trzeba u nas/wśród nich BYĆ - BY WSPÓŁDZIAŁAĆ Z NIMI W ICH ROZWOJU

Kącik poświęcony nauce, szkole.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

trzeba u nas/wśród nich BYĆ - BY WSPÓŁDZIAŁAĆ Z NIMI W ICH ROZWOJU

Post by jan » Tue Apr 10, 2018 3:54 am

Jan Urbanik
10 kwietnia 2016 o 08:35 · Gdańsk ·
Tekst zmieniony, uzupełniony - i wierzę, że POPRAWIONY.
Piszę ten post w dniu 10. kwietnia, w dniu, kiedy urządza się polityczne cyrki na grobach ofiar katastrofy. Ja chcę z żywymi naprzód iść, budować Polskę lepszą. szukam sprzymierzeńców.

Są soboty, ferie, wakacje i dni wolne od szkoły - i rodzice pracujący, i ich dzieci. I jest Biblioteka Społeczna Stowarzyszenia "Przyjazne Pomorze", gdzie te dzieci mogą znaleźć azyl - i nie tylko azyl, a miejsce, skąd będą mogły wyjść mądrzejsze, szczęśliwsze - i z wiarą, ŻE SĄ KIMŚ, że komuś na nich zależy.
Jest pewnie więcej takich miejsc w Polsce, a powinno ich być znacznie, znacznie więcej.
ALE...
Bywały soboty, kiedy byłem sam na kilkunastkę dzieci, 75-letni staruch. Można by oczekiwać wsparcia okolicznych gimnazjalistów, licealistów, studentów, co się już zdarzało i bywało pięknie, choć krótkotrwałe.
Wielostronne mogą być korzyści ze współpracy studentów gdańskich uczelni z Biblioteką Społeczną, ale to powinni być ludzie, którzy poznają dzieci, których my poznamy, ludzie którzy zaangażują się trwalej, tak jak w przypadkach kilku nietuzinkowych osób,, które opiszę niżej.
Przeważnie nikt nie ma czasu, albo chciałby gotowe dzieci, dla których ONA/ON ma program uszczęśliwiający, brzmiący optymistycznie, często z angielska. My nie mamy gotowych dzieci,
które moglibyśmy oddać jako łup dla uszczęśliwiaczy, my mamy dzieci-jakie-są, z wszelkimi zaletami, talentami, wadami i przywarami jakie mają ludzie i trzeba do nich trafić - ale najpierw trzeba u nas/wśród nich BYĆ - BY WSPÓŁDZIAŁAĆ Z NIMI W ICH ROZWOJU, pomnażając swą wiedzę i doświadczenie.
Jest to wyzwanie dla młodych ludzi, ale i wspaniałe pole zdobywania wiedzy i doświadczeń. Może to być dobry poligon dla studentów pedagogiki, psychologii, socjologii, kulturologii, dla artystów.
Mamy interesujące i budujące doświadczenia z artystami właśnie, ze studentkami Akademii Muzycznej - Iga Alice Apollo i Magdalena Ciszek w roku ubiegłym oraz studentami Akademii Sztuk Pięknych, z którymi współpraca trwa już drugi rok: Kinga Woźniak, Paweł Retkowski, Weronika Widelska (w roku ub. była jeszcze Marta Ada Świątkowska). Nie licząc wymienionych, niewielu młodych szuka wiedzy i doświadczeń w prawdziwym, potocznym życiu, większość wierzy w dyplom i wiedzę w jaką wyposaży ich szkoła.
Kiedy zdadzą sobie sprawę ze swej udyplomowanej niekompetencji, kilka lat już mają bezpowrotnie straconych.
jan urbanik
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests