Epizod radziecki w historii Rosji

Relacje.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Epizod radziecki w historii Rosji

Post by jan » Thu Aug 26, 2010 9:24 am

Moje posty na forum polsko-rosyjskim
Całość, w tym pełne wypowiedzi osób uczestniczących w dyskusji tu:
http://forum.polska.ru/viewtopic.php?f= ... 3&start=15

I

Czym była REWOLUCJA dla Rosji, czym był EPIZOD RADZIECKI w dziejach ROSJI?

Tragedią? Czarną dziurą? Okresem wielkości i chwały?

Upadek ZSRR był tragedią. Trwanie Związku Radzieckiego było...

Myślę, że to są bardzo ważne pytania dla Rosjan - i warto szukać na nie odpowiedzi.

II


Jest coś takiego jak BILANS. Można próbować go dokonać.
Można np. porównać poziom życia ludności w imperium carów i na porównywalnym terenie dziś, po ok. 80 latach budowania komunizmu.
Można porównywać osiągnięcia ZSRR z osiągnięciami innych państw i kontynentów.

Imperium carów było chore z szansą na wyzdrowienie,
czerwone imperium powstałe na gruzach imperium carów miało defekt genetyczny i okazało się niezdolne do rozwoju.

Moje pytanie uważam za ogromnie ważne dla wszystkich Rosjan. Nostalgia po ZSSR jest bezpłodna, ba - szkodliwa.


//Twoj wieczny argument (ze Historia wybiera sama) mnie nie przekonywal i nie przekonuje //

To nie jest żaden ani "mój", ani "odwieczny" argument. Uważam że bieg historii determinuje AKTUALNY UKŁAD SIŁ.
W sytuacjach równowagi zadecydować może przypadkowy motyl, który usiądzie na szalce wagi.

III

Moja pełna NIE-zgoda z kontrargumentami Observera.
Uważam, Observerze, że plączesz i mącisz.

Ciekaw jestem argumentów-kontrargumentów pozostałych Rosjan.

IV

Moje życie jest jednym z miliardów ludzkich doświadczeń, iskierką w ogniu życia.
Zostanie po mnie parę kolejnych iskierek, jakiś ślad w ich charakterach i ich pamięci - i nieco popiołu.
Każdy osobnik przechodzi podobny cykl i podobnie kończy.

Sens naszemu życiu nadajemy my - lub żyjemy bez sensu, jak krokodyl, pluskwa, ameba...

Życie jednostki kształtuje jednostkowa wola, zanurzona w środowisku, które może być bardzo niesprzyjające.
Wręcz zabójcze.

To, co napisałem wyżej ma bardzo umiarkowany związek z moimi pytaniami.
Tak samo jak zasięg "socjalizmów", daty rewolucji, proroctwo Lermontowa...

Idzie o porządek w rosyjskich, radzieckich i poradzieckich głowach,
o zdolność logicznego myślenia, zdolność wartościowania - by odpowiednio ustawić wektory.

Polska też potrzebuje odpowiedzi na kilka pytań, np. czym był PRL, jaki był sens polskich zrywów wolnościowych...
I określenie polskiej racji stanu tak, by znalazł się tam szacunek dla własnego państwa.

V

Ja, gdybym był Rosjaninem, to bym się martwił - o zdolność logicznego myślenia, zdolność wartościowania, o stan państwa.
I o to, by państwo nie dokonywało zbrodni na własnych narodach, by ich nie deprawowało.

VI

Moim zdaniem wyrobienie sobie rzetelnej oceny REWOLUCJI i EPIZODU RADZIECKIEGO
jest potrzebne rosyjskim obywatelom, którzy wybierają władze.

Decyzja - kogo wybrać będzie ważyła na przyszłości, może nawet "być albo nie być" Rosji.

Problemy państwa polskiego wobec problemów państwa rosyjskiego to pestka, to prawie nic.

My ostatecznie możemy zostać europejskim skansenem, bo ku temu właśnie Polska Idzie.
Rosja nie ma tego komfortu, za duża skala.

VII

//Чем была революция для России? На этот вопрос нет ответа. Не с чем сравнивать.// - napisał Serż

hmm...
Ciąg rewolucyjny, powiedzmy, poczynając od roku 1905, był żywiołową reakcją na system rządów,
który NIE MIAŁ WENTYLA BEZPIECZEŃSTWA, jaki mają systemy mieniące się demokratycznymi.
Nieudolnie prowadzona wojna, olbrzymie straty - i ogromne rzesze ludzi pod bronią, poddanych rewolucyjnej propagandzie.
Tak narodził się nieprzewidywalny, okrutny potwór pożerający wszystko wokół, w tym własne dzieci

//Ответа на вопрос: " Что было бы с Россией, если бы не было революции?"- не знает никто. //

Chyba masz rację, ale... Rosja miała szansę na kapitalistyczny rozwój i szanse te na kilkadziesiąt lat
rewolucja wykreśliła z kalendarza. Młody rosyjski kapitalizm z mocną domieszką feudalizmu był dziki,
ale ten, który realizuje się w Rosji dziś wydaje się być jeszcze dzikszy - wobec upodlenia ogromnej kulturalnych, wykształconych ludzi.

// Чем обернется для России реставрация капитализма? Процветанием? Развалом? Кто сейчас скажет?//

Nikt, ale jest szansa na ucywilizowanie bandyckiego kapitalizmu, który z cywilizowanym, NATURALNYM kapitalizmem,
co jelcynowska demokracja z zachodnioeuropejską demokracją.
Kapitalizm zachodni rozwijał się w sposób naturalny, cywilizował się przez grę sił ze światem pracy.
Rosyjski kapitalizm chyba powtórzy tę drogę, myślę, że na tej drodze będzie go wspierać państwo.
Na Zachodzie kapitaliści tracili część majątku, ratowali resztę - i uratowali głowy.

Rosja ma bardzo przyzwoitą ekipę rządzącą. Zazdroszczę Wam Putina i Miedwiediewa.
Nie uważam ich za świętych, ale porównuję ich z naszymi kaczkami.

//А что было бы если бы не развалился СССР? Нельзя сравнивать иллюзии,домыслы и предположения с действительностью.//

Nie był niemożliwy w Rosji wariant chiński, gdyby nie ambicje Jelcyna...
Chińczycy wiele skorzystali na doświadczeniach polskich i rosyjskich - i wybrali mądrzejszą drogę.

I to by było tyle, pora wracać do własnych obowiązków, które nieco zaniedbałem.

Celem mego pisania nie jest wymądrzanie się, staram się nie włączać w żadne sorievnovanija,
staram się zrozumieć świat wokół mnie. Pisanie to okazja do uporządkowania moich myśli,
zrozumienia logiki dziejów, zbudowanie koherentnego obrazu świata -
i włączenie się, w miarę moich możliwości, w jego naprawianie i upiększanie,
w syzyfowy trud dla syzyfowych efektów.

Pozdrowienia dla forumowiczów,

VII

Mam nadzieję, że Ameryka pozostanie jednym z ważnych graczy na światowej arenie.
Większość Amerykanów potrafi pracować, oni nie są zdemoralizowani socjalem - jak Europa.

Sądzę, że znacznie większe zagrożenia wiszą nad Rosją. I to mnie bardziej boli, bo tylko rozwijająca się Rosja,
to szansa na spokój na olbrzymim obszarze od Grodna po Władywostok.
Zagrożenia Rosji, wewnętrzne i zewnętrzne, są znacznie większe niż zagrożenia Ameryki.

VIII

Samolotczik - fatalista!

Spokojnie - Rosja nie jest krajem przeklętym ani świętym, roboty jest na wiele pokoleń,
co wcale nie znaczy , że myślenie, odwaga cywilna i praca od podstaw - dziś i od dziś - nie ma sensu.

Ma sens syzyfowa robota: od-budowa moralności, praworządności i odpowiedzialności za kraj -
zaczynając od siebie - i langsam, langsam tworzyć bąbelki, potem oazy odpowiedzialności i przyzwoitości.

Dróg na skróty nie ma - każdy skrót, to ślepy zaułek i bezpłodna zbrodnia.


PS
Na tym forum rozpoczęła moja znajomość z wieloma interesującymi osobami,
w tym z Observerem, który uaktywnił się w wakacje
i z Basią, która bardzo oszczędnie kapie swymi korespondencjami.
Pewnie znowu rozpoczęła skoki, a kiedy jest sie bliżej nieba, mniej myśli się o ziemi.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Fri Aug 27, 2010 10:40 am

kolejny post

IX

//Пан Ян, ты идеалист. :)))// - napisał Smolotczik

Nie, Nie jestem idealistą, jestem aktywnym CZŁOWIEKIEM-OBYWATELEM - REALISTĄ -całym realizmem mego intelektu i woli.
Nie wierzę w cuda, wiem, że moc sprawczą ma ludzkie działanie... i ten motyl.

//Да не обижайся ты, пан Ян!//

Nie obrażam się, ale czuję zażenowanie, kiedy czytam jak dorośli ludzie przekomarzają się jak złośliwe kurduple.

//Я, вообще-то, имел в виду не этот мелкий случай,
а разделы Польши, шляхетский бардак, неумение жить без оглядки на соседей и т.д.!//

I w tym przypadku - argument nie wart kopiejki.

//А для этого нужно спокойное время, чтобы успело вырасти новое поколение.
Люди. Другие люди. Наши, но смелее, честнее, умнее, чем мы.//

Pełna zgoda, ale ...
"W tihom omutie czorty wodiatsa".
Bez debaty w której człowiek zrozumie, że białe jest białe, a czarne jest czarne,
i co jest białe, co czarne - wyhodujesz pokolenie bezmózgich dupków.

X

//Ну ты залудил! ))
По-твоему выходит, что человек только из "дебатов" может понять суть вещей? ))
Да ты тогда не просто идеалист! Ты, брат, голимый утопист-болтолог! ))//

Własny stosunek do świata można sformułować PISZĄC, lepiej DEBATUJĄC -
wtedy partner-opnent wytropi każdą logiczną lukę, każdy fałsz.
Czasem zastrzeli lub zamknie w tiurmie.

//У нас на Руси, если ты не в курсе, как и в Польше у вас, из "дебатов" только глупость и
разруха получается! Только запудривание мозгов народу ради легитимных надувательств.//

Ja mówię o debacie, a nie o pyskówkach partyjniackich harcowników i nawiedzonych.

Вспомни про самодержавие николаевской России!
Там была цензура! Запреты, Охранка, Жандармы!
И что? Всё наоборот, пан Ян!
Мы получили великих мыслителей и поэтов!
Великих первооткрывателей и учёных!
Серебрянный век!//

Jasne, jasne: Серебрянный век - uwieńczony morderczą rewolucją i morderczym ustrojem.
Chcesz powtórzyć drogę? Pozdrawliaju!

//У нас люди думать начинают свободно, сильно только когда им это запрещают!
Иначе ПОПСА! Тьфу!//

Gówno (Тьфу!) prawda!
Бык-бык-бык....! ))
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

User avatar
Adam Zwoiński
Członek Stowrzyszenia
Posts: 205
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:01 pm

Post by Adam Zwoiński » Sun Oct 17, 2010 6:51 pm

Chciałbym zakcentować pewien stały punkt w historii naszego, wielkiej, wschodniego sąsiada. Zawsze silna Rosja była i jest zagrożeniem dla nas. Darzę naród rosyjski wielkim szacunkiem ale osobiście nie wierzę aby Rosjanie pozbyli sie szybko mani wielkości. Mają w sobie chęć dominacji nad innymi. Zreszta nie jest to tylko ich cecha. Rosja traci rocznie ok 700 000 - 1 000 000 mln ludzi, na skutek chorób alkoholowych, epidemii itp. W pełni ma tu zastosowanie maksyma : Wielkiego narodu nic nie zdoła pokonać dopóki się sam nie zdegeneruje. Mamy przykłady w historii
Z polskiej krwi zrodzony, polskie serce noszę. Wiara Katolicka i Duma Narodowa to moja siła

Basia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 174
Joined: Sat Jan 19, 2008 8:00 pm

Post by Basia » Thu Oct 21, 2010 6:47 am

Zawsze silna Rosja była i jest zagrożeniem dla nas.

Z tym "i jest" i "dla nas" - proszę sprezycować. W czym jest, dla kogo - dla nas?
Proszę cię, duszo moja, bądźże mi szaloną...

norbert
Forumowicz
Posts: 28
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:26 am

Post by norbert » Thu Oct 21, 2010 9:04 am

Adam Zwoiński wrote:Rosja była i jest zagrożeniem dla nas


Proszę zdefiniować "nas" - ja się nie czuję członkiem tego grona.
--
Norbert
Krakus w Gdańsku, informatyk, poranny wizytator plaży.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests