kraje te nie zrezygnowały z zapewnienia odpowiedniej ochrony pracownikom i z utrzymywania całego systemu bezpieczeństwa socjalnego. Wymagało to dotychczas stosowania relatywnie wysokich podatków, ale dzięki temu możliwe jest zagwarantowanie społeczeństwu usług publicznych na stosunkowo wysokim poziomie.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/new ... gn=firefox

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Sun Jul 03, 2016 6:40 am
by Fordor
Wstrząsający artykuł o wpływie glifosatu, pestycydów na zdrowie ludzi i środowisko:
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,132748, ... rects=true

Trafny komentarz pod tym artykułem (wytrują nas w cholerę):
http://agri-24.pl/komisja-europejska-pr ... satu-w-ue/

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Tue Aug 23, 2016 7:06 pm
by Fordor
Link o protestach przeciwko prywatnym funduszom emerytalnym w Chile niech będzie dla nas wskazówką, jak działać:
http://fakty.interia.pl/swiat/news-chil ... Id,2256495

Re: Trudno wybić się na niepodległość

Posted: Sun Oct 23, 2016 5:31 pm
by Fordor
Niezawodny "Przegląd" (tym razem nr 42/2016) przytacza opinie na temat CETA. Jedna odpowiedź jest utrzymana w hiper-optymistycznym nastroju, ale to tym bardziej kontrastuje z resztą:

DSC02663.JPG