Co dało i daje Polsce niszczenie ludzi aktywnych gospodarczo

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Co dało i daje Polsce niszczenie ludzi aktywnych gospodarczo

Post by Fordor » Sun Aug 17, 2008 10:22 am

Problem ten, niezależnie od jakości elit, jest ważną sprawą. Niszczenie w poprzednich latach ludzkiej inicjatywy i samodzielności gospodarczej „kułaków” zaowocowało stałym zagrożeniem ze strony „pozytywnych” obywateli, którzy nie robili takich głupot. Kwitła i kwitnie „czujność”, donosy, okradanie, dziwaczny fiskalizm powodujący, że „nieborak” nigdy nie wie, czy jego rachunkowość jest prowadzona poprawnie. Może zbytnio przerysowałam, ale temat chyba wart uwagi.

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Sun Aug 17, 2008 1:32 pm

Myślę, Fordor, że demonizujesz PRL.

Kapitalistyczna POLSKA, związane z Zachodem, wcale nie była gwarantem gospodarczego sukcesu.

Wojna zmieniła stosunki w Polsce - upływ krwi na skutek działań wojennych,
mord na polskich Żydach, wielkie migracje i emigracja, zmiana stosunków narodowych
(PRL stała sie krajem jednorodnym narodowo) - i ogrom zniszczeń w nędznym zapóźnionym w rozwoju kraju.

"Gdyby nie PRL w Polsce byłoby inaczej, czy lepiej - śmiem wątpić.
Stare i wielkie nazwiska - to wcale nie wielkie serca i wcale nie wielki rozum.

Marudzenie, zwalanie przyczyn naszej impotencji intelektualnej i lenistwa na PRL,
jest najtańszym sposobem rozgrzeszenia się.

"Czujność i donosy" - piszesz.
Poczytasz "Zamojszczyznę" Klukowskiego, zobaczysz jak dobrzy byliśmy w tym, donosząc Szwabom.

Uświęcone polskie elity w obronie swoich klasowych interesów dogadywały się z zaborcami, by w ryzach utrzymać "czerń".

"Rodowody niepokornych" Cywińskiego pokazują, jak elity odnosiły się do patriotyczno-społecznych akcji "niepokornych".

jan urbanik

Fordor

Post by Fordor » Sun Aug 17, 2008 3:11 pm

„Myślę, Fordor, że demonizujesz PRL.”

Nie taki był mój zamysł, chciałam jedynie zasygnalizować,, że ludzie w wyniku AUTENTYCZNEJ SWOJEJ PRACY będą dorabiać się na chwałę Polski i muszą się czuć bezpiecznie, aby nikt, pod byle pretekstem, nie odbierał im owoców pracy (oczywiście legalnej).
Drugą kwestią jest problem zachowania dorobku narodowego wypracowanego w PRL (ci, którzy to robili, byli lekceważeni, przykład Gabriel Janowski), ale to jest temat na inną dyskusję.

„upływ krwi na skutek działań wojennych,”

Każda polska rodzina (również moja), niezależnie od narodowości (Polak, Rom, Żyd...) poniosła ofiary w ludziach lub dobytku podczas II wojny światowej.... Nikt tych krzywd nigdy nie wyrównał.
Eksterminacja polskiej ludności przez okupantów była bezwzględna, np. aresztowanie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, mord profesorów Uniwersytetu Lwowskiego czy polskiej inteligencji w Katyniu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sonderaktion_Krakau
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mord_profesorów_lwowskich

„Poczytasz "Zamojszczyznę" Klukowskiego, zobaczysz jak dobrzy byliśmy w tym, donosząc Szwabom.”

Wojna to nie zabawa w herosów, nie wiem, jakbym zachowała się, gdybym była torturowana lub żyła w ustawicznym zagrożeniu (czego można wymagać od ofiar terroru?).

Teraz mamy szansę na normalność i trzeba ją wykorzystać. Bądźmy obywatelami (i coraz więcej osób tak robi), a nie parobkami ze świadomością niewolnika. Można to robić na wiele sposobów, poprzez uczenie się na błędach popełnianych niegdyś, po to, by ich uniknąć. Można również wskazywać i tworzyć wzorce pozytywne, strategie i to należy do zadań elit. Zresztą niech każdy wykonuje swoją pracę pozytywnie, niezależnie od wykonywanego stanowiska.

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Tue Dec 03, 2019 8:11 pm

//Wojna to nie zabawa w herosów, nie wiem, jakbym zachowała się,
gdybym była torturowana lub żyła w ustawicznym zagrożeniu (czego można wymagać od ofiar terroru?).//

Klukowski nie pisze o ofiarach terroru, a o kurduplach podgryzających sąsiadów
na skutek zazdrości i zawiści. (zupełnie niepeerelistycznej).
Ludzie łamani przez terror to zupełnie odrębna kwestia.

jan urbanik


Last bumped by Anonymous on Tue Dec 03, 2019 8:11 pm.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests