Szkoła uczy, ale też musi wychowywać

Kącik poświęcony nauce, szkole.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Szkoła uczy, ale też musi wychowywać

Post by Fordor » Sat Feb 07, 2015 9:34 am

Do Biblioteki Społecznej trafiają wszyscy, jak to w życiu, mniej lub bardziej dojrzali, mniej lub bardziej obyci i rozumiejący zasady współżycia społecznego.

Mamy dzieci, które doskonale pojmują zasady przebywania i korzystania ze świetlicy. 1 godzina bezpłatnego korzystania z komputera dziennie, ale po spełnieniu prostych warunków – przez 20 min. musisz przepisywać tekst na komputerze, a potem korzystasz z Internetu. Część dzieci doskonale rozumie sens tej zasady – nic w życiu nie jest za darmo. Jeśli chcesz mieć rozrywkę, to najpierw na nią „zarób” przy okazji ucząc się, potem dostęp do netu, wyłączenie komputera (jeśli nie ma zmiennika) i odłożenie przepisywanego tekstu na swoje miejsce. Taki musi być porządek, aby nie być osobą uciążliwą dla otoczenia.
Są dzieci, które próbują kombinować, wykrzyczeć dodatkowe godziny, oszukiwać, uzyskać poparcie stażystów zajmujących się opieką nad nimi. Im taki stażysta „ludzki”, im bardziej chce się przypodobać dzieciom, sądząc, ze w ten sposób „nawiąże sztamę”, tym te dzieci poczynają sobie coraz bardziej odważnie, niszczą porządek i pewien ład, są krzykliwe, nie pozwalają drugim na zastanowienie się, po co przyszły i co chcą robić. Postawa takich stażystów dowodzi „zdziecinnienia”, w którą wpada społeczeństwo. To najkrótsza droga do chowania warchołów i pieniaczy, którzy pod płaszczykiem głośnego „obwieszczania swojej krzywdy i że im się należy” ukrywają brak pracowitości, umiejętności normalnego przebywania wśród ludzi, nieprzyjmowania reguł.
Szkoło, naprawdę masz co robić!

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Re: Szkoła uczy, ale też musi wychowywać

Post by jan » Sat Feb 07, 2015 12:38 pm

Szkoła stoi przed tym samym co my problemem, ale na znacznie większą skalę.
Możliwości ma, podejrzewam, mniejsze niż my.
My możemy osobom nie stosujących się do reguł postawić szlaban, szkoła tego zrobić nie może.

Państwo nieobywatelskie, na skutek ociężałości intelektualnej, decyzyjnej i wykonawczej
- faktycznie - STAWIA NA POPRAWCZAKI I KRYMINAŁY, zamiast na ŚWIETLICE.
Państwo mamy takie, jakiego jesteśmy warci.
Młode wychowujemy NA OBRAZ i PODOBIEŃSTWO SWOJE
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests