Page 1 of 1

AKCJA „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO” – AUTOSTRADA WODNA NA WIŚLE

Posted: Sun Mar 24, 2013 9:20 am
by Fordor
Jest to druga inicjatywa gazety. Pierwsza – „Autostrada A1” zakończyła się sukcesem. Ślimacząca się latami budowa ruszyła!
Oby takim samym efektem zakończyła się druga akcja, mająca na celu ożywienie Wisły jako drogi transportowej. Już wiemy, że drogi lądowe asfaltujące coraz to większe połacie ziemi są niewystarczające – przerzucenie na nie transportu ciężkiego jest pyrrusowym zwycięstwem – tworzy zagrożenie, wypadki, korki drogowe, niszczy nawierzchnię dróg.
Obserwując ponadto, jakim martwym zbiornikiem staje się na naszych oczach Bałtyk, do którego wlewamy każdego dnia ścieki pochodzące z nieoczyszczanych, zdziczałych rzek, zdajemy sobie sprawę, że musi ulec to zmianie (oczyszczanie rzek jest elementem programu zagospodarowania Wisły).
Jako zwykły zjadacz chleba chciałabym, aby powołani do tej pracy fachowcy umieli pogodzić stanowiska wybierając takie optymalne rozwiązania, które suma summarum będą dla Polaków najlepsze. Istnieją komplementarne programy, w tym Wisła 2020, będące gotowymi rozwiązaniami. Są one świadectwem, że istnieje grupa świetnych specjalistów. Załączony do postu fragment o problemach, które staną przed nimi, gdyby akcja ruszyła, są wielkie, ale dbanie o dobry poziom naszych rzek jest pracą, którą trzeba rozpocząć i stale wykonywać.
Jeśli byłoby możliwe wykorzystanie Wisły również jako źródła energii elektrycznej na wzór Raduni, to byłoby to szczęście pełne:)
Poprzyjmy akcję klikając na link
https://www.facebook.com/pages/Po-drugi ... ts&fref=ts
lub wysyłając kupony dostępne w „Dzienniku Bałtyckim”.
Dorota Kaczmarek

Re: AKCJA „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO” – AUTOSTRADA WODNA NA WIŚL

Posted: Sun May 26, 2013 7:05 pm
by Fordor
Taka prawda - lekturę „Dziennika Bałtyckiego” zaczynam teraz od stron dotyczących „Po drugie – Autostrada na Wiśle”. Można tam znaleźć zawsze coś ciekawego do poczytania o zagospodarowaniu Wisły, zwłaszcza, że są zamieszczane głównie wypowiedzi specjalistów.
Interesujące są też słowa innych osób, chyba najstarszą wśród nich jest m.in. 99-letnia pani, której marzeniem całego życia jest przywrócenie żeglugi na Wiśle.
W piątkowym wydaniu (24.05.2013) ukazał się wywiad z prof. Witoldem Andruszkiewiczem (ur. 1917!), który wypowiedział kontrowersyjne słowa:
„…Ja dotychczas – pomimo czynionych zabiegów i starań – takiej osoby, która chciałaby ożywić Wisłę, nie znalazłem”.
Trudno w to uwierzyć!

Re: AKCJA „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO” – AUTOSTRADA WODNA NA WIŚL

Posted: Mon Jun 03, 2013 6:54 pm
by Fordor
I rzeczywiście trudno w to uwierzyć:)
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Serce rośnie...

Re: AKCJA „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO” – AUTOSTRADA WODNA NA WIŚL

Posted: Fri Jun 07, 2013 1:28 pm
by Fordor
Uchwałą Walnego Zebrania Stowarzyszenia "Przyjazne Pomorze" w dn. 4 czerwca 2013 r. poparliśmy Akcję wspierającą zagospodarowanie Wisły.
Trzymamy mocno kciuki za mądre działania wielu, wielu ludzi, które chcą przywrócić nam i tę rzekę, i następne. Pwodzenia!
Dorota Kaczmarek

Re: AKCJA „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO” – AUTOSTRADA WODNA NA WIŚLE

Posted: Fri Jul 31, 2015 2:15 pm
by Fordor
W książce - "Gospodarka wodna" Zdzisława Mikulskiego - jest ciekawa mapka.
Warta przestudiowania.

Re: AKCJA „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO” – AUTOSTRADA WODNA NA WIŚLE

Posted: Tue Aug 18, 2015 8:15 pm
by Fordor
Dużo mówi się o wzroście zużycia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. W Europie największym liderem pod tym względem jest Szwecja. Udział oze wynosi ponad 52 % w ogólnym bilansie. Ten b. wysoki poziom jest możliwy dzięki funkcjonowaniu dużej liczby elektrowni wodnych.
Jak produkcja energii z odnawialnych źródeł wygląda w innych krajach? Można to prześledzić na wykresie zamieszczonym w artykule:
http://www.zeit.de/wirtschaft/2015-03/e ... -vergleich
Warto też przeczytać list Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych:
http://trmew.pl/index.php?id=71&tx_ttnews[tt_news]=191&cHash=b2c8813c904f702309c36fd83e447b11
(trzeba skopiować cały link).
Wyraźnie sprawa gospodarki wodnej w Polsce staje się problemem i priorytetem narodowym bez względu na opcje polityczne. Jest szeroka komentowana w prasie (np. artykuł Bronisława Tumiłowicza „Odrą choćby na Atlantyk. Z tej rzeki mogłoby dobrze żyć pół Polski”. Przegląd nr 27/2015). Brak prowadzenia spójnej gospodarki wodnej powoduje straty (powodzie, susze, brak obiektów hydrotechnicznych, niemożność racjonalnego prowadzenia żeglugi śródlądowej). Redaktor formułuje postulat utworzenia oddzielnego ministerstwa dla rzeki. Nie jest on nowy, lecz ważny. Warto, aby resort obejmował wszystkie polskie rzeki.
Na marginesie, tegoroczna susza umożliwia oczyszczanie rzeki. Robią to niektóre organizacje, stowarzyszenia wyciągając wraki statków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.