relacja Kancelarii prezydenta Komorowskiego

Dział poświęcony organizacjom.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

relacja Kancelarii prezydenta Komorowskiego

Post by jan » Sun Mar 27, 2011 6:40 am

Czwartek, 24 marca 2011
Prezydent: W Polsce rośnie aktywność społeczna
http://www.prezydent.pl/fdp/spoleczenst ... eczna.html

W opinii Bronisława Komorowskiego Polska ma poważne osiągnięcia w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W czwartek prezydent wziął udział w odbywającym się w Pałacu Prezydenckim spotkaniu z cyklu Forum Debaty Publicznej.

W debacie pod hasłem "Aktywność obywatelska - szanse i bariery" wzięli udział naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz prezydenccy doradcy.

Zabierając głos Bronisław Komorowski podkreślił, że wielkie marzenie Polski jako kraju społeczeństwa obywatelskiego trzeba realizować nadal. Zdaniem prezydenta warto zastanawiać się teraz nad tym, co zrobić, aby odpowiedzieć na pojawiające się nowe uwarunkowania i wyzwania. W tym kontekście wymienił m.in. to, że coraz większą rolę odgrywają inne formy aktywności społecznej niż organizacje pozarządowe. Wskazał na rosnącą rolę internetu, a także inicjatyw społecznych powstających zupełnie spontanicznie i nie zawsze ujmowanych w ramy organizacyjne.

- To jest nowe zjawisko, stanowiące nowe wyzwanie. Trzeba te formy aktywności obywatelskiej starać się wzmocnić, bo to także jest lepsza perspektywa dla budowy społeczeństwa obywatelskiego - zaznaczył Komorowski. Prezydent opowiedział się też za wspieraniem lokalnych środowisk i stowarzyszeń.

W ocenie Bronisława Komorowskiego Polska może się pochwalić tym, że ma najlepiej w Europie zorganizowane zbiórki publiczne, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Podkreślał też, że jedną z oznak aktywności obywatelskiej jest partycypacja obywateli w wyborach. - Jednym z wielkich wyzwań jest świadoma praca nad tym, aby aktywność obywatelska wyrażała się również w zdolności jak największej partycypacji w demokracji - podkreślił. - To jest zadanie, które powinniśmy mieć w tyle głowy - mówił Bronisław Komorowski.

Zwrócił również uwagę na potrzebę budowy wzajemnego zaufania między obywatelami a władzą. Jak argumentował, z jednej strony Polacy powinni mieć powody, aby bardziej ufać instytucjom państwa, a z drugiej - władza powinna bardziej korzystać z doświadczenia obywateli.

W ocenie prezydenta Komorowskiego aktywne społeczeństwo obywatelskie to także takie, które szuka nowych sposobów kontaktowania się z państwem, z władzą. - To musi być wysiłek z obu stron - zaznaczył jednak.

Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie zaproponuje, w ramach inicjatywy prezydenckiej, nowe regulacje, które mają pogłębić samorządność. Mają one dotyczyć m.in. wysłuchania publicznego oraz wprowadzenia możliwości obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na poziomie samorządów. (inf. własna, PAP)

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Sun Mar 27, 2011 7:22 am

Prasa zignorowała to wydarzenie. Dowiedziałem się o nim z relacji Henryka Wujca,
która gdzieś tam obiła mi się o uszy. W jego ustach sprawa była interesująca.

Pofatygowałem się do internetowych źródeł i odkryłem parę okrągłych zdań, frazes.
Beznadzieja. Problemy, cała gangrena pod bandażem frazesu.


Polska nie jest obywatelska, nie jesteśmy nawet na drodze do państwa obywatelskiego.
Biurokratyczna machina stara się "jakoś wyżywić", konsumując zachodnie wsparcie
i podpierając się kikutem tzw. pozarządowości.

Polska biurokracja jest niepragmatyczna, buduje finezyjne teoretyczne konstrukcje
dla wyimaginowanego obywatela doskonałego, podczas kiedy Polak jako obywatel - to mierność i marność.

Mądre narody budują chodniki w miejscach gdzie ludność wydeptała ścieżki.
Dotyczyć to powinno OŚWIATY i WYCHOWANIA, ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH...

Henryk Wujec podnosił PROBLEMY, mówił o kierunkach wychodzenia z impasu,
w zacytowaniem tekście sama jałowizna.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests