Stawka większa niź rynek

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Stawka większa niź rynek

Post by Fordor » Sun Oct 08, 2017 3:54 pm

Odpowiedzi na tytułowe pytania obrazu Gauguina „Skąd przychodzimy? Czym jesteśmy? Dokąd idziemy?” możemy odnaleźć w książce prof. Tadeusza Klementewicza „Stawka większa niż rynek”. Politolog opisuje w niej kształtowanie się kapitalizmu i jego oddziaływanie na społeczność. Sięgając po nią miałam nadzieję, że ułatwi mi odczytanie współczesnych czasów, pokaże jakieś perspektywy i nie zawiodłam się. Beznamiętna, naukowa analiza pokazała, że jesteśmy w najgorszym z możliwych etapów kapitalizmu (terra nulla dla oligopoli). Przykazanie „wolnego rynku” wrzuciło nas w pułapkę zdehumanizowanego okresu stagnacji kapitalizmu. I nie ma złudzeń, ozdóbek, idei, socjalnych osłon – działanie kapitału ogranicza się li tylko do ZYSKU za każdą cenę, nawet niszczenia struktur państwa.
Autor, zwolennik zrównoważonego ekologicznie rozwoju, podsuwa rozwiązania – również dla nas. Jakie? Myślę, że czytając książkę, państwo bez trudu je znajdą, choć uprzedzam. Książka jest trudna, najeżona naukową terminologią, czytałam ją długo, ale ciekawość mobilizowała do kontynuacji. Trafne opinie podparte wszechstronną literaturą i konfrontowanie z istniejącymi poglądami zachęcają do myślenia, samodzielnego wyciągania wniosków. Będę do niej wracać.
I na koniec cytat:
…System bankowy i rynek finansowy powinny powrócić do dotychczasowych funkcji, a więc zapewnić nie tylko płynność gospodarce realnej, ale również zapewnić „realizację długoterminowych inwestycji w kapitał fizyczny, w ludzkie kwalifikacje i struktury organizacyjne, które są najważniejszym źródłem rozwoju gospodarczego”…

Ps. Jest też o backlashu i populizmie.
Attachments
Stawka większa niż rynek_okładka.jpg
Stawka większa niż rynek_okładka tylna.jpg

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests