z Fejsbuka: Rafał Krause.

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

z Fejsbuka: Rafał Krause.

Post by jan » Thu Sep 22, 2011 8:28 am

napisałem przed miesiącem z hakiem:

Poznaliśmy się wczoraj. Zrobił wrażenie. We wrześniu zrobimy spotkanie z nim w Bibliotece Społecznej.
Mam nadzieję - spotkanie pierwsze z cyklu, na początek o naszej wyspie między ujściami Wisły:
http://www.przewodnicy.com.pl/instrukto ... i-414.html
Przewodnicy - Krause Rafał, .
www.przewodnicy.com.pl
Przewodnicy.com.pl - Krause Rafał, z wykształcenia pedagog, z zamiłowania historyk regionalista, badacz dziejów wychowania morskiego.nauczyciel akademicki (wychowanie fizyczne i turystyka).

Tyle z historycznego Fejsbuka.

================================================

Spotkanie z panem Rafałem w jakiś wczesnopaździernikowy czwartek,
a już w najbliższy czwartek (29.09)
spotkanie Maciejem Kosycarzem, fotografem, synem i ojcem fotografa.

Wszystkich stogologów i kopaczy zapraszam na oba spotkania.

Jest jeszcze trzecie, a chronologicznie pierwsze spotkanie:
A jutro, 23.08, zapraszam na XXXVII Piątek Muzyczny,
Będzie grał Maciej Sroka, student gdańskiej Akademii Muzycznej, fortepian
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Fordor

Re: z Fejsbuka: Rafał Krause.

Post by Fordor » Sat Oct 08, 2011 9:43 pm

Rafał Krause i opowieść o nadmorskich fortyfikacjach – 6.10.2011

Rafał Krause swój wykład podparł wizualizacją mapy Wyspy Stogi z naniesionymi obiektami fortyfikacyjnymi z XX w. i starszymi (począwszy od Szańca Mew). Część z nich znajduje się na szlaku turystycznym gdańskich fortyfikacji nadmorskich oznakowanych przez pana Rafała – przewodnika PTTK. Tablica informująca o szlaku znajduje się przy pętli tramwajowej koło Pasanilu, a dodatkowe – umieszczane przy poszczególnych obiektach – zawierają ich opis.
Usłyszeliśmy wiele ciekawostek – m.in. o istniejących szczelinach przeciwlotniczych pochodzących z okresu II wojny światowej, o niemieckich czołgach tygrysach bengalskich* na Stogach, zestrzeleniu radzieckiego samolotu przy ul. Kaczeńce, jak również o przyczynie zniknięcia na początku lat 70-tych XX w. góry Zakątek (Winkelberg) wraz z usytuowanym na niej schronem w pobliżu Zapory przeciwpancernej.
Ciekawa była również opowieść o wyprawie żeglarskiej do rosyjskiej miejscowości Svetlyj.

Rafał Krause jest autorem m.in. cyklu artykułów o szlaku zamieszczonych na portalu stogi.info.pl, ponadto ok. 300 poprawek korektorskich do planu „Trójmiasto plus 14” wydanego przez Wydaw. Demart, a także osobą, której przygody stały się kanwą kilku książek Sebastiana Mierzyńskiego (pseud. literacki Sebastian Miernicki) kontynuującego poczytną serię książek dla młodzieży o Panu Samochodziku (stworzoną przez Zbigniewa Nienackiego).

Jest to III spotkanie z cyklu Wieczorów o Stogach organizowanych w Bibliotece Społecznej (rozpoczętego od prezentacji książki „Mała ojczyzna Stogi. Historia i współczesność. W 50-lecie Parafii Św. Rodziny w Gdańsku - Stogach 1948 - 1998” przez jej autora – Dariusza Ostapowicza, drugie spotkanie z dr hab. Piotrem Lorensem dotyczyło „Rozwoju obszarów nadwodnych, poportowych i poprzemysłowych jako szansa dla Gdańska w ogólności i dla Stogów w szczególności - na przykładzie rozwiązań światowych i naszych lokalnych planów działania”.).
Cieszy spora obecność osób zainteresowanych Stogami. Komentarze po spotkaniu były przychylne: nie sądziliśmy, że mieszkamy w tak ciekawym miejscu – Panie Rafale – to dobry prognostyk na następne spotkania.

Ps. Podczas Wieczoru pan Franciszek Krzysiak powiedział m.in. o wspomnieniach „Kamienie mówią prawdę” córki ostatniego pastora kościoła ewangelickiego z czasów II wojny, którą miał okazję poznać osobiście.
Dorota Kaczmarek
* http://pl.wikipedia.org/wiki/Panzerkampfwagen_VI_B_K%C3%B6nigstiger
Attachments
DSC08724.JPG
Zdjęcie ze spotkania.

User avatar
helena
Forumowicz
Posts: 1
Joined: Fri Sep 30, 2011 9:10 am

Re: z Fejsbuka: Rafał Krause.

Post by helena » Wed Oct 12, 2011 8:49 am

Tresc spotkania bardzo ciekawa. Samo spotkanie odbylo sie w przyjemnej, kameralnej atmosferze. Czekam na wiecej spotkan poswieconych Wyspie Stogi i Gdanska.
Panu Rafałowi chcialabym podziekowac za podzielenie sie swoja wiedza i poswiecony nam czas.
"Kto się przestaje rozwijać, umiera" (Antoine de Saint-Exupéry)

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Re: z Fejsbuka: Rafał Krause.

Post by jan » Tue Nov 01, 2011 3:30 pm

Najbardziej na prawo na zdjęciu widzimy siedzącego Franciszka Krzysiaka,
który w najbliższy czwartek (3.11.2011) o 18:00 będzie opowiadał o głównym zespole bramnym starego Gdańska.
Pan Franciszek jest autorem książki o błędach rekonstrukcji Bramy Długoulicznej,
będzie o tym opowiadał

Będzie to co najmniej drugie spotkanie na ten temat w Bibliotece Społecznej.
Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests