Wieczór literacki z Teresą Zajewską_12.09.2013

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Wieczór literacki z Teresą Zajewską_12.09.2013

Post by Fordor » Fri Sep 13, 2013 8:15 am

Podczas wieczoru wszyscy autentycznie wsłuchaliśmy się w treść bajek, które były czytane przez autorkę, gdańską poetkę Teresę Zajewską i Jej podporę – aniołka Wiktorię (uczennicę 3. klasy gimnazjum). Te krótkie formy literackie pisane i prozą, i wierszem, przeniosły nas w świat dzieciństwa, gdzie króluje dobro i zawsze świeci słoneczko, a każda historia kończy się szczęśliwym końcem. Zostały one zebrane w książce pt. „W krainie baśni. Bajki i rymowanki” wydanej przez AGNI – wydawcę mieszczącego się w Pruszczu Gdańskim.
Publikacja dzieli się na dwie części – W baśniowej krainie i Cieszmy się każdą porą roku. W pierwszej przeważają obyczajowe, bajkowe powiastki zakończone budującym morałem, druga – ułatwia przyswojenie przez dziecko podstawowych informacji dotyczących rocznego kalendarza, zmieniających się pór roku i świąt. Warto polecić ją dzieciom czy wnukom, a i starsi chętnie po nią sięgną, zwłaszcza, że autorka posługuje się starannym, sugestywnym słownictwem.
Jest to druga, po „Zaczarowanym dziecięcym świecie”, książka adresowana przez poetkę bezpośrednio do dzieci.
Mam nadzieję, że „W krainie baśni. Bajki i rymowanki” zostanie dostrzeżona przez czytelników, dzięki czemu będzie możliwy dodruk – to może umożliwiłoby polepszenie formy typograficznej. Książka warta lansowania w Polsce, i nie tylko… Podejrzewam, że z tłumaczeniem np. na jęz. angielski nie byłoby problemu.
Dla zachęty przytaczam fragment wiersza „Echo”:
Na to ojciec: Synu drogi,
Zapamiętaj sobie,
Wszystko co innemu dajesz,
On oddaje tobie.
Wszelkie zło i dobro wróci,
Tak jak twoje słowa,
Życie odda tobie wszystko,
Coś innym darował.

Przypomina to m.in. nowelę Bolesława Prusa – „Powracająca fala”, prawda? Nawiązanie do spuścizny pozytywistycznej jest dodatkowym walorem.
Podczas spotkania zaśpiewaliśmy wiersz „Jesień”, nie było innej możliwości – deszczowa pogoda przypomina, że nadchodzi
„Od Bałtyku, z gór do Śląska,
Nasza piękna jesień polska.”

Dorota Kaczmarek
Attachments
Teresa Zajewska z Aniołem Wiktorią.jpg
Teresa Zajewska z Wiktorią

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests