Zrozumieć sierpień - ECS na Stogach

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Zrozumieć sierpień - ECS na Stogach

Post by jan » Tue Aug 23, 2011 4:57 pm

Otwarliśmy nasze wrota dla miejskiej gry, która będzie się toczyć w naszej dzielnicy
w najbliższą sobotę i niedzielę.

W sobotę od 13 -19 będzie u nas "zbiórka pamiątek dotyczących Solidarności i opozycji demokratycznej"
a od 14 będziemy gościć Jarosława Wałęsę, gościa specjalnego gry dzielnicowej.

W niedzielę też otworzymy się na gości w godzinach 12-19,
będziemy przyjmować solidarnościowe i opozycyjne materiały.

A OPRÓCZ TEGO ŚWIĘTOWANIA
przez cały weekend będziemy oferować Szanownej Publiczności to,
co robimy na co dzień i coś specjalnego jeszcze:


Danie podstawowe

to mnóstwo książek z ceną minimalną 1 zł i trochę książek z ceną minimalną 10 zł.
Nasze skarbonki, nie będzę ukrywał, czują wielkie i rzadko zaspokajane łaknienie.

Deserem
będzie sprzedaż izazyrek, papierowych cacuszek, która w trakcie praktyki studenckiej
i warsztatów dla dzieci wykonała Izabela Zyra. Ceny minimalne ozdobią poszczególne produkty.
O IZAZYRKACH wszystko (prawie) tu:
http://omiljena.blogspot.com/2011/08/ni ... bonka.html

Wszyscy zainteresowani naszym istnieniem i doświadczeniami
mają okazję by przyjrzeć nam się z bliska:
społeczna inicjatywa która cudem przetrwała 3 lata i (do dziś) 23 dni,
i co najmniej do końca tego roku przetrwa.

Mam małą nadziejkę, że pojawią się też u nas NASI radni miejscy i dzielnicowi,
by się zapoznać z jedynym zjawiskiem tego typu w Polsce.
Attachments
Zrozumieć_Sierpień_plakat.jpg
Last edited by jan on Wed Aug 24, 2011 8:18 am, edited 2 times in total.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Fordor

Post by Fordor » Wed Aug 24, 2011 8:53 pm

Przeglądam pierwszy numer tygodnika "Solidarność" z 3 kwietnia 1981 r. Sporo ciekawych tekstów, a na ostatniej - 16 stronie są przytaczane odpowiedzi na 2 pytania. Jedno z nich brzmiało - czego oczekujesz od NSZZ Solidarność?
Prof. Barbara Skarga odpowiedziała m.in.:
"Jako [Solidarności] członek chciałabym, aby za jej sprawą Polacy mogli się stać wreszcie obywatelami i nauczyli się być obywatelami. Niełatwa to sprawa, wymaga bowiem często rezygnacji z partykularnych interesów. Mówi się o nas, i opinia ta nie jest pozbawiona słuszności, że jesteśmy silni w walce, słabi w pracy. Marzy mi się, abyśmy mogli przestać mówić: my i oni; abyśmy poczuli się odpowiedzialni za wszystko, co się dzieje w kraju, za każdą zrujnowaną i zbudowaną cegiełkę".
Jan Józef Szczepański:
"Związek Literatów Polskich powołał Komisję do Współpracy ze Związkami Zawodowymi; pierwsze pomysły omawiane wspólnie z "Solidarnością" to utworzenie Wszechnicy Robotniczej i rozbudowanie sieci bibliotek".
Dr Marek Edelman:
"Myślę, że "Solidarność" spełni swoje zadanie, jeśli w jakieś mierze zdemokratyzuje nasze państwo i przyczyni się do tego, żeby słowo było słowem: czarne - czarnym, białe - białym".
Last edited by Fordor on Sun Aug 28, 2011 10:16 am, edited 2 times in total.

Fordor

Post by Fordor » Fri Aug 26, 2011 8:47 pm

W "BIPS" - Tygodniku Biura Informacji Prasowej KKP NSZZ Solidarność z 9.06.1981 r. można przeczytać w Oświadczeniu nr 66/81:

"Krajowa Komisja Porozumiewawcza w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności zawiesiła w listopadzie 1980 r. egzekwowanie od rządu już podpisanych porozumień płacowych. Ostatnio rząd podpisał nowe umowy płacowe wyłącznie ze związkami branżowymi /metalowców, pracowników rolnych/ pogłębiając tym samym dezorganizację rynku, dewaluując oszczędności ludności i obniżając wiarygodność swoich własnych zapewnień o braku pieniędzy. Oświadczamy, że jeżeli rząd posiada rezerwy finansowe, winien je zużytkować na zrealizowanie do końca porozumień gdańskich, w tym szczególnie do rozwiązania problemu biedy w Polsce, gdy 6 milionów ludzi posiada dochody poniżej minimum socjalnego."

Jeden z wielu dokumentów z I okresu Solidarności czyli przed stanem wojennym. Czy można zrozumieć Solidarność? To wymaga dystansu, dużej wiedzy, braku zacietrzewienia. Czy dorośliśmy do Solidarności - to pytanie też warto zadać. I warto cieszyć się tymi, którzy na przekór wszystkiemu wykonują dobrą pracę.

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Mon Aug 29, 2011 6:12 pm

29.08 - 20:05

Dwa posty z tego miejsca, te o charakterze ponadlokalnym,
antyecs-owskie, przeniosłem do Człowiek - Społeczeństwo - Kultura.

Wszystkie relacje z przykościelnego festynu są bardzo pozytywne.

Gratulacje dla organizatorów i inspiratorów.
Nie doszło może do lepszego zrozumienia sierpnia, ale zainspirowało bardzo udaną imprezę.
Jak pisał Piker, mogłoby to się stać lokalną tradycją, tak jak festyny przyszkolne.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

User avatar
Adam Zwoiński
Członek Stowrzyszenia
Posts: 205
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:01 pm

Zdjęcia z festynu

Post by Adam Zwoiński » Thu Sep 01, 2011 9:23 pm

Umieściłem kilka zdjęć z festynu w odrebnym temacie, posiadam więcej zdjęć jeżeli ktoś byłby zainteresowany
Z polskiej krwi zrodzony, polskie serce noszę. Wiara Katolicka i Duma Narodowa to moja siła

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests