"Patrzymy na dzieło sztuki"_4.10.2012_Biblioteka Społeczna

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

"Patrzymy na dzieło sztuki"_4.10.2012_Biblioteka Społeczna

Post by Fordor » Sat Oct 06, 2012 7:22 pm

Ten wykład był niezłą zachętą do odwiedzania galerii i muzeów (np. w celu sprawdzania czy reprodukcja albumowa jest podobna do oryginałów), lecz także analizowania rozwiązań formalnych zastosowanych przez artystę w swoim dziele sztuki.
Pani Ewa Kuczkowska (nauczycielka i architekt) na przykładzie obrazów europejskich twórców omówiła wpływ poszczególnych czynników na odbiór dzieła. Pierwszym zaprezentowanym obrazem był „Grosz czynszowy” (renesansowy fresk Masaccia). Stanowi on klasyczny przykład sceny rodzajowej. Częścią dominującą fresku jest grupa złożona z Jezusa i jego uczniów, którzy zostali zatrzymani przez poborcę w celu pobrania podatku. Została ona ukazana na pierwszym planie, a do odmalowania szat użyto kolorów ciepłych, nasyconych (widocznych na schemacie koła barw). Do przedstawienia dalszego planu – gór – zastosowano kolory zimne, wyszarzane. Obraz jest statyczny, tę cechę podkreśla pozioma linia uformowana przez głowy postaci i prostopadłe do niej linie budynku i pni drzew. Obraz jest kompozycją zamkniętą.
I tak potoczyła się opowieść prelegentki o zespole środków (kompozycja, kolorystyka, barwa, światłocień, ekspresja), przy pomocy których geniusz artysty buduje nastrój i przekazuje treść. Podobał mi się opis fowistycznego „Portretu żony z zieloną pręgą” Matisse’a, „Ukrzyżowania św. Piotra” Caravaggio, „Balu w Moulin de la Galette” Renoira i „Jedzących kartofle” Van Gogha.
Na tym nie kończą się nasze spotkania z Panią Ewą. Zastanawiamy się wspólnie nad dalszą tematyką wykładów.
DK
Attachments
Ewa Kuczkowska.jpg

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests