Słoneczny Sylwester niech wróży słoneczny Nowy Rok:)

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Słoneczny Sylwester niech wróży słoneczny Nowy Rok:)

Post by Fordor » Sat Dec 31, 2011 6:56 pm

Stary roczek odchodzi do wspomnień, a w Bibliotece, oprócz imprez, muzycznych piątków, wydarzył się szereg ciekawych spotkań czwartkowych o różnorodnej tematyce. Ich celem jest pokazanie, wydobycie walorów Pomorza i lokalnych krain, które zamieszkujemy. W spotkaniach uczestniczą ludzie o olbrzymiej wiedzy, osiągnięciach i pracowitości, którzy odczytując przeszłość, promując teraźniejszość, akcentując potrzeby – zachęcają do aktywności, współpracy przy kształtowaniu naszego wspólnego losu. Nie jest to łatwe, bo czasami nie jesteśmy przygotowani do konstruktywnych zmian. Ich przykład i doświadczenie może być wskazówką.

Przede wszystkim chciałabym wymienić osoby zamieszkujące Stogi:
Bogdan Gorczyca – niezrównany gawędziarz, aktor dramatyczny – prowadzi w Bibliotece Społecznej autorski cykl Wieczorów Satyrycznych. Jest to fantastyczny kontakt z żywym słowem i do dziś jeszcze wspominam recytację wiersza Wojciecha Młynarskiego pt. „Róbmy swoje”. W 2011 aktor roku zaprezentował satyrę Wojciecha Młynarskiego i Sławomira Mrożka. Zapowiada następne spotkania w przyszłym roku. Bogdan czasami zamienia się w Św. Mikołaja przynoszącego paczki grzecznym dzieciom (czy takie istnieją:)?).
Rafał Krause – przewodnik, wychowawca młodzieży, chodząca encyklopedia Stogów, autor cyklu artykułów o nadmorskim szlaku fortyfikacji nadmorskich, którego jest znakarzem. Podczas spotkania oczarował wszystkich swoją wiedzą i pasją w odczytywaniu historii tego kawałka ziemi. To spotkanie będzie miało dalszy ciąg! Otrzymaliśmy m.in. esej marynistyczny Rafała Krause, który będzie opublikowany w nowej witrynie internetowej będącej w przygotowywaniu.
Franciszek Krzysiak – przewodnik po Trójmieście, badacz historii Gdańska, a zwłaszcza zabytków: Bramy Wyżynnej, Katowni, Bramy Więziennej, Bramy Długoulicznej, Dworu Artusa. Przeprowadził w Bibliotece cykl wykładów nt. zespołu Bramy Wyżynnej.

W Bibliotece Społecznej podczas Wieczorów gościliśmy również znakomite osoby ze świata kultury i nauki spoza Stogów:

Poetki - Xenia Prałat i Teresa Zajewska w towarzystwie skrzypaczki Haliny Król wprowadziły nas w świat wierszy opisujących codzienne zdarzenia i dziecięce lata. Czekamy już z wielką radością na następną wizytę pani Teresy, która zaprezentuje na początku 2011 r. tomik zatytułowany „Miłość i przemijanie” oraz niepublikowane wiersze.
Janusz Jagielski – inżynier i obieżyświat – dwukrotnie opowiadał o Chinach. W przyszłym roku zamierza porozmawiać o państwie europejskim, być może niedawno przyjętym do UE. Czekamy…
Romuald Koperski – wszechstronnie utalentowany podróżnik wykazujący się olbrzymią niestrudzonością promował u nas swoją książkę „Syberia. Zimowa odyseja”. Mamy również obietnicę, że nas odwiedzi.
Maciej Kosycarz – znakomity fotoreporter opowiedział o swojej pracy, swojej rodzinie. Pokazał m.in. fotografie ze Stogów, które z różnym efektem próbowaliśmy zlokalizować. Wizyta ta odbyła się przed wydaniem najnowszego albumu pt. „Fot. Kosycarz – Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oliwy, Przymorza i Żabianki”.
Jerzy Snakowski – czym byłby gdański świat operetki bez Jerzego – trudno nam to wyobrazić. W każdym bądź razie, dzięki niemu sporo osób połknęło operowego bakcyla. Do nich należę i ja.
Tomasz Sowiński – chylę nisko czoło przed niezwykłą wytrwałością człowieka, który mimo niesprzyjających okoliczności wytrwale pracuje na rzecz zagospodarowania Wisły – marzenie któregoś z rzędu pokolenia. Zawsze coś stoi na przeszkodzie, aby kontynuować prace, ale najbardziej nasza niewiara, że się uda. Trzeba pokonać ten niedobry trend. Przyzwyczailiśmy się już chyba do tego, że powodzie muszą być, bo zawsze tak bywało; że rzeka jest nieżeglowna, choć przez wieki pracowano nad jej spławnością. Miejmy więc choć nadzieję, że ruszy budowa tamy w Nieszawie. Tomasz Sowiński odwiedzi nas w lutym, aby kontynuować cykl spotkań o Wiśle. To będzie kolejne ważkie wydarzenie.
Gościła w Bibliotece artystyczna młodzież:
Marek Krasiński i Mateusz "Janosik" Brucki.

W tym roku wyjątkowo uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. W wilię przybyli do nas ułani – Piotr Torłop z synem Sebastianem oraz piechur księcia Józefa Adam Zwoiński. Wspólnie przypomnieliśmy czasy odzyskiwania niepodległości, mieliśmy okazję obejrzeć mundury i broń.

Wszystkim, również tym niewymienionym, bez których Biblioteka nie nabrałaby swojego charakteru, nie mogłaby istnieć, wszystkim naszym uczestnikom i sympatykom, serdecznie dziękujemy i wraz z najlepszymi życzeniami noworocznymi zapraszamy do krainy dobrej książki i społeczno-kulturalnych wydarzeń.

Dorota Kaczmarek

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests