Cytaty o edukacji

Kącik poświęcony nauce, szkole.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Cytaty o edukacji

Post by Fordor » Wed Jul 25, 2012 6:51 pm

Ponieważ edukacja nie jest dziedziną samą w sobie, lecz permanentnym procesem budowy pomostów między szkolnictwem a otaczającym nas światem, nasza wizja musi obejmować te przeobrażenia. Zmienia się nie tylko technika nauczania, przyswajając sobie nową technologię. Należy przemyśleć również samą koncepcję nauczania.
Władysław Dowbor
źródło:
http://dowbor.org/tag/pl/

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Re: Cytaty o edukacji

Post by jan » Sat Jul 28, 2012 3:45 pm

//edukacja nie jest dziedziną samą w sobie, lecz permanentnym procesem budowy pomostów między szkolnictwem a otaczającym nas światem//

Zdanie to, w kraju gdzie celem kształcenia jest uzyskanie nobilitującego dyplomu,
kraju, gdzie dyplomanci kształcą dyplomantów, którym się należy, a nie dostają,
powinno być przetłumaczone na język, który jest dostępny dla mózgów decydentów w dziedzinie kształcenia i szkolnictwa.

Świadectwo dojrzałości - to ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI OBYWATELSKIEJ.
Czym jest, świadectwem czego JEST w druzgocącej przewadze przypadków?

Masowa produkcja "inteligentów" z niedojrzałych posiadaczy świadectw dojrzałości - to produkcja frustratów.
To wielkie marnotrawienie ludzkiego potencjału i pieniędzy.

Dyplom nie może zwalniać od ciężkiej pracy, dyplom powinien być dowodem zdolności do wykonywania ciężkiej i odpowiedzialnej pracy .
Należycie opłacanej, kiedy jest wykonywana sprawnie i odpowiedzialnie.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Fordor

Cytaty o edukacji

Post by Fordor » Thu Dec 06, 2012 10:13 am

Z książki Stanisława Staszica "Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego":
"...Każda edukacja krajowa tylko się pod strażą rządu utrzymuje. Francja ma złą edukację publiczną, bo jej rozporządzenie, samym tylko akademikom powierzone, nie zatrudnia rządu krajowego.
Polska przez ustanowienie komisyi edukacyjnej tej wady unikła. Niech tylko czuły naród pracę, cnotę i prawdziwą, bo nie płatną, ojczyzny miłość zasiadających w tej komisji obywatelów bierze za przykład i z wdzięczności uwielbia."
"...W kraju wolnym jedyną i pospolitą edukacją być powinny szkoły rycerskie. Tam szkoła obywatela niech będzie razem szkołą rycerza. Każdy wolny obywatel z natury swojego stanu jest oraz rycerzem, czyli swojego kraju żołnierzem. Wolność bez niebezpieczeństwa własnej zguby nikomu powierzyć nie może swojej obrony."

Fordor

Re: Cytaty o edukacji

Post by Fordor » Wed Oct 30, 2013 9:26 pm

Czy nie przywrócić dawnego modelu kształcenia dzieci, tj. ośmioklasowej lub siedmioklasowej szkoły podstawowej? Ten cytat z tygodnika "Przegląd" (nr 43/2013 - artykuł "Odurzone gimnazja") to ważny argument przemawiający za takim rozwiązaniem:
..."najbardziej zdumiało mnie, że ktoś wpadł na pomysł powołania do życia takiej instytucji jak gimnazja. Z perspektywy lat, pracując cały czas z ludźmi uzależnionymi, mogę z ręką na sercu powiedzieć, ze powołanie tych szkół o trzy lata obniżyło wiek inicjacji narkotycznej."

Z rozmowy red. Romana Wojciechowskiego ze specjalistą terapii uzależnień Adamem Nykiem.

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Re: Cytaty o edukacji

Post by Ykpon » Thu Oct 31, 2013 6:38 am

„Komuna” pozostawiła w spadku rzecz niedobrą, będącą wrzodem całego szkolnictwa. Mówię o obowiązku i powszechności nauczania.

Długoletnie obserwacje pokazują dobitnie, że przeciętny uczeń wcale nie chce się uczyć i robi wszystko, żeby mu do łba nic nie weszło. Po co? I tak go ONI oszukają, tak samo jak jego rodziców i dziadków. Zajmuje więc tylko miejsce w szkole, bezproduktywnie przepychany z klasy do klasy. Utrzymywanie tej fikcji wykształcenia kosztuje państwo bajońskie sumy i jest zupełnie zbędne.

A wystarczyłoby, żeby obowiązkowe były tylko cztery klasy szkoły podstawowej. Absolwenci będą umieli się podpisać, przeczytać prosty tekst o meczu piłkarskim (albo modzie - to w zależności od płci) i dodawać do kilku tysięcy. Czyli to wszystko, co jest dzisiaj górną granicą wiedzy 90% młodzieży wypluwanej z trybów edukacyjnych. Po czwartej klasie każdy leniwy nieuk powinien mieć prawo powiedzieć: ja już za szkołę dziękuję – i tak jestem najbardziej wykształconym członkiem rodziny, a do dalszych egzaminów nie przystępuję. Bo po tej klasie powinny być egzaminy: bardzo wymagające i trudne. Ci, którzy by je przeszli, mogliby kontynuować naukę za darmo. A pozostali albo musieliby o dalszym kształceniu zapomnieć, albo za nie płacić. Moja ś.p. babcia mówiła, że „tanie mięso psy jedzą”. W oczach wielu ludzi coś, co jest darmowe, jest nic nie warte, więc taki ruch uzmysłowiłby im znaczenie nauki.

Pozdrawiam
Ykpon

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest