Wycieczka na Mierzeję Wiślaną

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Wycieczka na Mierzeję Wiślaną

Post by Fordor » Sat Aug 17, 2013 5:48 pm

Przystanek 1. Mikoszewo. Wieś leżąca na Starej Mierzei Wewnętrznej, nad Przekopem Wisły.
Charakterystycznym punktem wsi jest Wzgórze Księcia Albrechta (34,5 m npm.), którego nazwa przypomina wizytę dostojnika w tymże miejscu 30 sierpnia 1896 r. Książę przybył, aby obejrzeć jedną z największych budowli hydrotechnicznych XIX-wiecznej Europy – wyprostowanie i skrócenie zachodniego ramienia ujściowego rzeki, tj. wykonanie Przekopu Wisły (1895 rok). Wizytę upamiętnia kamienny obelisk, który został przeniesiony na teren przy wiejskiej remizie strażackiej, na nowy postument. Stary zachował się jeszcze na szczycie wzgórza. Książę mógł obejrzeć zeń trzy charakterystyczne krajobrazy gdańskie: Żuławy, Wysoczyznę i Mierzeję. Dzisiaj jest to niemożliwe, bowiem Wzgórze jest porośnięte wysokimi drzewami (dominuje sosna).
W Mikoszewie zachowała się m.in. drewniana wieża z 1903 r. na terenie cmentarza. Można też obejrzeć np. starą, ręczną studnię. Tutaj poziom wody podziemnej jest wysoki, więc nie ma kłopotu z jej pozyskiwaniem, do wojny więc normalnym zjawiskiem były studnie z żurawiem.

Fot. Dorota Kaczmarek
Attachments
Mikoszewo-widok na Przełom Wisły.JPG
Przekop Wisły.JPG
Podstawa.JPG
Pozostałości po kamiennym obelisku?
Zarośla na wzgórzu.JPG
Wzgórze Księcia Albrechta
Jest wysoko.JPG
Wykroty.JPG
Przymiarki.JPG
Słupek.JPG
W drodze na Wzgórze Księcia Albrechta
Mikoszewo - wieża obronna.JPG
Mikoszewo - pompa w zagrodzie.JPG

Fordor

Wycieczka na Mierzeję Wiślaną

Post by Fordor » Mon Aug 19, 2013 7:41 pm

Przystanek 2. Wielbłądzi Garb.
Warto pokonać 108 schodków, aby dotrzeć na najwyższe wzgórze (48 m npm.) Mierzei Wiślanej – Wielbłądzi Garb znajdujący się mniej więcej w połowie drogi asfaltowej między Krynicą Morską a Piaskami, na terenie Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Wygodna ścieżka zaprowadzi nas na szczyt, gdzie czeka przyjazna (nawet dla osób z lękiem wysokości), drewniana wieża widokowa. Podczas spaceru można uzyskać informację o roślinach i zwierzętach tutaj występujących (tablice). Przyroda tej części Mierzei (właściwej) różni się znacznie od odcinka zachodniego – jest bardziej urozmaicona.
Widok z wieży to niewątpliwa atrakcja, a zwłaszcza warte polecenia są czarujące zachody słońca na Zalewie Wiślanym, na północy zaś – panorama Morza Bałtyckiego.

Fot. Dorota Kaczmarek
Attachments
Sosna i morze.JPG
Widok na Zatokę Gdańską
Zalew Wiślany.JPG
Przed nami Zalew Wiślany
Tablica 1.JPG
Tablica 2.JPG
Drewniane schody.JPG

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 52 guests