Polska - Ukraina

Relacje.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Fri Jul 18, 2008 7:28 pm

jan wrote:Postawy nasze, Observerze, zależą od naszych biografii.

Ja nie czuję dumy z bycia Polakiem, ale - dziwne - czuję wstyd
za Jedwabne, za narodową polską pychę, megalomanię, za działanie ekipy prezydenckiej i PiSu,
za Polski bałagan, za to, że moje dziecko lepiej się czuje w Ameryce niż w naszej ojczyźnie.

Naród, narodowość nie jest złem, jest czymś, co organizuje ludzkość -
jest jednym z organizujących ją czynników, tak jak religia.

Jestem Polakiem, robię wszystko, co w mojej mocy, bym się nie wstydził za moja ojczyznę i rodaków.

Naród, narodowość - to nie są przyczyny wszelkiego zła, nękającego ten świat.
Nawet jeśli skasuje się to zjawisko, ręczę, ludzkość znajdzie jakieś preteksty, by się wzajemnie pomordować.

jan urbanik


A kto mowi Janie ze Narodowosc czy narod :) jest podstawa wszelkiego zla. (ale Ty mowisz ze dobra!) Jest to walsnie ten Twoj widelec. Wiec jak taki widelec zaczyna byc podstawa do budowania Nowoczesnego Slusznego Panstwa :) to jest tragedia... Bo w tym Panstwie tak sie staje jest SPORO innych mniejszych Widelcow. Wiec jak taki co uwaza ze widelec jest OK, ale... jedynie SPECIFICZNY widelec, podpisuje sie pod tym ze staje sie taki widelec... WIDLAMI... I w tym jest nasza ZASADNICZA roznica.

Jak ktos popiera Ukraine dlatego ze Ukraincy (jedynie) maja miec lepiej i odreagowac za wszystkie krzywdy historyczne, a nie po prostu zabrac sie do pracy, by wszystkim Narodowosciam zyjacym na terenie Panstwa (co w WYPADKU Historii jedynie stalo sie Panstwem niezaleznym) to konczy sie to naturalnie zlodziejami jako Bohaterami narodowymi a setki tysiecy ludzi uciekaja z takiego Kraju. Ktory staje sie przestrzenia wyjasnienia ktory jest bardziej narodowy a ktory zdrajca narodowym (choc nikt nie wie co i kto to jest ten narod bo dopiero sie buduje ale juz znana jest jego Racja Stanu). No i obserwatorzy co znaja ktory widelec jest lepszy (z tych dwoch, juz nie mowiec o tych mniejszych...) spia spokojnie, bo pozniej mowia ze to Historia tak naznaczyla :).

Dla mnie wzorcem jest Slovenia, a nie Chorwacja (Ukraina, Gruzja,...) jedynym pozytywem ktorych jak na razie jest wyznaczenie slusznej narodowosci i okreslenie Racji Stanu :). Bo w pierwszym Panstwie w czasie wojny mieszkali i nadal mieszkaja Serbowie, Chorwaci, Slovency i przy tym ze nie wspominaja Yugoslawie dobrze to nie morduja sasiadow dlatego ze sa innej nie jedynie slusznej Narodowisci...
Last edited by Observer on Fri Jul 18, 2008 7:32 pm, edited 1 time in total.
nie ma podpisu :)

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Fri Jul 18, 2008 8:25 pm

jan wrote:Naród, narodowość nie jest złem, jest czymś, co organizuje ludzkość -
jest jednym z organizujących ją czynników, tak jak religia.

jan urbanik


Pozwol mnie Janie uscislic Twoja wypowiedz:

Naród, narodowość nie jest złem, jest czymś, co JAK NA RAZIE W WIEKSZOSCI PRZYPADKOW ORGANIZOWYWALO ludzkość -
BYLO jednym z organizujących ją czynników, tak jak religia.

1. Czasy sie zmieniaja. Moze w jedynie slusznie narodowym panstwie tego sie nie czuje. Ale to nie znaczy ze nic sie nie dzieje. Od zamkniecia oczy noc nie przychodzi...

2. jak sie wie z Historii dlaczego widelcy stawaly sie widlami, warto jednak na nie NIE NASTEPOWAC...
nie ma podpisu :)

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Fri Jul 18, 2008 9:13 pm

Jam ci człowiek z czasów,
kiedy pojecie NARÓD (jeden z czynników) organizowało ludzkość.

Być może, przyjdą nowe, inne czasy, kiedy pojęcie to przejdzie do lamusa,
ale do tej pory (i myślę- póki żyję) jestem Polakiem, czuję łączność z tą ziemią w okolicy Wisły,
z ludźmi mówiącymi po polsku i stąd, znad Wisły wywodzącymi swój ród,
i z tymi, z Niemców, Żydów, Moskali, którzy przylgnęli do polskości, języka, naszych historycznych szczęść i nieszczęść - i wrośli w polskość.

Jest to uczucie irracjonalne - taka wszak natura uczuć, ale całkiem realne.

Do bycia w narodzie nie da się zmusić, do niebycia też się nie da.
Tu MOJA WOLA jest bogiem i carem.

jan urbanik

PS
Wszedłem w psychologię,
proponuję i Tobie na chwilę zejście na tę łączkę:
Jaki mechanizm spowodował, że niejaka Ela z
http://www.forum.opolshe.ru/viewtopic.p ... 63bd5ceef5.
zeświniła się bezinteresownie?

jan urbanik

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests