Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Fri Dec 03, 2010 12:05 pm

Ciekawi mnie, jak to będzie z tym "gazem łupkowym":

czy korzyści z niego będzie miała najpierw POLSKA,
czy też "nasi" sprzedajni politykierzy zrobią tak,
że większość zysków dostaną Amerykanie,
a my tylko jakieś nędzne ochłapy...

Fordor

Post by Fordor » Tue Dec 21, 2010 9:02 am

//Ciekawi mnie, jak to będzie z tym "gazem łupkowym"//
Ciekawy artykuł na ten temat jest zamieszczony w "Obywatelu" nr 50/2010 - "Rozbiór czy rozwój polskiej energetyki?" Zbigniewa Tynenskiego, stąd pochodzi fragment:
"Ogólniej biorąc, na terenie Polski występują ogromne zasoby paliw kopalnych, które potencjalnie w pełni zabezpieczają potrzeby energetyczne obecne i w perspektywie kilkuset lat, pod warunkiem zmiany technologii wydobycia na wiertnicze, zmiany technologii przetwarzania surowców w energię oraz wdrożenia nowych metod magazynowania i transportu energii. Tymczasem poprzez prywatyzację energetyki (kopalni, elektrociepłowni, sieci przesyłowych) oraz rozdawnictwo koncesji na zasoby gazu łupkowego, potencjał energetyczny kraju przejdzie w ręce firm komercyjnych o kapitale zagranicznym"
Last edited by Fordor on Tue Dec 21, 2010 2:51 pm, edited 1 time in total.

Fordor

Post by Fordor » Tue Dec 21, 2010 9:06 am

W dniu dzisiejszym (wtorek, 21 grudnia) ma miejsce premiera najnowszego numeru "Pomorskiego Przeglądu Gospodarczego", pod hasłem "Gdzie, kiedy i jak edukować?".
W wydaniu tym wypowiadają się między innymi:
- Katarzyna Hall - Lepsza samoorganizacja - lepsza edukacja
- dr hab. Zofia Agnieszka Kłakówna - Uczmy samodzielności
- dr Marzena Żylińska - W stronę nowej kultury nauczania i uczenia się
- Włodzimierz Zielicz - Dlaczego szkoła działa tak, jak działa?
- prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek - Umiejętności nie zastąpią wiedzy
- dr Zbigniew Mańkowski - Precz z dyktaturą liczb
- Joanna Nowacka - Szkoła przyszłości
- dr Tomasz Mazur - Koniec szkoły?
- Stanisław Drzażdżewski - Nowy podział ról w edukacji
- Bogdan Rogala - Firma jako uniwersytet
- Aneta Wilmańska - Rola szkoleń w systemie kształcenia
- Adam Krawiec - Więcej organizacji pozarządowych w edukacji
- Ewa Międzobrodzka - U nas nie ma sprawdzianów i ocen, jest za to dużo
interakcji
- Przemysław Guzow - O uwagę dzieci konkurujemy z telewizją i internetem
- Tomasz Jankowski - Dzieci i młodzież potrzebują pasjonujących
konkretów
- Anna Hildebrandt - Scenariusze rozwoju pomorskiej edukacji

Kompletne wydanie (zarówno w wersji pdf jak i on-line) jest już dostępne na portalu www.ppg.gda.pl.

Ponadto w dzisiejszym (wtorek, 21 grudnia) Trójmiejskim wydaniu Gazety Wyborczej ukazała się 4 stronnicowa wkładka formatu A3 ze skrótami wybranych artykułów oraz listą wszystkich tekstów i autorów.
Z mat. IBnGR

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Tue Dec 21, 2010 11:18 am

Uwaga do poprzedniego głosu dyskusyjnego

(fragmentu napisanego wytłuszczonym drukiem):


czyli jest tak, jak myślałem - zmierzamy do zostania

CUDZYMI LOKAJAMI W SWOIM WŁASNYM KRAJU!

Fordor

Post by Fordor » Mon Dec 27, 2010 10:15 pm

Nie musi tak być, wystarczy sprawne prawodawstwo:
Z PPG - *Sektor ropy i gazu* pochodzi niżej cytowany fragment:
"Ma to związek z nowelizacją niemieckiego prawa, wykluczającą możliwość przejmowania strategicznych niemieckich aktywów przez bogate podmioty z innych krajów, na przykład z Rosji."

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Tue Dec 28, 2010 5:24 am

Państwem powinien rządzić odpowiedzialny, gospodarny, kompetentny rząd
przy pomocy dobrego prawa, stojącego na straży interesów obywateli i państwa.

"Niewidzialna ręka rynku" - to władza pieniądza,
w naszym ubogim kraiku - cudzego spekulacyjnego pieniądza.
W interesie spekulantów.

Żadna polska partia nie jest w stanie wyłonić silnego rządu,
rząd ponadpartyjny w narodzie zawistników i kumotrów ma niewielkie szanse powstania.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Tue Dec 28, 2010 12:29 pm

Co do początku i "niewidzialnej ręki rynku" - pełna zgoda!


Co do reszty - nie uważam się za członka "narodu zawistników i kumotrów"...

Fordor

Post by Fordor » Mon Mar 21, 2011 9:46 pm

IV Pomorski Kongres Obywatelski

W dniu 21 maja br., w gmachu Politechniki Gdańskiej, odbędzie się IV Pomorski Kongres Obywatelski. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie "Podmiotowość dla rozwoju".
Tematyka debaty kongresowej:
1. Jaki będzie system wartości i style życia Pomorzan do r. 2030?
2. Edukacja dla testów czy dla rozwoju?
3. Jak dokonać skoku rozwojowego Pomorza wykorzystując szanse globalizacji?
4. Przyszłość przedsiębiorstw właścicielskich.
5. Jaka energetyka dla Pomorza?

Z mat. IBnGR

Fordor

Post by Fordor » Sun May 01, 2011 7:48 pm

Można już dokonać rejestracji w celu otrzymania zaproszenia na mający odbyć się 21 maja br. na Politechnice Gdańskiej IV Pomorski Kongres Obywatelski przebiegający pod hasłem „Podmiotowość dla rozwoju”. Więcej: http://www.pfo.net.pl/ - obok tego wydarzenia nie można przejść obojętnie, zwłaszcza, że będzie prowadzona dyskusja m.in. nad kształtem energetyki pomorskiej.

Otrzymaliśmy z IBnGR 7 papierowych publikacji będących pokłosiem V Kongresu Obywatelskiego z 2010 r. Traktują one o problemach współczesnej Polski. Oczywiście, nie została w nich pominięta rola społeczeństwa, które może zostać albo widzem krytycznie odnoszącym się do posunięć władzy, albo podmiotem współrządzącym, a co za tym idzie współodpowiedzialnym za kształt kraju. Ciekawie i kompleksowo do tej problematyki podszedł Jakub Wygański z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. W artykule „Jak zwiększyć partycypację obywateli w rządzeniu” (ostatni wyraz podkreślony, bo na właściwe odczytanie tego terminu J. Wygnański kładzie duży nacisk) można przeczytać: „Mam wrażenie, że przed władzą w Polsce stoi jeszcze problem i zadanie rzeczywistego „odkrycia” społeczeństwa, a przed samym społeczeństwem – wyzwanie „samoodkrycia” (całość można przeczytać w wydawnictwie zatytułowanym „Jak poprawić rządzenie Polską w XXI wieku”).
O programie „Zielony Nowy Ład w Polsce” napisał przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu – Dariusz Szwed. W jego ujęciu ZNŁ „stanowi strategię działania w drugiej dekadzie XXI wieku na rzecz egalitarnego społeczeństwa i sprawiedliwości społecznej, budowy zielonej gospodarki przyjaznej ludziom i środowisku oraz zapewnienia równowagi globalnego ekosystemu, w szczególności ochrony przed zmianami klimatycznymi” („Cele i zasady rozwoju”).
Sprawy kultury, wykluczenie cyfrowe i cyfrowa anachroniczność instytucji publicznych to z kolei tematyka artykułu Alka Tarkowskiego (z Centrum Cyfrowego Polska) pt. „Media cyfrowe – integrator czy dezintegrator polskiego społeczeństwa”. Wspomniany jest też tutaj nowotworzony portal społecznościowy Diaspora – http://webhosting.pl/Alternatywa.dla.Fa ... ersji.alfa („Jak poprawić komunikację i dialog Polaków?”). Warto przeczytać, choćby po to, by zastanowić się, czy wirtualna autoprezentacja może różnić się od rzeczywistej:), czy dostęp do informacji cyfrowej zastąpi konieczność nauki (warto przeczytać post Jana o pokoleniu Internetu).
Zachęcam do samodzielnych wyszukiwań interesujących nas tematów na w/w stronie IBnGR.

Fordor

Post by Fordor » Sat May 21, 2011 9:03 am

Dzisiaj, w gmachu Politechniki Gdańskiej w godz. 10:00-16:30, odbywa się IV Pomorski Kongres Obywatelski pod hasłem „Podmiotowość dla rozwoju”. Życzymy szerokich horyzontów i wyciągania wniosków, które zaowocują długoletnią polityką propaństwową i społeczną, a nie będą nastawione na doraźność (np. jak powódź - to ratować, a nie zapobiegać) i realizowanie nieprzystających do życia zadań.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests