sposob podania materialu ;)

Relacje.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

sposob podania materialu ;)

Post by Observer » Thu Dec 09, 2010 8:39 am

Z Wikipedii:

"W Polsce dyskutuje się pochodzenie Przewalskiego. Często wskazuje się, że był zrusyfikowanym Polakiem, inne źródła wymieniają narodowość rosyjską, białoruską, litewską czy ukraińską. W istocie, prapradziad uczonego Kornel Parowarski był Kozakiem, za zasługi wojskowe w wojnie przeciw Rosji obdarzonym szlachectwem przez Batorego. Wtedy zmienił wiarę na katolicką i nazwisko na Przewalski. Jego syn, Kazimierz po ucieczce z kolegium jezuickiego przeszedł na prawosławie i to wyznanie utrzymało się w rodzinie, która później służyła Rosji. Ojciec Nikołaja Michał służył jako ochotnik w carskiej armii i walczył przeciwko Polakom w powstaniu listopadowym. Sam Nikołaj Przewalski uważał się za Rosjanina i jako ochotnik prosił o skierowanie przeciwko powstaniu styczniowemu. Dlatego powszechne w źródłach międzynarodowych i rosyjskich traktowanie go jako Rosjanina wydaje się w pełni prawdziwe."

PYTANIE:

1. Jaka wiarę "...prapradziad uczonego Kornel Parowarski" zmienił na katolicką...?

2. Czy nie warto byłoby tu napisać "...Jego syn, Kazimierz po ucieczce z kolegium jezuickiego (zamiast przeszedł) na prawosławie" WRÓCIŁ do prawosławia?

Zadanie na dyskusje w szkole:

Dlaczego napisano tak jak napisano ;)?
nie ma podpisu :)

Basia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 174
Joined: Sat Jan 19, 2008 8:00 pm

Post by Basia » Thu Dec 09, 2010 9:21 am

Słuchaj, jak dobrze być matematykiem.. Ja po pierwszym przeczytaniu od razu nie zauważyłam :-) To znaczy, było dla mnie naturalne, jaką konkretnie wiarę zmienił na katolicką, ale co do drugiego punktu - faktycznie...
Proszę cię, duszo moja, bądźże mi szaloną...

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Thu Dec 09, 2010 9:51 am

Basia. Matematyka tu nie ma nic do rzeczy. Myślenie logiczne jeszcze nikomu nie zaszkodziło :).

Co więcej, piszący tekst FILOLOG bardzo dobrze wiedział co robi (miał logikę - i pisał zgodnie z wypracowana PRS-historyczna).

1. Polacy na Wschodzie w czasach świetności jedynie cywilizowali narody i obracali je w jedynie słuszną wiarę (no i zęby nie miał wątpliwości - katolicka).

2. Zdrajca syn ociekł z raju :) i cala rodzina już została w stanie zdrajców ;). (na ochotnika :) do wojska / czy do Polski żeby zdławić powstanie (czy jest różnica ?) - pamiętasz?) A wiec raczej nie można zaliczyć do Polaków...

3. A do tego (z badan specjalisty do Wschodu z UK :)) gość był jeszcze homoseksualistom :), co dokańcza sprawę ;).

I w głowie u dziecka jest odpowiednia perspektywa :).

Ale jak myślisz ze podręcznik w Rosji jest lepiej napisany...

To się nazywa wychowanie patriotyczne :). A to ze tekst co przytoczyłem jest NIEWINNY, bo jest na pokaz, i ze w podręcznikach znajdziesz zupełnie otwarta propagandę, w ten sam sposób podane sam materiały w prasie (nikt nawet NIE ZAUWAŻA, bo to jest zgodne z już ukształtowanym światopoglądem ;) )....

Kiedyś tu już mówiłem ze dział w GW co zajmuje się wschodem da dobra fore (handicap) działowi KGB po ideologii ;)... Ale muszę przyznać jest im łatwiej... Nie muszą wkładać to co "naród" nie oczekuje ;)... Ale nie wątpię ze w Rosji tez kilka gazet się znajdzie ;). Choć myślę ze takiej GW już nie ma. Nie ma ogólnokrajowej gazety wystosowanej do elity z etosem wiarygodności i miarodajności...
nie ma podpisu :)

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Thu Dec 09, 2010 12:56 pm

Jak można się domyślać,
KORNEL PAROWARSKI ("Przewalski") zmienił na katolicką
"wiarę prawosławną", tylko że to był KOZAK, a dla większości Kozaków
WSZELKIE RELIGIE BYŁY G.... WARTE - najważniejsze było najeść się, napić, obłowić...

Kazimierz Przewalski był OD DZIECIŃSTWA wychowany w wierze katolickiej,
więc NIE MÓGŁ WRÓCIĆ do prawosławia, tylko właśnie na nie PRZEJŚĆ!

Mikołaj Przewalski był oczywiście Rosjaninem.

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Thu Dec 09, 2010 3:41 pm

mg_gdynia wrote:Jak można się domyślać,
KORNEL PAROWARSKI ("Przewalski") zmienił na katolicką
"wiarę prawosławną", tylko że to był KOZAK, a dla większości Kozaków
WSZELKIE RELIGIE BYŁY G.... WARTE - najważniejsze było najeść się, napić, obłowić...


Ale wizja Kozaków... Nie dziwi się ze wszystko co na wschodzie miało zostać ucywilizowane... I to był Kozak przygraniczny! Nie ten co daleko na Wschodzie ;) !

Ale uwaga! Jak tylko się ochrzcił JAK NALEŻY i otrzymał odznaczenia POLSKIE !!! to :) PRZESTAŁ BYĆ KOZAKIEM !!! :) został jegnieciem Bożym i nawet ochrzcił ODPOWIEDNIO swoje dziecko.

mg_gdynia wrote:Kazimierz Przewalski był OD DZIECIŃSTWA wychowany w wierze katolickiej,
więc NIE MÓGŁ WRÓCIĆ do prawosławia, tylko właśnie na nie PRZEJŚĆ!



Tylko dziecko to nie ocenilo ucieklo z "wychowania w wierze katolickiej".
No moze dokladniej mozna byloby napisac: wrócić do wiary ojców...
Tak by może lepiej zabrzmiało... Tu przepraszam.
nie ma podpisu :)

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Thu Dec 09, 2010 3:57 pm

KOZACZYZNA to była jedna z kultur słowiańskich CYWILIZACJI TURAŃSKIEJ (obozowo-stepowej),
zasadniczo cechującej się BRAKIEM ETYKI.

W tej "cywilizacji" najważniejsze to dobrze się nachapać, najeść, napić,
potem zad..czyć, a w końcu dobrze wyspać... i tak "w koło Macieju".

W Polsce XVIII wieku ta "cywilizacja" wyrodziła się w SARMATYZM:
"Jedz, pij i popuszczaj pasa, jak za króla Sasa!".


Mnie w historii Polski NIE PODOBAŁO SIĘ PCHANIE NA TEN CAŁY WSCHÓD:
ZASADNICZY BŁĄD popełniła Polska za Kazimierza "Wielkiego" (XIV w.),
kiedy zrzekła się praw do Śląska i przestała walczyć o Pomorze Zach.,
a zhołdowaniem Rusi Halickiej i Podola zaczęła się uwschodniać.

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Thu Dec 09, 2010 4:14 pm

mg_gdynia wrote:Mnie w historii Polski NIE PODOBAŁO SIĘ PCHANIE NA TEN CAŁY WSCHÓD


Alez Pan nie ponosi żadnej odpowiedzialności ;). No i nie zapytano NAS :) ( do jest kamyczek w ogród Adama :) ).

My zaczynamy ponosić własną odpowiedzialność kiedy zaczynamy opierając na historie wykonywać WŁASNE DZIAŁANIA maja ja historie jako indulgencje na działania...

Co do Kozaków, to jednak mieli wiarę, rodziny. Moze nie tak pięknie to było jak w katolicyzmie, ale... młodzieniec jednak uciekł z raju....

Nie wiem jak tam było w tamtych latach na Zachodzie. Teraz chyba mało co możemy zmienić :). A poza tym to Stalin był chyba wyrazicielem Pana poglądu na miejsce Polski w Europie... (no może geograficznie...). I dlatego pozwalał tu coś co w Związku nawet nikomu do głowy by nie przyszło...
nie ma podpisu :)

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Fri Dec 10, 2010 12:42 pm

UZUPEŁNIENIE odnośnie KOZACZYZNY (zaporoskiej):

- byli to UCIEKINIERZY z wszelkich możliwych stron -
z Rusi, Polski, Mołdawii ("Rumunii"), Tatarszczyzny,
Litwy, Moskwy i skąd popadło...;

- sprawy narodowości czy religii były im
ZASADNICZO OBOJĘTNE;

- głównie chodziło o to, żeby
DOBRZE SIĘ OBŁOWIĆ.


WNIOSEK: nie wykluczone, że KORNEL PAROWARSKI ("Przewalski")
miał wcześniejsze pochodzenie polskie i rzymsko-katolickie,
jednak sam - wskutek małżeństw mieszanych - był
prawosławnym Rusinem, ale powtarzam:
DLA KOZAKÓW TO "WSIO RAWNO!".

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Fri Dec 10, 2010 3:36 pm

mg_gdynia wrote:
WNIOSEK: nie wykluczone, że KORNEL PAROWARSKI ("Przewalski")
miał wcześniejsze pochodzenie polskie i rzymsko-katolickie,
jednak sam - wskutek małżeństw mieszanych - był
prawosławnym Rusinem, ale powtarzam:
DLA KOZAKÓW TO "WSIO RAWNO!".


Przyjąłem. Dzięki. Nic nie chciałem udowadniać, jedynie pokazywałem sposób przekazania materiału. W międzyczasie stosunek do Kozaków (i Wschodu) znów się wyłonił. Biedactwo Ukraińcy... Dobrze ze nie czytają Pana wypowiedzi "Zaporożcy Kozaki to ..." :). Trochę kontrastuje to z obrazem wybrańców Boga... których wszyscy dookoła gnębili ;) ...

Poza tym (proszę mnie poprawić jak się mylę) to warunkiem zaakceptowania związku katolika/katoliczki z prawosławna/nym przez kościół katolicki jest wychowanie dzieci w wierze Katolickiej!!! (i to jest by the way jeden z czynników (tych łagodnych...) "wyparowania" prawosławnych w Polsce). Wiec wersja Pana o pochodzeniu owego gościa jest mało prawdopodobna...
nie ma podpisu :)

mg_gdynia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 384
Joined: Tue Nov 16, 2010 3:20 pm

Post by mg_gdynia » Sat Dec 11, 2010 10:57 am

DZIADEK BOHDANA CHMIELNICKIEGO był POLAKIEM - RZYMSKIM KATOLIKIEM z Mazowsza.
Ożenił się z prawosławną Rusinką, jego syn z tego małżeństwa też,
a Bohdan Chmielnicki był już prawosławnym Rusinem...

Przypominam też, że np. w Cesarstwie Rosyjskim
dziecko z mieszanego małżeństwa katolicko-prawosławnego
MUSIAŁO być ochrzczone i wychowywane W WIERZE PRAWOSŁAWNEJ,
i dlatego np. WŁODZIMIERZ SPASOWICZ był prawosławny...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests