Ruska zima, sport i normalność

Relacje.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Ruska zima, sport i normalność

Post by jan » Tue Jun 17, 2008 5:19 am

W wątku http://www.przyjaznepomorze.cal.pl/foru ... .php?t=583
Genessiss - Polak, Ślązak i Basia – Rosjanka (chyba polonofilką) wychodząc od sportu rozpoczęli temat o roli rosyjskich zim w historii.

Zima jest niewątpliwie bardzo ważnym obrońcą Rosji,
ale nie tylko zima jest rosyjskim atutem:
Moskale, lud-naród mają instynkt państwowy!
Polacy – jeśli już – to mają instynkt narodowy,
o państwo nijak zadbać nie potrafimy.

Miałem ostatnio znowu rozmowy o Rosji, że brak demokracji, że nienormalnie...

Tak się składa, że czymś zwykłym, normalnym jest sytuacja „U NAS”,
sytuacja w której myśmy wyrośli, z którą się zrośliśmy, przez pryzmat której oceniamy świat.
Ilu ludzi – tyle "normalności".

Moja żona też pragnie ze mną porozmawiać „normalnie”, ale też jakoś trudno nam tę normalność sprecyzować.

jan urbanik

Basia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 174
Joined: Sat Jan 19, 2008 8:00 pm

Post by Basia » Tue Jun 17, 2008 11:56 am

Co nas moim zdaniem łączy - to ten fakt, że okropnie sobie radzimy podczas spokoju, ale cały naród, tak polski, jak i rosyjski staje jak jeden mąż kiedy nadchodzi niebezpieczeństwo.

Co do "normalności" i jedności. Dziadek (niech mu ziemia będzie puchem, jak się mówi u nas) opowiadał. POdczas krótkiej chwili ciszy, po kolejnych bojach, siedząc przy ognisku zaczęto rozmowę o tym, kto kim był przed wojną. Mój dziadek - uczył się, któs był fryzjerem, któś... i td. A pewien z kolegów - o klasycznym wyglądzie, z parą tatuaży na rękach i złotym zębem mówi: "A ja kradłem". "A co będziesz robił po wojnie?". Facet, cykając zębem: "Za Ojczyznę- Mamę wszystkich na strzępy rozerwę. Ale jak się wojna skończy - znów kraść pójdę..."
Proszę cię, duszo moja, bądźże mi szaloną...

genessiss

Post by genessiss » Wed Jun 18, 2008 5:25 am

Jeżeli mogę wtrącić swe 3 grosze.....

Moim zadaniem my SŁOWIANIE mamy bardzo wielkie poczucie przynależności narodowe czy to Rosjanie czy Białorusini, Ukraincy....

Jak mój dziadek mówi zawsze a walczył i przeżył 2 wojnę dokładnie urodzony 1916 my zawsze i każdemu rade damy tylko ze w słusznej sprawie a jeśli mamy tłuc się za jakiegoś "buca" który coś sobie ubzdurał to po prostu odpuszczamy.

100 lat dla mojego dziadka nalezy mu sie :)

Basia
Członek Stowrzyszenia
Posts: 174
Joined: Sat Jan 19, 2008 8:00 pm

Post by Basia » Wed Jun 18, 2008 7:42 am

Code: Select all

Moim zadaniem my SŁOWIANIE mamy bardzo wielkie poczucie przynależności narodowe czy to Rosjanie czy Białorusini, Ukraincy....

Zgadzam się całkowicie.
Proszę cię, duszo moja, bądźże mi szaloną...

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Z tą świadomością narodową

Post by jan » Wed Jun 18, 2008 2:15 pm

Z tą świadomością narodową Białorusów to nie bardzo bym się zgodził.
Wydaje mi się, że białoruska świadomość narodowa jeszcze się nie do końca narodziła
i jest ona bardzo podatna na rosjanizację.

Białorusini nie mieli swojego Szewczenki, nie mieli państwowości.

Wydaje mi się, że białoruska świadomość narodowa
jest głębsza poza granicami państwa Łukaszenki.

Jest w naszym towarzystwie co najmniej jedna młoda osóbka,
która w tej kwestii jest kompetentniejsza ode mnie.
Może się odezwie kiedy wróci z weseliska.

jan urbanik

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Re: Z tą świadomością narodową

Post by Observer » Sun Jun 22, 2008 12:54 pm

jan wrote:Z tą świadomością narodową Białorusów to nie bardzo bym się zgodził.
Wydaje mi się, że białoruska świadomość narodowa jeszcze się nie do końca narodziła
i jest ona bardzo podatna na rosjanizację. ...

jan urbanik


No i podam ja swoje 3 grosze. Zaprezentowal Jan tu swoja NORMALNOSC. Ktora polega ze NORMALNOSC Bialorusinow ktorzy czuja i SA blizkie do Rosyjskiej NORMALNEMU Janowi juz nie wyglada na taka i potrzebuje on ja zmienic na inna :) Zgodna z PRS :). Jan wie o jakich statkach mowie :)

przy okazji pozdrawiam

P.S.

z netu: o przejawach nienormalnej normalnosci :)

..."Оказалось, что все жители Бреста активно болели за российскую команду, «равно как и все белорусы»"...

O probie zmiennic normalnosc przy tej samej okazji :):

"Трансляция матча Россия-Голландия на Украине сопровождалась рекламой НАТО"
Last edited by Observer on Sun Jun 22, 2008 12:56 pm, edited 1 time in total.
nie ma podpisu :)

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

jan o chlebie - Observer o niebie,

Post by jan » Sun Jun 22, 2008 1:44 pm

jan o chlebie - Observer o niebie,
albo na odwrót. Na jedno wychodzi.

Sowietyzacja i rusyfikacja społeczeństw poradzieckich posunęła się dość daleko.
"Nacjonaliści" Białoruscy zostali w Kuropatach.

W moich konstatacjach nie było ocen normalny-nienormalny,
była tylko konstatacja faktu, że świadomość narodowa na Białorusi nie zdążyła się narodzić.

Reakcja Brześcian na mecz wcale mnie nie dziwi.

Kojarzenie mojej wypowiedzi z polskim i natowskim imperializmem jest nieuprawnione.

Pozdrowienia były uprawnione, odsyłam z należnymi odsetkami.

jan urbanik

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Re: jan o chlebie - Observer o niebie,

Post by Observer » Sun Jun 22, 2008 3:50 pm

jan wrote:jan o chlebie - Observer o niebie,
albo na odwrót. Na jedno wychodzi.

Sowietyzacja i rusyfikacja społeczeństw poradzieckich posunęła się dość daleko.
"Nacjonaliści" Białoruscy zostali w Kuropatach.

W moich konstatacjach nie było ocen normalny-nienormalny,
była tylko konstatacja faktu, że świadomość narodowa na Białorusi nie zdążyła się narodzić.

Reakcja Brześcian na mecz wcale mnie nie dziwi.

Kojarzenie mojej wypowiedzi z polskim i natowskim imperializmem jest nieuprawnione.

Pozdrowienia były uprawnione, odsyłam z należnymi odsetkami.

jan urbanik


Janie za pozdrowienia serdecznie dziekuje i kieruje podobny strumien odwrotnie.

Z tym co powiedziane CALKOWIECIE SIE NIE {NIE} zgadzam. Bo Rosyjska i Bialorusinska :) SWIADOMOSC sie WYKREOWALA. Wiem ze sie to stalo przy komunizmie (bo walsnie wtedy jezyk owy w szkolach ZMUSZANO uczyc a przy Carze i wczesniej Wielkiej RP NIE wolno bylo :). Wiem ze owa sie nie podoba i ze koniecznie trza ja zmienic, wiem ze zmiana ta bedzie w jedynie slusznym kierunku. Wiem rowniez ze ma owa polegac na odroznieniu Bialorusinow (ich zycia i tozsamosci od Rosjan, Ukraincow i Polakow). Pozostalo jedynie znalesc DRANIA NARODOWOSCIOWCA ktory Kroil na kawalki wszystkich wczesniej wymienionych (razem z Zydam przy okazji bo z tymi to juz tozsamoscia na pewno nie mog polaczyc :). [prosze tu o wybaczenie za przywolanie Janosika, ktory jednak byl uosobieniem walki za lokalne sprawy miejscowego ludu i pojecia nie mial o owej SWIADOMOSCI]. Jasne rowniez ze taki Lukaszenka na owego patriote rowniez nie ciegnie :) choc sie bardzo stara :)...

No i wskutek znalezienia tego Bohatera i WYKREOWANIE :) JEDENIE SLUSZNEJ SWIADOMOSCI (jedynie slusnie nakreslnonej przez wiedzacych czy nawiedzionych :)) i naturalnie ma ona juz byc ODPOWIEDNIO I NA ZAWSZE UKSZTALTOWANA. Taka BRS :). (Teraz to nie jest swiadomosc Bialorusinska powtarzam za Janem a jaka ZRRS :) ).

Pytanie co to jest Swiadomosc Narodowa???

Remark: ja to glupi myslalem ze Swiadomosc nawet ta Narodowa jest pojeciem zmiennym w czasie i jest zwyklym SKUTKIEM rozwoju historycznego, a nie PORZADANIA... Od tego drugiego cos innego sie dzieje ;)

na tym koncze swoja riposte

I mam nadzieje ze jednak Rosianie beda mieli szczescie grania z Hispania przy wsparciu przynajmniej swiadomych Bialorusinow i Ukraincow a nawet Gruzinow :)... Bo Ignaszewicz to raczej z nazwiska jakos podejzanie bzmiacy Gosc :), Bielaletdinow to jakos :) wogule na Slowainina nie ciagnie, a ten Sajenko to moze mial o Boze :) przodkow w wojsku Mazepy.
Ale to im NIE przeszkadza miec jakies swiadomosci pozwalajace sie cieszyc zyciem i nie myslec na ile odpowiadaja Owa wymaganiom wyksztalconych przedstawicieli pewnych elit ktorym podzial potrzebny jest aby KIEROWAC mniejszymi stadami odpowiednio jedynie slusnie swiadomosciowo zaszczepionymi :) WBREW HISTORII :) ...
Last edited by Observer on Sun Jun 22, 2008 5:38 pm, edited 9 times in total.
nie ma podpisu :)

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

namiętny manifest

Post by jan » Sun Jun 22, 2008 5:42 pm

Observer jest przeciwnikiem idei narodowych i nacjonalizmów - i ma prawo nim być.

Ja sytuuję się w pozycji widza, świadka, który stwierdza istnienie narodów,
czyli dużych grup społecznych czujących się narodami,
i to bez względu na to, czy to się Observerowi lub mnie podoba czy nie.

Czuję się Polakiem, moją ojczyzną jest Polska i jej interesy są moimi interesami.
Nie czuję sie przez to ani mądrzejszy ani lepszy od jakiejkolwiek innej nacji czy od jakiegokolwiek kosmopolity,
nie czuję się też dumny ze swojej polskości.
Przypadek sprawił, że wyklułem się w polskim gnieździe i nasiąkłem polskością-jaka-jest.
W ramach tej polskości mam jednak pewne cechy i poglądy indywidualane, jak każdy,
i odpowiadam tylko za własne słowa i własne czyny.
Tyranii mediów i zasadom poprawności politycznej staram się nie poddawać.
Uważam, że mózg i inne organy Bozia dala nam po to, by je używać.


I jeszcze słowa Observera:
"ODPOWIEDNIO I NA ZAWSZE UKSZTALTOWANEJ." - ???

Całość wypowiedzi Observera nie jest polemiką ze mną,
jest namiętnym manifestem przeciwnika idei narodowych i nacjonalizmów,
przyprawionym subtelnie radzieckim internacjonalizmem.

jan urbanik

PS
w moim poprzednim poście jest fragment:
"W moich konstatacjach nie było ocen normalny-nienormalny,
była tylko konstatacja faktu, że świadomość narodowa na Białorusi nie zdążyła się narodzić."

Dwa razy użyte po sąsiedzku słowo "konstatacja" brzmi szpetnie, ale skoro poleciało - niech wisi.

Nie znoszę, kiedy po wstawieniu brakującego przecinka pojawia się komunikat:
"Tekst został całkowicie zmieniony 1 raz"

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Re: namiętny manifest

Post by Observer » Sun Jun 22, 2008 6:35 pm

jan wrote:Całość wypowiedzi Observera nie jest polemiką ze mną,
jest namiętnym manifestem przeciwnika idei narodowych i nacjonalizmów,
przyprawionym subtelnie radzieckim internacjonalizmem.

jan urbanik


Niestety Janie znow mam z Toba sie nie zgodzic. I znow (jak zawsze PRS i Polska Historia[ a NIE Powinna]) jest tego przyczyna

Owszem internacionalizm jest mi blizki BARDZO BLIZKI :). Ale tak samo jak w Polsce sie myli pojecie Russki i Rosjanin tak samo tu z trudem sie rozruznia pojecie Narodowosc i Nacionalnosc. Nie dziwie sie juz temu, bo jak Polak to mial byc Katolik, a nie Niemiec :). Dlaczego Obywatel Polski nie moze byc Niemcem - zapyta z patosem Jan? Moze niby ale ... i tu juz przychodzi ponura rzeczywistosc...

Wiec jak zgodnie z teoria Jana ze NIE wyksztalcila sie Swiadomisc Bialorusinow (tu przy okazji PANSTWOWA CZY JEDNEJ JEDENIE SLUSZNEJ NACJI??? Bo sie kompletnie pogubilem w tym co sie tu deklaruje...) :)

Nie dziwie sie dlaczego Przewodcy Podziemnej Armii Krajowej powiedzieli w swoich cyrkularach ze za Zydow to nie beda wscinac postwania, ale jak zaczna eksterminacji Polakow to natychmiach. Przeciez Ci nieszczesnicy byly Obywatelami tego Kraju. Jest to niby taka chluba ze dali im schronienie w Dziejach Historii. TO PRAWDA PRAWDA!!!! ALE NADAL ROZUMIANO Polska dla Polakow zgodnie z Jana teoria..., Niemcy dla Niemcow, teraz Chorwacja dla Chorwatow, a Kosowo oczywiscie dla Kosowarow :). Ukraina ma byc dla Ukraincow, a Bialorus :), No oczywiscie dla Bialorusinow z ODPOWIEDNIA swiadomoscia :).

Co z tego ze sa inne Kraje w HISTORII NOWOCZESNEJ ktore zgodnie z HISTORYCZNYM ROZWOJEM doprowadzily do powstania takich to NACII NIE NACIONALNOSCI!!! jak Amerykani czy Australijczycy. Otoz, na terenach bylego Zwizku powstawal i prawie powstal Homo Soveticus (HS). Nazwijmy to za Sacharowym: Obywatel Zwiazku Stanow Europy I Azji. Taki HS lepiej wyksztalcony, znajacy wspolnie jeden jezyk i JEDNOCZESNIE znajacy jezyk terytorium na ktorym sie urodzilo, Bo komunisci DBALI O NARODOWOSC TEZ :(...

An NIE, tu ma byc zaszczepione Chorwacja dla Chorwatow, czy Abhazia dla Abhazow.

Oj co ja mowie. Przejezyczylem sie. Abhazja to juz Abhazom NIE nalezysie. Dla czego? A no to jedynie sluszni i ustalajace granicy i SIADOMOSC wiedza, ze Kosowarom sie nalezy, a Abhazom to nie...

Wracajac do naszych baranow ze Swiatopogladem. Otoz owszem rezym komunistyczny byl zbrodniczy i wymordowal wiecej niz w dziejach Historii. Przy okazji, oj Hitler sie klania, podudowal jedyna w Polsce autostrade ktora nie wiem dlaczego NON STOP SIE UZYWANO...). Otoz tamten zbrodniaczy rezym {Komunistyczny} wpisal sie najkrawiej w historie. Ale kosztem kwrwi cos dobrego tez zrobiel (co ja mowie! Do gazu mnie!). Poedukowal troche tych co pozostali przy zyciu, i t.d.). Wiec jak MUSIMY tych co pozostali ZMUSIC zmienic jezyki, uciekac z tych krajow gdzie mieszkali, zabijac ich, bo ... no walsnie NOWA IDEA :) LEPSZA I TERAZ TO JUZ JEDYNIE SLUSZNA: BIALORIS DLA BIALORUSINOW...

Wiem wiem, ja znow hiperboluzuje. Ci co twierda ze wiedza, ze wszystko idzie w dobrym kierunku, daja tym co dobry kierunek realizuja BRON do reki aby ZMIEZALI w DOBRYM Kierunku. Ja jak w koncu Bron zrobi swoja, to powiedza ze to przeciez NIE MY to jest Naturalny rozwoj... Historyczny...

Moze to dla czytajacych poza chaslami internacionalism czy panstwowosc cos wytlumaczy?

I ostatnie zdanie. NIE jestem Kosmopolita. Jestem Panstwowcem. Ale w naszych czasach uwazam za Panstwowosc NIE ma prawa byc w Krajach wielonarodowosciowych podporzadkowana jedyej SLUSZNEJ NACII nawet jak sie okazuje ze jest procentowo duzy udzial tego Narodowosci w populacji...

I to jest takie proste i tak trudne do zrozumienia w Polsce....
Last edited by Observer on Sun Jun 22, 2008 10:00 pm, edited 5 times in total.
nie ma podpisu :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests