Przebrno na Mierzei Wiślanej

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Przebrno na Mierzei Wiślanej

Post by Fordor » Sun Oct 20, 2013 6:42 pm

Przebrno to miejscowość nad Zalewem Wiślanym. W 1991 r. została włączona w obręb miasta Krynica Morska, lecz nie posiada charakteru miejskiego, a czas zatrzymał się tu jakby w miejscu. Pojechaliśmy tam, aby zlokalizować budynek szkoły i miejsce, na którym był posadowiony kościół ewangelicki. Wcześniej ustaliliśmy położenie dzięki mapie, a nasze przypuszczenia potwierdził gospodarz, który akurat tam się pojawił.
Budynek d. szkoły (zbudowanej w 1886 r.?) istnieje nadal, co prezentują zdjęcia, zaś pamiątką po kościele jest jedynie malutka, przydrożna kapliczka. Kościół został rozebrany w latach 50-tych lub na początku lat 60-tych XX wieku. W tym miejscu stoją obecnie podniszczone domki dla turystów. Ocalała sygnaturka z tej świątyni została przemycona przez rybaków łodzią do Krynicy Morskiej i do dziś wzywa na mszę w tamtejszym kościele (zbudowanym w 1939 roku).
Ta informacja znajduje się na stronie:
http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=2275

Fotografia brzegu Zalewu Wiślanego ukazuje podniesioną koronę wałów. Pracę tę wykonywali więźniowie podobozu Pröbbernau KL Stutthof podczas II wojny światowej.
O tym fakcie wspomina Pan Kazimierz Cebulak w artykule w „Dzienniku Bałtyckim”:
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Teren jest zaopatrzony w kanalizację i wodociąg. Jestem ciekawa, czy woda pochodzi z ujęcia, o którym wspominał Günter Grüneberg w broszurce wydanej ok. 1935 r. i zatytułowanej Die Danziger Nehrung. Z niej pochodzi fragment:
Przy budowie szkoły w Przebrnie wykonano najgłębsze wiercenie na Mierzei. Ono zostało doprowadzone do 10 m ppm i doszło do 100-metrowej głębi o stale płynącej wodzie artezyjskiej, która występuje na Mierzei jeszcze na Stogach, w Orle, Jantarze i na Żuławach oraz dostarcza dobrą wodę do picia.
Koło Przebrna las jest szczególnie bujny. Są tam paprocie wyższe od człowieka. Kościół, który ma we wnętrzu oryginalne zdobienia, został po raz pierwszy wspomniany w 1655 r., a miejscowość już w 1465 r. Tutaj został 24 czerwca 1832 roku „udzielony ślub kupcowi Karlowi Gottfriedowi Trojanowi z Gdańska z panną Sophie Wihelmine Wichmann z Gdańska”. Ta wzmianka dotyczy przyszłych rodziców literata Johanna Trojana.


Broszurkę przetłumaczyliśmy we dwójkę - niżej podpisana
Dorota Kaczmarek i Tomasz Kaczmarek
Attachments
Przebrno_mapa_1911.jpg
Przebrno_SGKP_IX, s. 125.jpg
Przebrno_SGKP_IX, s. 125.jpg (45.12 KiB) Viewed 1107 times
Pomnik w Przebrnie.jpg
Przebrno_Podniesiona korona wałów Zalewu Wiślanego.JPG
Szkoła w Przebrnie_1.JPG
Przebrno_Szkoła od strony zach..JPG
Przebrno_Kapliczka przydrożna.JPG
Droga przy dawnym kościele.JPG
W lesie ukryły się daniele.JPG
Dzik.JPG

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest