Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Fordor

Post by Fordor » Mon Sep 05, 2011 5:46 pm

5 listopada br. na Politechnice Warszawskiej odbędzie się VI Kongres Obywatelski pt: „Jaki rozwój, jaka edukacja w XXI w. – Wielkie Przewartościowanie”.
Z materiałów organizatorów o programie Kongresu:
"Z jednej strony będziemy pytali o filozofię rozwoju społeczno-gospodarczego – o jego cele oraz o to czym my Polacy chcemy konkurować w przyszłości na rynku globalnym? Z drugiej strony będziemy się zastanawiali nad tym, jakich kompetencji będziemy potrzebowali, aby tę „filozofię rozwoju” i konkurowania międzynarodowego realizować.

Zagadnienie kompetencji kieruje refleksję kongresową w stronę edukacji. Jak powinien wyglądać nasz całościowo rozumiany system edukacji – nie tylko szkolny, ale również pozaszkolny?

Najtrudniejsze i najważniejsze w wyzwaniach przyszłości będą zmiany kulturowe: w systemie wartości, postaw, wzorów myślenia i zachowań, stylów życia. Przyszłość rozegra się w sferze szeroko rozumianej kultury. Widzimy już wyraźnie, że dezintegracja społeczna i nadmierny konsumpcjonizm uderza nie tylko w jakość życia, ale również w podstawy materialne rozwoju (wydarzenia londyńskie). Musimy pomyśleć o rozwoju kulturowym – swoistej kulturowej odnowie – oraz o przewartościowaniu w hierarchii kompetencji, które uważamy za najbardziej funkcjonalne i użyteczne.

Powyższe pytania i zagadnienia będą osią naszej wspólnej refleksji w czasie debaty w ramach sesji tematycznych.

Sesje tematyczne VI Kongresu Obywatelskiego:

Zrównoważony rozwój Polski – jak zrealizować niechciany cel?
Po co nam społeczeństwo?
Jak odnieść sukces na rynku globalnym? Strategie i kompetencje przedsiębiorstw oraz państwa
Czy rolnictwo i przemysł spożywczy mogą być szansą rozwojową Polski w XXI wieku?
Szanse młodego pokolenia – czas na strategie zbiorowe?
Czy potrzebujemy „przewrotu kopernikańskiego” w edukacji?
Potencjał edukacji pozaszkolnej – jaki jest, jak go wykorzystać?
Jak wykorzystać środki UE do budowy kapitału ludzkiego i społecznego w latach 2014–2020?"

Kongres poprzedzi debata „Kluczowe kompetencje Polaków w XXI wieku”, w której można brać udział wchodząc na stronę www.pfo.net.pl.

Fordor

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Thu Dec 08, 2011 10:32 pm

W dniu 21 kwietnia 2012 r. odbędzie się V Pomorski Kongres Obywatelski na Politechnice Gdańskiej. Tematem przewodnim Kongresu będą „Wyzwania strategiczne Pomorza”.
Z mat. IBnGR

Fordor

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Fri Feb 10, 2012 4:03 pm

Ukazały się dwie książeczki stanowiące pokłosie VI Kongresu Obywatelskiego: „Rozwój i edukacja. Wielkie przewartościowanie” (gdzie są wypowiedzi m.in. Prezydenta B. Komorowskiego, Komisarza J. Lewandowskiego i himalaistki K. Baranowskiej) oraz „Jakich metakompetencji potrzebują Polacy?”. Można je bezpłatnie pobrać ze strony www.pfo.net.pl

Można również zapoznać się z artykułem Jana Szomburga pt: „Wielkie przewartościowanie”, który ukazał się w pełnej wersji w elektronicznym wydaniu „Rzeczpospolitej”:
http://www.rp.pl/artykul/9157,809031-Sz ... wanie.html

Teksty mają służyć refleksji osobistej i debacie publicznej na w/w tematy.
Z mat. IBnGR

Fordor

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Sat Nov 03, 2012 8:22 pm

W najbliższą sobotę - 10 listopada 2012 r. odbędzie się na Politechnice Warszawskiej VII Kongres Obywatelski. Hasłem przewodnim Spotkania będzie "Forum Rozwoju Charakterów i Postaw". W tym celu - w rzędzie 10 stoisk w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej prezentowane będą wybrane postawy, zachowania czy umiejętności potrzebne do dalszego rozwoju Polaków oraz sposoby ich kształtowania.
Polacy i Polska stoją obecnie przed najtrudniejszym wyzwaniem rozwojowym. Jeśli chcemy iść do przodu musimy dokonać zmiany kulturowo-mentalnej, poprawić nasz kapitał moralny i społeczny w sensie zdolności do zachowań etycznych, do realnego porozumiewania się i współpracy, do działania zbiorowego. Dlatego tak ważne jest zastanowienie się nad tym, jakie kompetencje (postawy, nawyki, działania, wzorce myślenia i zachowania) potrzebne będą Polakom by móc sprostać tym wyzwaniom.
W ramach Forum Rozwoju Charakterów i Postaw prezentowane będą:
1. Poczucie własnej wartości – Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego
2. Czytanie rozwija wyobraźnię – Fundacja „ABCXXI – Cała polska czyta dzieciom”
3. Ocean rzeźbi charakter młodzieży – Fundacja „Szkoła pod żaglami”
4. Wsparcie dla najzdolniejszych – Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci
5. Cnoty osobiste i współodpowiedzianość za innych – Związek Harcerstwa Polskiego
6. Rozmowa różnych pokoleń – Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
7. Rodzice edukują siebie i dzieci – Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji”
8. Rozwój duchowy – Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury
9. Empatia w działaniu – Grupa Trop
10. Edukacja ekologiczna – Zielony Instytut.
Więcej informacji można uzyskać na stronie:
http://www.kongresobywatelski.pl/
Z mat. IBnGR

Fordor

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Wed Apr 17, 2013 5:56 pm

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową organizuje VI Pomorski Kongres Obywatelski, który odbędzie się w dniu 11 maja 2013 r. w gmachu Politechniki Gdańskiej. Hasłem przewodnim będzie „Dobro wspólne – lepsza jakość życia”.
Gośćmi Kongresu będą m.in. prof. Dariusz Rosati, Minister Spraw Zagranicznych w latach 1995-1997, Członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 1998-2004, Poseł na Sejm RP oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Fordor

Re: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Wed Sep 04, 2013 10:08 pm

Ze strony internetowej www.kongresobywatelski.pl można pobrać bezpłatnie książkę zatytułowaną „Dobro wspólne – lepsza jakość życia”, będącą pokłosiem VI Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w Gdańsku 11 maja 2013 r. pod tym samym tytułem.
Myślenie i działanie w imię dobra wspólnego to dziś dla Polaków największe i najważniejsze wyzwanie. To tędy prowadzi droga do sukcesu zbiorowego, ale także indywidualnego. Publikacja daje impuls do zastanowienia się nad tym przesłaniem oraz zmobilizowania się do kierowania się tą wartością na co dzień. Można tu znaleźć wiele ciekawych wypowiedzi osób reprezentujących różne sfery życia społeczno-gospodarczego, w tym m.in. prof. Dariusza Rosatiego, Pawła Olechnowicza czy Natalii Partyki.
Z mat. IBnGR

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Re: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Ykpon » Fri Sep 06, 2013 10:23 am

Zajrzałem, ściągnąłem, przejrzałem (bo muszę wyznać szczerze: nie przeczytałem od deski do deski). Nie jestem zbudowany.

Pewnego rodzaju konsultacje społeczne, działalność lokalna i głosy oddolne są wymuszane przez Unię, która na dodatek jest skłonna dawać na to pieniądze. Kolejne Kongresy Obywatelskie wpisują mi się doskonale w ten właśnie schemat.

Zaprasza się Bardzo Ważnych Prelegentów, organizuje kilka paneli dyskusyjnych, a także płaci za część najbardziej wyczekiwaną – przyjazd cateringu. Z niedorzecznego (najczęściej) mamlania wielkich i mniejszych (może nawet ktoś z nich jest szczerze przejęty takim spotkaniem) nie wynikło jeszcze nic. Dokładnie NIC.

Jeżeli się mylę, niech ktoś mnie skoryguje – co przyniosły owe Kongresy? Jakie realne rozwiązania?

Można za to odhaczyć spełnienie pewnych wymogów, bo wymagane „konsultacje” się odbyły. To takie puszczanie pary w gwizdek, ruchy pozorowane, bezczelne wożenie się na poczuciu odpowiedzialności ludzi identyfikujących się regionem.

Pozdrawiam
Ykpon

Fordor

Re: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Sat Sep 07, 2013 6:08 pm

Wiem, że jesteś otwarty na przekorę, więc odrobinę zaprezentuję :)
Słyszymy o bezmyślnym niszczeniu dobra wspólnego – np. wandale zniszczyli nowe ławeczki na stadionie czy w parku, potłukli szyby w wiatach przystankowych… Koszty są olbrzymie i płacimy dwu-, trzykrotnie za ten sam wydatek. Nikt z tego nic nie ma, oprócz firm, które się tym trudnią, ale podejrzewam, ze wolałyby w tym czasie zajmować się czym innym. To ciągłe flekowanie tego, co zostało zrobione, zamiast wchodzenie w nowe obowiązki mają też swoje społeczne skutki.
Natomiast podczas takich (kongres) i podobnych gremiów zbierają się ludzie, którzy wymieniają się swoimi opiniami, poznają się, korygują swoje przemyślenia, utożsamiają się z wartościami i je pielęgnują. To ma swój wymiar – jeśli zostały wydane pieniądze w rozsądnych granicach – to nie zostały zmarnowane.
Można byłoby powiedzieć dowcipnie, że wszystko w przyrodzie już było, wszystko zostało wypowiedziane. Na takie poglądy to nikt nie da się nabrać, choćby z tego powodu, że język fluktuuje, życie idzie naprzód, musimy się uczyć odczytywać je na bieżąco.
Stawiasz zarzut, że słowa nie przekuwają się w czyny – chyba tak do końca nie jest. Euforię neoliberalną chyba już wszyscy mamy za sobą, przyszedł czas na społeczne dyskusje, podejmowanie rozsądnych decyzji, na dobrą organizację pracy.
W czasopiśmie Nowy Obywatel dostępnym w Bibliotece Społecznej jest artykuł dotyczący polityki społecznej :
http://nowyobywatel.pl/2013/07/26/droga ... dobrobytu/
Prof. Włodzimierz Anioł odczytuje społeczność skandynawską, nie każąc nam mechanicznie powielać jej sposobu życia, tylko wybrać to – co moglibyśmy ewentualnie przenieść na nasz grunt. Takie wyważenie słów wynika zapewne z konfrontacji/rozmów/obserwacji...
Wskazuje on na potrzebę tworzenia polityki społecznej w Polsce teraz – nie czekając, aż będziemy kiedyś hipotetycznie bogaci. Zaś do tego potrzebny jest dyskurs i szukanie współmyślących…
A swoją drogą gadulstwa też nie lubię:)

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Re: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Ykpon » Mon Sep 09, 2013 7:52 am

Zgadzam się, że lepiej dyskutować niż walczyć na ulicach. A jednak do Kongresów Obywatelskich jestem nastawiony negatywnie.

Uczestnicy paneli dyskusyjnych zwykle znają się nawzajem, są świadomi poglądów kolegów po fachu, a sama dyskusja co najwyżej wypracuje jakiś pogląd wciąż jeszcze do pewnego poziomu wspólny, gdy już w szczegółach prawie zawsze będą zdania odmienne.

Wielcy, którzy raczą zstąpić na Kongres z Warszawy, wygłaszają swoje referaty ex cathedra, po czym prędziutko odjeżdżają, bo ani nie mają czasu, ani chęci, żeby wystawić się na krytyczne głosy z sali, a w prawdziwej, nieustawianej dyskusji pokazać światu swoją miernotę umysłową.

Idee wypracowane w panelach nie znajdują żadnego „przełożenia” w decyzjach podejmowanych przez różnego formatu władze. To takie pogadanie sobie dla pogadania, nawet gdy pobudki są szlachetne. Co więcej, zdarza się tak, że władza już coś postanowiła i nagle zdała sobie sprawę, że należałoby jeszcze odbębnić wymagane konsultacje społeczne. Tak przecież było kilka Kongresów temu w tył, gdy z pompą otwierano panel pt. „Czy i jak przyciągać na Pomorze kapitał chiński”, a wszystkim wiadomo było, że odpowiedni list intencyjny albo już w kuluarach podpisano, albo miano podpisać za chwilę, nie oglądając się wcale na to, co tam paneliści wymiauczeli.

W sumie, moim zdaniem, Kongresy to przykrywka, możliwość bezproduktywnego bicia piany przez społeczeństwo, rodzaj wentyla, cykliczne zdarzenia, które jeszcze chyba nigdy nie zaowocowały czymś konkretnym. Jasne, że można się łudzić, ale ile jeszcze czasu?

Pozdrawiam
Ykpon

Fordor

Re: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Post by Fordor » Mon Sep 09, 2013 7:13 pm

Nie wiem czemu przypomniały mi słowa piosenki Maanam :)
...Karuzela, karuzela, karuzela marzeń
Karuzela, karuzela, karuzela zdarzeń
Kręci się, kręci się, kręci wysoko
Wiruje, wiruje, wiruje w obłokach
W dole tłum, gęsty tłum, czeka i patrzy
I nadzieję w sercu ma, że coś więcej zobaczy...
To żart.

Rządzenie to podejmowanie decyzji i odpowiedzialność, z nią trudno pogodzić improwizację... A chaos lubi improwizację.

Może warto mieć więcej do siebie zaufania, nie wiem... Samymi emocjami niczego zaś nie osiągniemy.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests