Każdy etap potrzebny.

Ogólna dyskusja.

Moderatorzy: Fordor, jan, Moderatorzy

Fordor
Członek Stowrzyszenia
Posty: 1366
Rejestracja: 2007-03-06, 08:51

Każdy etap potrzebny.

Postautor: Fordor » 2017-08-26, 18:27

Rano młoda roślinka, w południe – piękny kwiat, popołudniem dojrzewa owoc, nocą – suchy liść użyźnia glebę. I nic się nie marnuje, i jest niezbędne. Czy gospodarka może uczyć się od przyrody?

Niewątpliwie. Popularna coraz bardziej idea zrównoważonego rozwoju usiłuje godzić gospodarkę ze środowiskiem naturalnym i zachęca do brania przykładu z przebiegających w zamkniętym obiegu procesów w przyrodzie/naturze. Ten temat porusza dr Anna Kalinowska w artykule „Gospodarka o obiegu zamkniętym – fanaberia czy konieczność?”. Autorka namawia do racjonalnego wykorzystania wyczerpujących się zasobów naturalnych i zmniejszania składowisk odpadów poprzez ich maksymalny recykling, naprawę zepsutego sprzętu (teraz bywa, że części zapasowe są droższe od nówki). To wart popularyzowania pogląd, dzięki któremu można byłoby pomyśleć też o poprawie jakości wody w ciekach czy zbiornikach (za młodych lat czysta woda była normą).
Idea ta przyjmuje za normę trend do ciągłego doskonalenia się, mozolne szukanie dobrych rozwiązań. Stawianie na jednorazowość, dorywczość, krótkowzroczność (po nas choćby potop) nas zubaża.
https://www.kongresobywatelski.pl/idee- ... niecznosc/

Wróć do „Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość