Lokalne (bez komentarza)
Posted: Sun Nov 29, 2009 9:04 am
Spotkanie na temat sytuacji młodzieży na Stogach
(kopia korespondencji z portalu www.stogi.info.pl -
bez komentarza wkleił jan urbanik)
Piątek, 27 Listopada 2009 14:53 Administrator
19 listopada w świetlicy Komisariatu Policji VII odbyło się spotkanie na temat sytuacji oraz zachowania dzieci i młodzieży w Gdańsku Stogach. Na zaproszenie wystosowane przez Komendanta przybyli Tadeusz Bielawski, Przewodniczący Klubu Seniora „Ostoja”, ks. Tadeusz Ławicki, proboszcz parafii p. w. św. Rodziny, Teresa Litwin, dyrektor Gimnazjum nr 11 oraz Piotr Pardo, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdańsku. Komisariat Policji VII w Gdańsku reprezentowali: nadkom. Tomasz Czaja, komendant, asp. sztab. Tomasz Skubiszewski, przełożony dzielnicowych i mł. asp. Daniel Łaszkiewicz, zajmujący się przestępczością nieletnich.
Omówione zostały statystyki prowadzone przez policjantów z Komisariatu na Stogach, dotyczące przestępczości ogółem i przestępczości nieletnich w 2009 roku. Przekazano również spostrzeżenia na temat współpracy policji z innymi podmiotami w zakresie przeciwdziałania oraz zwalczania bezprawnych lub nieakceptowanych społecznie zachowań dzieci i młodzieży na tym terenie.
Tadeusz Bielawski w imieniu lokalnej społeczności dzielnicy przedstawił uwagi na temat negatywnych zachowań młodzieży, a także nieskuteczności działania szkoły, która, jego zdaniem, zbyt słabo włącza się w wychowywanie. Przewodniczący Klubu Seniora odniósł się również do niskiej świadomości społecznej mieszkańców Stogów, której wyrazem są niska frekwencja w wyborach do rady dzielnicy oraz małe zainteresowanie lokalnymi problemami. Poprosił także obecnych gości o rozpropagowanie idei powołania rady dzielnicy na Stogach. Zaistniała bowiem szansa, że próg wymaganej frekwencji obniżony zostanie do 5%. Nadal brakuje jednak kandydatów do rady dzielnicy.
Dyrektorzy szkół podkreślili, że główną misją szkoły jest edukacja, zaś sprawy wychowania realizowane są w miarę możliwości placówek szkolnych. Jednym z problemów współczesnej szkoły jest napięty program, ograniczający do minimum czas zajęć wychowawczych. Najważniejszę rolę odgrywa jednak rodzina. Postawa rodziców czasem nie daje możliwości osiągnięcia pozytywnych efektów w wychowywaniu najmłodszych. Niektórzy z nich nie są zainteresowani losem swoich dzieci lub stanowczo wzbraniają się przed ingerencją szkoły w wychowanie.
Na zakończenie spotkania wypracowano wspólne stanowisko, zarówno dla mieszkańców, szkół, kościoła, jak i policji, dotyczące, między innymi, wykorzystania lokalnych mediów jako najlepszego nośnika informacji o dzielnicy i jej problemach.