Też ciekawe

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Fordor

Też ciekawe

Post by Fordor » Fri Apr 30, 2010 9:55 pm

"Już byłem wcześniej zniesmaczony polityką, którą ja nazywam "agrarną". Bo chodziło w niej o to, kto kogo wdepcze w ziemię. O to właśnie chodziło w sporze między PO a PiS. Przecież wiecie, że jestem adwokatem. Dla mnie poziom dyskusji ma znaczenie. Mam niedosyt normalnej rozmowy. "
Z wywiadu z Ryszardem Kaliszem - Polska Dziennik Bałtycki, 24-25.04.2010 r.
http://www.polskatimes.pl/opinie/wywiad ... ,id,t.html

Fordor

Post by Fordor » Mon Jun 20, 2011 4:50 pm

"...opluwanie Polski Ludowej jest jednak, mimo wszystko, opluwaniem Polski. Komunizm przychodzi i odchodzi, a ojczyzna zostaje..."
Andrzej Urbańczyk, inżynier, wybitny żeglarz - cytat z artykułu "Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem", Nasze Morze, nr 6/2011

Fordor

Post by Fordor » Sun Aug 14, 2011 7:33 am

Warta przeczytania jest rozmowa Adama Zamoyskiego z Agnieszką Sabor,
więcej:
http://tygodnik.onet.pl/35,0,65932,chwa ... tykul.html

Fordor

Post by Fordor » Mon Aug 15, 2011 10:28 am

"...Poza tym funkcjonuje jeszcze taka dziewiętnastowieczna, naiwna mitologia, że ci pokrzywdzeni i poniżeni przez los mają za sobą prawo moralne, które usprawiedliwia wszelkie ich działania. Nie usprawiedliwia! Szczególnie w systemie, jak nasz, gdzie człowiek, przynajmniej do pewnego stopnia, jest podmiotem, kowalem własnego losu. Jeśli nie chcesz skorzystać z tej możliwości, a domagasz się szczególnych praw, to jest tu coś chorego. Nie widzę szczególnego dobra w tych jakoby skrzywdzonych, poniżonych, odtrąconych. Owszem, są i tacy, którzy zostali odtrąceni nie z własnej winy, ale znaczna część nie dawała Polsce nic z siebie, natomiast domagała się świadczeń. W Polsce jest bowiem cała chmara ludzi, którzy chcą siedzieć z ręką w kieszeni sąsiada. Znacznie więcej, niż w innych społeczeństwach. W każdym systemie jest jakiś odsetek ludzi - mnie więcej 10-20 proc. - którzy sobie nie radzą. Przyznają to nawet skrajni liberałowie, jak Guy Sorman. W Polsce jakiś czas temu (teraz to na szczęście maleje) podawało się za takich 40-60 proc. To jest nieprawda! To tacy ludzie, którzy chcą coś zyskać korzystając z wysiłku, pracy i myślenia innych..."
Z rozmowy prof. Zbigniewa Mikołejko z Dariuszem Szreterem - Polska Dziennik Bałtycki/12 sierpnia 2011

Fordor

Post by Fordor » Wed Aug 24, 2011 9:34 pm

...kwiatem zabliźni się wojny ślad...
http://www.youtube.com/watch?v=C_SY8a-GRcw

drhumor
Członek Stowrzyszenia
Posts: 101
Joined: Wed May 25, 2011 12:07 pm

Jak żyć i sens życia...

Post by drhumor » Mon Aug 29, 2011 6:09 am

"...człowiek, przynajmniej do pewnego stopnia, jest podmiotem, kowalem własnego losu..."

Mam pytanie i krótkie uwagi:
Cóż daje ta wypowiedź profesora, jeśli nie wskazuje dokładnie adresatów?

Za dobrą pracę należy się zapłata, za złą - kara ! Jeśli nie będzie sprawiedliwości, to nigdy nie będzie lepiej !

Przkłady demoralizacji idą z góry - przecież RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY !

Po ranach blizna na zawsze pozostanie.

Pozdrawiam.
F.K.

Fordor

Post by Fordor » Sat Sep 10, 2011 10:24 am

Dostałam ciekawą książkę Kazimierza Wyki pt. Życie na niby. Pamiętnik po klęsce. Jest tam opisany m.in. wpływ upiora polityki czyli propagandy na nastroje społeczne, autor doraźność takiego działania pointuje to w ten sposób:
"Aż kiedy sukcesów zabraknie, kiedy poprzez pajęczynę doraźnie użytecznych fikcji przedrze się rzeczywistość obiektywna, wstąpi klęska, nie należy się łudzić, ażeby z klaki powstała na nowo opinia publiczna. Te upiory pozostaną jeszcze przez pokolenia."
Ciekawy jest też fragment dotyczący wniosków, jakie powinniśmy niby wynosić z historii:
"Logika historii jest raczej logiką nawracającej fali. Po dwakroć, po trzykroć uderzyć musi w to samo miejsce, zanim się cofnie i uniesie z sobą wniosek. Narody i klasy nie zachowują się inaczej aniżeli ludzie poszczególni. Swoje działania przyszłe zakładamy zawsze według tego, co wiemy o sobie w czasie już odbytym, i nie możemy zakładać oraz planować inaczej. Przegrani, zawiedzeni, potknąwszy się o błąd własny - rzadko kiedy zmieniamy swój schemat urobiony według przeszłości. Wojny, powtarzane po raz drugi, trzeci, mimo pierwszej przegranej, nienawiści przeciągające się poza swoją podstawę, zadawnione i schematyczne."
Tematyka ponura, nie przeczytam książki z pewnością od razu, choć korci...
Last edited by Fordor on Sat Sep 10, 2011 3:45 pm, edited 2 times in total.

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Sat Sep 10, 2011 2:24 pm

To jest jedna z kilkunastu książek, którą przeczytałem co najmniej dwukrotnie.
To życie na niby jest życiem Polski współczesnej, jak było za Niemca, tak teraz
i - da Bóg - nie na wieki wieków. Amen.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Fordor

Też ciekawe

Post by Fordor » Sun Feb 19, 2012 4:09 pm

O popularyzowaniu własnego dorobku artystycznego:

"Ból naszego kraju polega na tym, że nasza muzyka [owszem] istnieje, ale w innych krajach..."
Piotr Jamioł (skrzypek)
Słowa te artysta muzyk wypowiedział podczas swojego występu w Bibliotece Społecznej - 10.02.2012

Fordor

Też ciekawe

Post by Fordor » Tue Apr 03, 2012 9:35 am

"- Stronnictwa gubią myśl państwową w jałowych sprawach - słyszymy często.
To narzekanie podobne jest do skarg na rzekę, której nie uregulowano. Ona niszczy i szerzy spustoszenie, a jednak jest arterią życia ziemi. Uregulowana, będzie błogosławieństwem."
Cytat z książki Tadeusza Garczyńskiego pt. "Państwo na przełomie" s. 49.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests