Wieczory chińskie

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Wieczory chińskie

Post by Fordor » Sat Jul 09, 2011 6:00 am

Podczas I Wieczoru chińskiego (7.07.2011) Janusz Jagielski poruszył wiele tematów: pismo chińskie, strony świata, kuchnia (i sposób trzymania pałeczek przy jedzeniu), gospodarka… Ciekawa była m.in. teoria początków i upadków dynastii sprawujących władzę, brzmi ona w największym skrócie tak:
Stara dynastia zaczyna opływać w dostatki, bo musi zapewnić odpowiedni standard życia żonom, kochankom…, opłacać wierność poszczególnych dostojników, w związku z tym zaczyna podnosić podatki, poczynać sobie zbyt dowolnie, co sprowadza na nią zagrożenia (albo przewrót uciskanej, niezadowolonej ludności, albo najazd barbarzyńców na osłabione państwo). Po przewrocie, nowa władza na początku stara się pamiętać, o co walczyła – obniża podatki, zaczyna pamiętać o prawie, ale po jakimś czasie… przychodzą coraz wyższe potrzeby… trzeba opłacić żony… i wolta w starej jak świat historii na nowo zatacza koło…
A mur chiński – właśnie stworzono po to, aby obronić się przed najazdami, przy jego budowie zginęły masy Chińczyków, których życie nie ma wartości, jest ich tak wiele, więc jeśli zginie 2 mln, czy 100 tys. to… – to druga (pierwsza to rozwój gospodarczy), ciemna strona państwa środka, od którego można wymierzać cztery strony świata. Oby takie postrzeganie nie dotarło w nasze strony… jak również system wzajemnych powiązań w gospodarce, co powoduje, że wszelkie ustalenia, nawet spisane, pękają niczym bańki mydlane.
Będziemy gościć Janusza Jagielskiego ponownie – przepiękna prelekcja, rzeczowe opisy to atuty wieczoru, czekamy na następną porcję informacji od inżyniera, który przepracował tam 4 lata i odczuł, że Europejczycy są traktowani nieco powściągliwie jako osoby o młodszej, niż chińska, kulturze…

Podczas wieczoru dowiedziałam się o ciekawej stronie:
http://energa-hydro.pl/1,92,Mapa-elektr ... dnych.html
Last edited by Fordor on Sat Jul 23, 2011 6:25 pm, edited 1 time in total.

Fordor

Post by Fordor » Wed Jul 13, 2011 7:02 am

A do ciekawej strony internetowej załączamy schemat pracowitej rzeki Raduni
Attachments
elektrownie Radunia.jpg

Fordor

Post by Fordor » Sat Jul 23, 2011 6:22 pm

Druga część wykładu Janusza Jagielskiego (14.07.2011) pokazała Chiny jako kraj kontrastów - z jednej strony imponujące fotografie Shanghaju ze słynną wieżą telewizyjną i budynkiem Shanghai Financial World Center, fantastyczne widoki Hongkongu, a z drugiej strony problem migracji do miast osób nie mających dosłownie nic do stracenia. Uciekają w poszukiwaniu pracy za przysłowiową miskę ryżu, szczególnie mężczyźni. Komunistyczne Chiny ograniczyły wzrost liczby mieszkańców i drakońskie metody doprowadziły do wzrostu liczby mężczyzn, więc szczególnie na wsi trudno o kandydatki do zamążpójścia. Dowiedzieliśmy się również, że social - tak zwykle kojarzony z socjalizmem - tu kuleje. Opieka zdrowotna jest płatna i nie każdego na nią stać. Można argumentować, że Chiny teraz muszą stworzyć potęgę gospodarczą, aby w przyszłości(?) stać je było na zaspakajanie potrzeb zwykłego człowieka - ale w praktyce oznacza to niewolnictwo zamaskowane cynicznymi hasłami. Po wojnie Polska, mimo olbrzymich strat wśród ludzi i materialnych potrafiła stworzyć system bezpłatnego lecznictwa, ubezpieczeń społecznych. W Chinach już teraz są rażące dysproporcje w dochodach - 1% najbogatszych (z czego 95% pochodzi z nomenklatury komunistycznej) kumuluje kapitał, a reszta żyje, jak się da... Także nie czarujmy się - tanie rzeczy z Chin ma swój wymiar społeczny, o tym warto pamiętać.
Attachments
Duo Luo Ta.jpg
Duo Luo Ta.jpg (43.68 KiB) Viewed 1593 times
Last edited by Fordor on Tue Jul 26, 2011 6:00 am, edited 1 time in total.

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Sat Jul 23, 2011 7:11 pm

Wydaje mi się, że mój ostatni post na temat nadawcy i odbiorcy informacji,
poparty przykładem z wywiadami i ich autoryzacją, miałby tu zastosowanie.
Odbierałem relację inż. Jagielskiego zupełnie inaczej -
zarówno kwestię umów jak i kwestię "maskowania cynicznymi hasłami".

Polityka modernizacji potwierdza mądrość chińskich władz.
Nam mądrości brakło na początku drogi - i nadal jej nie ma.
Na tej ziemi dobrobyt OD ZAWSZE buduje się na pocie i krwi, tu cuda się nie zdarzają.
Wielka Brytania i inne imperia budowały swe dobrobyty na pocie i krwi ludności kolonialnej.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Fordor

Post by Fordor » Sat Jul 23, 2011 7:36 pm

Warto wyjaśnić, że post nie jest relacją - to moje przemyślenia po rozmowie przeprowadzonej po oficjalnej, nienagrywanej części wieczoru...
Polska powojenna - była odbudowywana olbrzymim wysiłkiem - lał się pot, więc dlaczego nie jest mądrze i dobrze?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests