Odzyskane z rozproszenia

Kącik poświęcony nauce, szkole.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Odzyskane z rozproszenia

Post by jan » Sat Nov 04, 2017 6:03 am

1.
Jan Urbanik - 4 listopada 2014 o 09:59 ·
Pan Bóg stworzył człowieka, jak mnie niegdyś uczono, na obraz i podobieństwo swoje. Rozglądam się po dwunożnych, dzieciach Bożych, i staram się wyobrazić sobie Boga. Wyłania się obrazek raz wspaniały, raz bardzo od wspaniałości daleki.
Jestem niewierzący, wiarę straciłem jeszcze w młodości, teraz sądzę, że wszystkich bogów stworzyli ludzie na obraz i podobieństwo swoje.
Ludzi z dwunożnych człowiekowatych osesków kształtują rodzice i najbliższe otoczenie na swój obraz i podobieństwo, i przeważnie "Niedaleko pada jabłko od jabłoni", "Jakie drzewo taki klin, jaki ojciec taki syn, jaki świder taka dziura, jaka matka taka córa" - i tym podobne.
Na bardzo wczesnym etapie rozwoju od ssaka do człowieka, rodzenia się człowieka kultury, największy wpływ wywiera najbliższe otoczenie, potem zaczyna oddziaływać przedszkole, szkoła,
wpływy stają się bardziej urozmaicone, co bywa błogosławieństwem dla CIĄGLE RODZĄCEGO SIĘ CZŁOWIEKA KULTURY.
CZŁOWIEK DO KOŃCA URODZONY jest dopiero wtedy, kiedy strawi owoc z drzewa wiadomości dobrego i złego i zacznie sądzić własnym rozumem.
Psycholog Kazimierz Dąbrowski ten proces trawienia "dezintegracją pozytywną"
Celem tego postu nie było filozofowanie, cel jego ma być praktyczny. Szukam drogi, po której szkoła doszłaby do takiego stanu, by dzieci na bibliotecznych nockach, zamiast z furią wrzeszczeć "Nienawidzę szkoły..." śpiewały:
"Kocham moją szkołę, belfrów moich kocham" - są zapewne piosenki w tym stylu, ale nasze dzieci od siedmiu lat ani raz podobnej piosenki nie zaśpiewały.
Dziś o 17:00 pokażę w Bibliotece Społecznej po raz drugi filmową relację z wykładu dr Marzeny - Marzena Zylinska i mgr Katarzyny Lotkowskiej z pewnej warszawskiej konferencji.

2.
4 listopada 2014 o 08:06 ·
Człowiek, nim zacznie kierować się ROZUMEM WŁASNYM, daje się porywać różnym atrakcyjnym dla niego hasłom i staje się komsomolcem, hunwebinem, neoliberałem, antykomuchem...
Chce zburzyć stary ład i zbudować ziemski raj: dla ludzkości, narodu, religii swojej najświętszej, klasy swojej pracującej...
W głowach tych, owładniętych jedynie słuszną doktryną i wolą jej realizacji brakuje przeważnie miejsca na rozum, jest tylko wymarzona jedna owczarnia i jeden pastuch. Niektórzy do śmierci żyją z zakutym łbem, umacniając się w wierze.
U części ideowców z biegiem czasu, pod wpływem doświadczenia zaczyna dojrzewać mądrość, rozumienie świata i innych ludzi, ginie pycha, rodzi się zdrowy pragmatyzm...
U innych rodzi się inny rodzaj mądrości, chytrej, egoistycznej, cwaniackiej, z INTERESEM WŁASNYM w roli głównej, a ideologiczny, religijny czy patriotyczny frazes tylko kamufluje chciwość i żądzę władzy.

3.Dziecko - CZŁOWIEK - trzecie spotkanie wtorkowe. ten dzień pświęcamy sprawom ROZWOJU DZIECKA i EDUKACJI. By przybliżyć jedną z bohaterek dzisiejszego wieczoru, Marzenę Żylińską, przeczytajcie, proszę:http://m.wyborcza.pl/…/1,132748,16883764,Niszczarka_marzen.….
Kolejny wieczór, 18. listopada oddamy Franciszkowi Potulskiemu, matematykowi, dyrektorowi szkoły, ministrowi, posłowi, który opowie o swoich doświadczeniach z edukacją polską, a zakończy spotkanie pokazem plastycznych prac dzieci, które uczestnicząc w konkursie ilustrowały pojęcia takie jak: ciszę, wieczność, echo, dusza czy kwiat paproci... Adresatami cyklu są nauczyciele, rodzice, dziadkowie, babcie, ciocie....
=======================================================
2017.11.04 - Fejsbuk przypomina stare teksty, w tym te z czasów, kiedy mieliśmy kłopoty z nasza witryną internetową i publikowaliśmy tylko na Fb.
Niektóre są aktualne do dziś.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests