Szwedzka szkoła

Kącik poświęcony nauce, szkole.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Szwedzka szkoła

Post by Fordor » Fri Jul 24, 2015 10:24 am

Nastawiona na pragmatyzm, dająca podstawy i umiejętność zabezpieczania swoich życiowych potrzeb, ucząca dbałości o zdrowie.
Małe klasy (10-12 osobowe), przerwy międzylekcyjne różne dla poszczególnych klas, niezależnie od tego zajęcia integracyjne dla wszystkich roczników, oddzielne klasy dla dzieci niepełnosprawnych, ciągła opieka i komunikacja z rodzicami, nastawienie na podmiotowość ucznia, włączanie dziecka w sprawy zawodowe rodziców to fundamenty szkolnictwa podstawowego w Szwecji.
Kształcenie jest bezpłatne na wszystkich poziomach, z tym, że studenci muszą zabezpieczyć swoje utrzymanie.
Płatne przedszkola (zarówno komunalne, jak kooperatywne) przyjmują dzieci od pierwszego do piątego roku życia. Zapisy do przedszkoli robi się ze sporym wyprzedzeniem (będąc w ciąży matka może już zapisać się i czekać w kolejce). Komunalne nakładają mniej obowiązków na rodziców (nie muszą oni uczestniczyć w obowiązkach: sprzątanie, zaopatrzenie). Nie do pomyślenia jest przetrzymywanie dzieci w przedszkolu ponad niezbędne minimum.
Organizacja systemu oświaty jest trójstopniowa.
Zerówka jest organizowana już w szkole podstawowej. Do klasy pierwszej idzie się w wieku 7 lat. Nauka trwa sześć lat, w gimnazjach (w tej samej szkole) – następne 3 lata. Trzyletnie nauczanie początkowe czy następny trzyletni etap szkoły podstawowej prowadzony jest przez jednego, ciągle dokształcającego się nauczyciela. Jest to nauka ogólna, dzieci uczą się początkowo (np. angielskich piosenek) na pamięć. Świetne są zajęcia praktyczne dla wszystkich (zarówno dziewczynek, jak i chłopców) – tekstylne (nauka szycia przy użyciu najlepszych maszyn do szycia, robienie na drutach, szydełkowanie), techniczne (w tym obróbka drewna).
Szkoły średnie są podobne do wcześniejszych w Polsce (licea umożliwiające studia, technika i szkoły zawodowe przygotowujące rzetelnie do podjęcia pracy). Zawsze można kontynuować naukę niezależnie od wieku, nawet po przejściu na emeryturę (szkolnictwo internetowe).
Dzieci już od małego uczone są dwóch języków – szwedzkiego i angielskiego. Angielski ułatwia zapoznawanie się z zagraniczną literaturą specjalistyczną. Dzieci nie muszą odrabiać lekcji w domu, chyba, że zada coś nauczyciel.
Są trzy stopnie: bardzo zaliczający, zaliczający, niezaliczający.
Wyprawka szkolna jest bezpłatna, tak samo posiłki w szkole, szkolna opieka medyczna. Od małego dba się o uzębienie, dziecko uczone jest prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Dieta dostosowana jest do potrzeb dzieci, uwzględnia alergie i zwyczaje. W szkole nie jada się słodyczy. Zasada "W zdrowym ciele - zdrowy duch" realizowana jest poprzez zajęcia sportowe. Ćwiczą duzi i mali. Z uwagi na szerokość geograficzną popularne są: hokej (sport narodowy), łyżwy, narty, pływanie...
Jest kilka przerw w nauce, wakacje letnie są 2-miesięczne. Szkoła jest laicka (nie ma lekcji religii).
Nauka muzyki jest płatna. Polega ona na nauce jednego instrumentu w trakcie 20-minutowych zajęć tygodniowo.
Jest bardzo przyjazna atmosfera, wszyscy witają się przy użyciu zwyczajowego słowa HEJ mówiąc sobie po imieniu niezależnie od wieku.

A o tych wszystkich rzeczach mogliśmy posłuchać podczas świetnego spotkania z Katarzyną Rademacher– flecistką, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, mieszkającą w Szwecji od 2002 r. i tam pracującą jako nauczycielka muzyki. Nie sposób powtórzyć całości rozmowy, ale b. liczymy na ponowny wieczór z p. Kasią.

Dorota Kaczmarek

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests