Z ankiety dla organizacji pozarządowych i kolejne uwagi

Dział poświęcony organizacjom.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Z ankiety dla organizacji pozarządowych i kolejne uwagi

Post by jan » Wed Feb 27, 2013 6:20 pm

Ankieta, uwagi wpisane do ankiety dla organizacji pozarządowych

Jakie działania powinny być podjęte przez samorząd lokalny oraz organizacje pozarządowe w celu poprawy wzajemnej współpracy?


Znamy lokalne potrzeby, znamy lokalne uwarunkowania, potrafimy reagować szybko na zmienne okoliczności, wykorzystywać okazje –
samorząd powinien wspierać nasze działania, a nie dyktować JAK REALIZOWAĆ PLANY.
To jest zadanie dla instytucji komunalnych.


Już widzę BYKA w tym, co napisałem: samorząd nie dyktuje jak realizować plany...
Tematy projektów bywają zbyt szczegółowe, by w nich zmieścić misję organizacji, wymagają pisania kilku projektów, oddzielnego ich rozliczania...

E9. Jeśli mają Państwo dodatkowe uwagi, prosimy o przedstawienie ich tutaj

Społeczność lokalna spędza czas przed telewizorami, w poczekalniach lekarzy i w kościele.
Czterech lat potrzebowaliśmy, żeby stworzyć stałe grono ludzi, którym coś się chce.
Na początku, kiedy stać nas było tylko na pracę, miasto zupełnie nie reagowało na nasze potrzeby.
Przed zgubą uratował nas filantrop, osoba prywatna i kilkuletnia ciężka harówka kilku osób.
Organizacje społeczne winny posiadać autonomię, Samorząd winien wspierać to, co uważa za ważne,
by w Polsce dało się w miarę normalnie żyć.

Wydział Polityki Społecznej zupełnie przyzwoicie, w ramach procedur, z całą dobrą wolą reagował i reaguje na nasze poczynania.

Projekty z KULTURY za to są nadmiernie obciążone asekurancką biurokracją, niepozwalającą na budowanie podstaw kultury.


E4 – trudno nam sensownie odpowiadać. Organizacje społeczne konkurują głównie o pieniądze,
działalność ma zaspokajać NIE POTRZEBY ŻYCIA, a urzędowe, często księżycowe dyrektywy.

Łatwy europejski pieniądz jest tracony na efektowne przedsięwzięcia, społeczna efektywność,
budowanie podstaw kultury – tym interesują się nieliczni.


Tego co niżej NIE NAPISAŁEM, padło to w rozmowie z kompetentną urzędniczką:
Przy tak niskiej aktywności społecznej władza powinna sprzyjać jej podtrzymaniu i rozwojowi, czyli
aktywnym ośrodkom należy zapewnić ciągłość finansowania w kilkuletniej perspektywie, ograniczyć sprawozdawczość.
Przecież urzędnicy mają dostęp do dokumentacji organizacji, dorywcze kontrole pozwalają ocenić stan dokumentacji, celowość wydatków.

Organizacje powinny się starać, powiedziała pani. Jest to postulat tej samej wagi co społeczeństwo aktywne, obywatelskie...
POWINNO BYĆ, ALE SIĘ NIE STANIE NA ŻYCZENIE MOJE ni URZĘDNIKA. MUSIMY SIĘ WYCHOWYWAĆ do OBYWATELSKOŚCI, do AKTYWNOŚCI.
Ośrodki takie jak nasz to czynią, nie pasożytują na wsparciu. Ile jest takich ośrodków pośród organizacji społecznych - nie mam pojęcia.
A może odezwą się bratnie dusze?

Pojęcie "współpraca organizacji pozarządowych z samorządem" uwiera mnie w mózg.
Samorządy powinny wspierać pożyteczne autonomiczne inicjatywy, poszerzyć ich swobodę gospodarowania i wykorzystania środków i kontrolować je na bieżąco.
Organizacjom społecznym nie są potrzebne żadne administracyjne, urzędowe czapy - autonomia w granicach prawa starczy.
Organizacje pożyteczne publicznie, dawniej "organizacje wyższej użyteczności", które sprawdziły się w działaniu, jeśli jest w tym publiczny interes,
mogą być dofinansowane szczególnie, w sposób umożliwiający gospodarskie wykorzystanie środków, oszczędzanie na czarną godzinę.

Jestem wybrany na dwuletnią kadencję do Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
Piotr Mazurek przygotowuje witrynę GROPU, jest cień szansy, że stanie się ona lokalną trybuną aktywnych ludzi dobrej woli.

Piszę ten tekst po dwunastu godzinach w pracy, jutro rano przeczytam go świeższą głową,
jestem ciekaw jak go ocenie. O uwagi czytelników proszę raz jeszcze.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests