Nowości w bibliotece

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Agata Sadowska
Forumowicz
Posts: 60
Joined: Sat Mar 28, 2009 12:22 pm

Nowości w bibliotece

Post by Agata Sadowska » Fri Apr 22, 2011 12:30 pm

Ludwik Stomma "A jeśli było inaczej... Antropologia historii"
Odejście od stereotypów na temat przeszłości, która jawi się nam często podobną do naszej rzeczywistości.

"W kraju i na emigracji. Materiały z londyńskiej archiwum ministra prof. Stanisława Kota"
Wybór dokumentów z archiwum prof. Stanisława Kota z lat 1939 - 1943 dotyczący m.in. niemieckiej okupacji, rzucające światło na historię tego okresu. Nie tylko dla historyków.

Tadeusz A. Kisielewski "Schyłek Rosji"
Autor porusza istotę głównych problemów z jakimi boryka się Rosja, stawiając fundamentalne pytanie co jest z Rosją?

Teodor Parnicki "Dzienniki z lat osiemdziesiątych"
Słynny pisarz o sobie. Notatki na temat małych i wielkich spraw codzienności. Włodzimierz Bolecki o pisarzu: "Parnicki w swych dziennikach zrealizował w ekstremalny sposób najsławniejszy postulat Gombrowicza: "Poniedziałek - ja, wtorek - ja. środa - ja..."

Rebecca Hind "Twarze Boga"
Album zawierający zbiór wizerunków Boga w sztuce malarskiej i rzeźbie. Przekrój przez epoki, religie, style artystyczne. Poza krótkimi wstępami do kolejnych działów, opisy każdego z obrazów, rycin, rzeźb.

Polityka narodowa Nr 8 Zima 2011
Pismo społeczno - polityczne,a w nim tematy: narodowy bolszewizm, Polska Partia Pracy - Sierpień 80, socjalizm i nacjonalizm, Rzymskie korzenie narodowej demokracji.

Stefan Grajek "Po wojnie i co dalej"
Ocena stanu kondycji Żydów Polskich w latach powojennych 1945 - 1949

Kodeks Archimedesa. Tajemnice najsłynniejszego palimpsestu świata
Popularnonaukowa książka o najsłynniejszym palimpsescie świata – kodeksie Archimedesa, który powstał ponad tysiąc lat temu.

Albert Speer „Dzienniki ze Spandau”
Dzienniki jednego z najbliższych współpracowników Hitlera pisane w więzieniu Spandau, dokąd trafił po procesie norymberskim.

„Klasycy sztuki: Brunelleschi”
Album poświęcony działalności XV-wiecznego architekta – Brunelleschego. Bogato ilustrowany, z wyczerpującymi informacjami na temat jego głównych dzieł.

„Klasycy sztuki: Rossetti i prerafaelici”
Album poświęcony artystom angielskim skupionym wruchu artystycznym działającym w XIX wieku – prerafaelitom, z naciskiem na twórczość Rossettiego.

„Klasycy sztuki: Hokusai”
Przekrój twórczości jednego z najważniejszych artystów japońskich – Hokusaiego, autora rycin, ilustracji do podręczników, cyklów pejzażowych. W swych dziełach przedstawiał wachlarz tematów: naturę, erotyzm, malował portrety aktorów, duchów, bohaterów, widoki egzotyczne, kwiaty, wizerunki wojowników i zwierząt.

Zdanie Nr 1-2/ 2011

W najnowszym numerze artykuły między innymi o przyszłości Polski napisane w ramach projektu Polska 2030, związanego z konferencją „Kuźnicy” – wydawcy pisma.

Laure Adler „Śladami Hannah Arendt”
Hannah Arendt – filozofka pochodzenia Żydowskiego, autorka książki „Korzenie totalitaryzmu”.”Próbowałam podążać jej śladami, odtworzyć jej drogę, spotkać jej przyjaciół i […] rzucić nieco światła na jej związki miłosne – szczególnie z Martinem Heideggerem” - pisze autorka książki. Książka zawierająca korespondencję Arendt i Heideggera dostępna w bibliotece.
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer?
Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput!

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Sat Apr 23, 2011 4:48 am

Wczoraj przywiozłem dar - 8 ciężkich worów, około 500 książek,
resztki po bibliotece przewodnika po Trójmieście i miłośniku Krakowa.
Księgozbiór jest, jak sądzę resztówką, jest sporo przewodników, folderów,
jest nieco memuarystyki, literatury pięknej, II wojna...
Książki są przeważnie powojenne

Większość książek, jak zwykle, trafi do przedsionka i na stoliki przed bibliotekę,
skąd chętni wezmą je za symboliczną złotówkę, mała cząstka uzupełni księgozbiór.

Biblioteka nasza nie skupuje książek, zupełnie nie mamy na nie środków,
przyjmujemy dary, które pomagają nam przetrwać.

...............................................
Wymienione w poprzednim poście nowości zakupione zostały z prywatnych środków
osób stowarzyszonych i oddane w społeczne użytkowanie.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests