prawda instrumentalna antyperelczyków spod znaku IPN i ...

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

prawda instrumentalna antyperelczyków spod znaku IPN i ...

Post by jan » Fri Apr 06, 2007 9:33 pm

Prawda, która oczyszcza i „prawda” instrumentalna antyperelczyków spod znaku IPN i macierewiczoidów.
(Niżej fragment tekstu Bronisława Ferdynanda Trentowskiego, wydanego w Paryżu w 1845 roku)

”Rozjaśniajcie narodowe dzieje aż do dna, aż do najskrytszych i najboleśniejszych dla nas tajemnic! Podajcie narodowi pełne przeświadczenie tego, czym niegdys był i czym by mógł być dzisiaj, gdyby miał rozum. Wynoście wielkie jego czyny i cnoty pod niebiosa, a karćcie wady, narowy i głupstwa bez miłosierdzia! Powtarzajcie dzień i noc: słuszne, jeszcze raz słuszne, stokroć, tysiąckroć słuszne są sądy Boże.
Głupia jak sak szlachta polska swawoliła bezkarnie, pastwiła się nikczemnie nad ludem, wywoływała rzezie humańskie: dziś rzeza ją za to Moskal, wysyła na Syberię, rozpędza po całym świecie.
Przewrotni i piekłu oddani jezuici swawolili bezkarnie, nawracali Ruś do Unii iście po szatańsku, wypuszczali prawosławne cerkwie w propinację żydom równie jak gorzałkę: dziś schizma katolickie kościoły obraca w cerkwie(...)
Szlachta i jezuici burzyli kalwińskie zbory (...) odegrali tragedię toruńską, nie cierpieli dysydentów polskich: dziś panuje nad nimi protestant pruski.
Papież rozkazał szlachcie i duchowieństwu zawrzeć pokój z podbitą Moskwą, Wiedeń obronić od Turków: dziś uznał moskiewskiego i wiedeńskiego władcę za prawowitych panów Polski.
Poświęciliście cel narodowy celom Rzymu, Ojczyznę – wierze w papieża.
Gnęboliście lud, chcąc dogodzić szlachcie i duchowieństwu: a więc upadliście. Dobrze wam tak!
Gdzie ślepa wiara prawa nakazuje po sejmach i oręż wojsku podaje, a arcybiskup jest państwa prymasem, tam robak śmierci toczy narodowe ciało.
Fanatyzm ślepowierców tak zamordował Polskę, jak dziś morduje Turcję.
Robiliście różnicę między panem a chłopem, między katolikiem, schizmatykiem i dysydentem, a zapomnieliście o Polaku i człowieku.”

„O wyjarzmieniu Ojczyzny” Trentowskiego.

Podał
jan urbanik
Last edited by jan on Fri Apr 06, 2007 9:38 pm, edited 2 times in total.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests