Człowiek - Brzozowski Stanisław, ...

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Człowiek - Brzozowski Stanisław, ...

Post by jan » Sun Mar 11, 2007 10:49 pm

http://www.biblionetka.pl/czytatka.asp? ... odp#165404

http://www.biblionetka.pl/czytatka.asp?cid=50436

W innych miejscach:
http://univ.gda.pl/~literat/autors/brzozow.htm - tekst polski i angielski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5% ... 8pisarz%29

Ma ktoś linki na dzieła Brzozowskiego i teksty o nim i jego twórczości,
dawajcie je tutaj!

jan urbanik
Last edited by jan on Sun Mar 11, 2007 10:50 pm, edited 1 time in total.

verdiana
Forumowicz
Posts: 8
Joined: Thu Feb 08, 2007 10:57 am

Post by verdiana » Tue Mar 13, 2007 9:32 pm

Ja może tylko dopowiem - dla zainteresowanych - że "Pamiętnik" Brzozowskiego jest dostępny w postaci ebooka całkiem legalnie na literatura.net. :-)

Jeśli ktoś dysponuje wydaniem: Stanisław Brzozowski, Pamiętnik, fragmentami listów autora i objaśnieniami uzupełnił Ostap Ortwin, wstępem opatrzył Andrzej Mencwel, Czytelnik, Warszawa 2000, to ja pięknie proszę o pożyczenie mi - ta książka zasługuje na to, żeby jej poświęcić trochę czasu, myśli i zachwycić się, a reprintu z 1985 w ogóle nie da się czytać. :(

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

ze Zdziechowskiego "Gloryfikacji pracy"

Post by jan » Thu Mar 22, 2007 7:22 am

Przedmowa do broszurki:

>>Rzecz tę wypadło mi pisać przed pięciu laty w najcięższych dniach mego życia, pod obuchem ciosu, którym mię Bóg zdruzgotał, xzabierając mi syna w rozkwicie bujnej młodości.
Tęsknota i ból były mi przewodnikami w poznawaniu twórczości pisarza, którego czytał ś. p. mój syn i który dla niego i jego rówieśników był nauczycielem. mistrzem dającym najgłębsze wyjaśnienie idei ojczyzny, najpiękniejszą filozofię patriotyzmu. Tęsknota i ból kierowały też piórem mojem w przedmowie. Opuszczam ją teraz, nie chcę ponownie z duszy i pamięci wygrzebywać przężyć i cierpień, które nie obchodzą czytelnika.
Jedno zaznaczam, że dziś wyraźniej jeszcze, niż wtedy, czuję i rozumiem potrzebę i aktualność filozofii, którą jej twórca określał, jako "system wezwań i podniet duchowych".
"Nie mając instytucyj - pisał Brzozowski - nie mając państwa, musimy tworzyć i utrzymywać w sobie duszę, zdolną dźwigać, wznosić państwa i formy zwycięskiego dziejowego zycia" ... Dziś mamy pństwo, mamy instytucje, mamy sejm, ale wszystko to uległo hipnozie, barbarii pędzącej ze Wschodu; zapanowały żywioły, których "niewiedza, niechęć myslenia, niechlujstwo kulturalne" napełniały Brzozowskiego obrzydzeniem i przerażeniem. Więcej, niż kiedy, ratować trzeba duszę narodu od wpływu "sentymentalistów, karjerowiczów i demagogów", - tych, którzy przybrali maski opiekunów chłopa i robotnika...
Z przejęcia się losem warstw upośledzonych wyszła myśl Brzozowskiego; socjalistą był i w socjalizmie dotrwał do końca, ale socjalizm brał on jako zagadnienie moralne, a tragiczne wobec ogromu zadań, które ma ono przed sobą.

Wilno, 10 czerwca 1920 roku.<<



Pisała mi Verdiana, o Józefa Czapskiego fascynacji myslą Brzozowskiego; był jeszcze Miłosz z "Człowiekiem wśród skorpionów", Irzykowski... legion cały świetnych postaci.

Masowego zaczadzenia Brzozowskim nie będzie, odwaga myślenia, wychodzenia poza schematy, stereotypy jest chyba rzadsze od odwagi czynu...

Od fascynacji Brzozowskim szło moje zainteresowanie ludźmi, których równie Brzozowski fascynował i fascynuje. Rad widziałbym ich na tej witrynie i w naszym Stowarzyszeniu.

Bardzo źle sie dzieje w Polsce i nie widzę zorganizowanej siły, która mogłaby ten samoogłupiający, ba: samobójczy trend odwrócić.

Twórzmy oazy nie-bylejakości, odpowiedzialności - za rodzinę, wieś, miasto, kraj, NARÓD!


jan urbanik

verdiana
Forumowicz
Posts: 8
Joined: Thu Feb 08, 2007 10:57 am

Post by verdiana » Wed Apr 11, 2007 10:14 am

Joanna Siedlecka w swoich "Wypominkach" umieściła motto z Brzozowskiego:

"Co nie jest biografią, nie jest w ogóle".

Wyczytałam o tym wczoraj w tomie wywiadów Masłonia, dziś sprawdziłam - i rzeczywiście, motto jest. :-)

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

satyra na leniwych babów - i podziękowanie dla tych "ba

Post by jan » Thu Apr 12, 2007 9:46 am

Donoszą nam:
i Mrożek dostrzegł aktualność mysli Brzozowskiego do wczoraj
(i do dziś - dodaję, j.u.).

Karol Irzykowski, kronikarz II RP wiele zrobił dla popularyzacji i obrony dobrego imienia
"Człowieka wśród skorpionów", choć ten (Brzozowski) w swoim Pamiętniku
potraktował go źle i niesprawiedliwie.

W kartonach spoczywa komplet wydanych pism Irzykowskiego i jego biografia.
i ze dwa komplety Brzozowskiego, kurde!

Dla myszy czy ludzi?

jan urbanik

PS
Verdiana wyżej zacytowała motto, też się zgadzam z Brzozowskim
Co nie jest oparte na doświadczeniu i przemyśleniu własnym,
co nie zostało przez przeżuwający mózg zinterioryzowane - to papier.
Czy nie mniej pożyteczny od toaletowego?

jan urbanik
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests