znowu napisałem na forum polsko-rosyjskie

Relacje.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

znowu napisałem na forum polsko-rosyjskie

Post by jan » Sun Oct 24, 2010 12:19 pm

lach » Вс окт 24, 2010 3:07 pm
http://forum.polska.ru/viewtopic.php?f= ... 418#p21418

Znalazłem się na tym forum po to, by w miarę moich sił i możliwości wpływać
na odidiotyzowanie stosunków polsko-rosyjskich, na przestawienie ich na tory przyjaznej współpracy i wzajemnego szacunku.

Wzajemne rozładowywanie kompleksów własnej niższości przez poniżanie drugiej strony jest dla tego dzieła szkodliwe,
jest dla obu stron szkodliwe, i dla innych stron szkodliwe - w tym dla Europy jako całości
i jest dowodem intelektualnego i emocjonalnego defektu harcownika.
Potrząsanie szabelką i straszenie bombką jest wyrazem pychy - i również potwierdzeniem kompleksu niższości


Ostatnie cztery dni poświęciłem na lekturę książki Andrzeja Walickiego "Idee i ludzie. Próba autobiografii"
wydanej przez Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2010.

Jest to bardzo ważna książka, tak dla Polaków jak i dla Rosjan.

Andrzej Walicki jest jednym z kilku żyjących osób, które darzę szacunkiem i podziwem, i łapczywie rzucam sie na każdy ich tekst.

Lekturę książki gorąco polecam Igorowi i Zbyszkowi, i tym wszystkim, którzy potrafią przebrnąć
przez 440 stron polskiego tekstu. Książka zawiera rosyjskie i angielskie RESUME.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

User avatar
Adam Zwoiński
Członek Stowrzyszenia
Posts: 205
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:01 pm

Tango

Post by Adam Zwoiński » Sun Oct 24, 2010 10:21 pm

Główne pytanie czy Rosjanie chcą dobrych stosunków z nami ?, do tanga trzeba dwojga, prezydent Jelcyn był nam przychylny, za Putina Rosja wróciła do dawnego tonu, zresztą biorąc pod uwagę ile populacji traci ten kraj co roku i jeśli ten trend sie utrzyma nie może być to polityka obliczona na dalekosiężne skutki
Z polskiej krwi zrodzony, polskie serce noszę. Wiara Katolicka i Duma Narodowa to moja siła

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Mon Oct 25, 2010 4:08 am

Rosjanie chcą poradzić sobie z własnym państwem i z sobą.

Jeśli będziemy w tym pomocni, to Rosjanie będą gotowi do tanga.

Jeśli będziemy się zachowywać po gówniarsku, to zarówno Rosja jak i Zachód
potraktuje nas tak, jak na to zasłużymy.

Nie jesteśmy lepsi, mądrzejsi ani ważniejsi od kogokolwiek.
Nie jesteśmy pępkiem świata.

Będziemy szanowani i będziemy żyć godnie, jeśli potrafimy być solidnym, pracowitym, mądrym
członkiem europejskiej rodziny, jak malutka Dania, Szwajcaria, Czechy...
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Basia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 174
Joined: Sat Jan 19, 2008 8:00 pm

Post by Basia » Thu Dec 02, 2010 8:01 am

Główne pytanie czy Rosjanie chcą dobrych stosunków z nami

Panie Adamie... jest mi bardzo przykro, ale jednak...
W Pana wypowiedzi wyraz "Rosjanie" warto by było zamienić na "rząd rosyjski". Dlaczego? Proszę spojrzeć na mapę. Rosjanie, którzy mogą ewentualnie blisko interesować się Polską, tangiem i innymi tańcami, mieszkają w jedynym podmiocie Federacji, czyli w Obwodzie Kaliningradzkim.
Rosjanie, którzy co nieco słyszeli o Polakach, zajmują nieco większy teren, który jednak nie sięga nawet połowy odległosci do Gór Uralskich. Resztę znacznie bardziej interesują tanga z... i dalej patrz mapę i państwa graniczące z Rosją.
Z własnego doświadczenia mogę Panu powiedzieć, że dla mieszkańca Kamczatki Polska - to jest mniej więcej to samo, co dla przeciętnego Amerykanina ... hm... Luksemburg. Coś tam, gdzieś tam... ale co i gdzie - niewiadomo.
Zrozumie Pan zapewnie moje zdziwienie, kiedy pewnego razu(a nawet kilka razy) będąc na południu Polski spotykałam się z całkowitym brakiem wiedzy o Obwodzie Kaliningradzkim. A teraz proszę porównać terytorium Polski i Rosji...
Może to i na lepsze wychodzi, bo im mniej sie wie, im większa jest tabula rasa, tym więcej szans na pomyślną budowę dobrych relacji - zależy tylko kto i czym ową tabulę rasę będzie wypełniał.
I tu równiez bardzo dużo zależy od POlski i polskiego rządu - bo jeżeli mieszkańcy Obwodu jeszcze mają możliwość zobaczyć wszystko na własne oczy, porozmawiać, zrozumieć, oddzielić w świadomości rząd od narodu, politykę od kultury, to mieszkańcy innych częsci Rosji są zbyt często skazane na budowanie opinii tylko i wyłącznie na podstawie prasy, wiadomości, telewizji. A tam POlska się prezentuje oj jak nie zawsze pozytywnie...
Zresztą tak samo jak Rosja w interpretacji ŚPM Polski... czyżby nie...?
Proszę cię, duszo moja, bądźże mi szaloną...

User avatar
Adam Zwoiński
Członek Stowrzyszenia
Posts: 205
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:01 pm

Post by Adam Zwoiński » Thu Dec 02, 2010 8:31 am

ja mam bardzo pozytywne stosunki z Rosjanami, mam znajomego w Kalinigradzie, Maxima u którego nocowałem w drodze do Prawdinska na inscenizacje bitwy napoleońskiej, nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że poznałem go tego samego dnia, w którym mnie ugościł w swoim domu na noc
Z polskiej krwi zrodzony, polskie serce noszę. Wiara Katolicka i Duma Narodowa to moja siła

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Thu Dec 02, 2010 2:01 pm

"Ile populacji traci Rosja co roku i czy ten trend się utrzyma..."

A ile populacji traci POLSKA co roku i czy ten trend się ODWRÓCI?!?


ANDRZEJ WALICKI jest chyba przede wszystkim autorem książki:

"W KRĘGU KONSERWATYWNEJ UTOPII.
Struktura i przemiany rosyjskiego słowianofilstwa"

(PWN 2002, na podstawie PWN 1964).


Rzecz o tyle istotna, że tzw. "zachodniactwo" na ogół było w Rosji kierunkiem marginalnym -
- ważniejsze przeważnie było SŁOWIANOFILSTWO (ruskość) i EURAZJATYZM...

User avatar
Adam Zwoiński
Członek Stowrzyszenia
Posts: 205
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:01 pm

Post by Adam Zwoiński » Thu Dec 02, 2010 3:22 pm

Rosja traci rocznie od 700 000 do 1 000 000 mieszkańców, Polska na pewno mniej
Z polskiej krwi zrodzony, polskie serce noszę. Wiara Katolicka i Duma Narodowa to moja siła

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Fri Dec 03, 2010 11:49 am

Tylko że Rosja ma około STO PIĘĆDZIESIĄT MILIONÓW mieszkańców,
a Polska tych milionów zaledwie trzydzieści osiem.

Jak tak dalej pójdzie, przy stale utrzymującej się emigracji
wykształconej polskiej młodzieży na Zachód, w Polsce
zostaną chyba tylko zachodnie banki i supermarkety
oraz polscy emeryci, na których będzie pracował...
...no właśnie - KTO?!?

User avatar
Adam Zwoiński
Członek Stowrzyszenia
Posts: 205
Joined: Tue Jun 15, 2010 4:01 pm

Post by Adam Zwoiński » Fri Dec 03, 2010 3:45 pm

niestety wielce prawdopodobna prognoza, zmierzamy do przekształcenia się w kolonie UE, jesteśmy krajem postkolonialnym Moskwy, PRL odebrał nam dumę narodową i wyjałowił moralnie społeczeństwo, od jednego wasalstwa do drugiego
Z polskiej krwi zrodzony, polskie serce noszę. Wiara Katolicka i Duma Narodowa to moja siła

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Fri Dec 03, 2010 5:33 pm

Adam Zwoiński wrote:Rosja traci rocznie od 700 000 do 1 000 000 mieszkańców, Polska na pewno mniej


Skąd takie liczby? Trudno w to uwierzyć. Ja myślę ze nawet jak taka liczba jest prawdziwa to jedynie jako uśredniona od czasów Jelcynowskich. Podejrzewam, ze teraz Rosja traci co roku to coraz mniej...

Basia w temacie nic nie powiedziała, a ja sobie pozwolę, bo mam rozeznanie z wewnątrz :). Otóż stwierdzam i to z cala odpowiedzialnością za SWOJE słowa, ze tych w Rosji co chcieliby dobrych stosunków z Polska jest więcej :) niż tych w Polsce co chcieliby podobnie. Co więcej, pojecie "dobre stosunki" :) będzie bardzo się różniło.

W drugim temacie: ilu młodych teraz studiuje, pracuje, nie wiem co robi w UK? Tez niewiadome czy wrócą...
nie ma podpisu :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests