Czytelnia na filozoficzno-socjologicznie

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Czytelnia na filozoficzno-socjologicznie

Post by jan » Tue Aug 19, 2008 7:45 pm

Spójrzcie:
Attachments
nsmail.jpg
nsmail-1.jpg
nsmail-2.jpg

Fordor

Post by Fordor » Sat Sep 06, 2008 10:19 pm

Pierwsza fotografia prezentuje „Encyklopedię socjologii” zredagowaną przez zespół pod kier. Władysława Kwaśniewicza (ur. 1926, zm. 2004), profesora socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czterotomowa publikacja (t. 1/A-J, t. 2/K-N, t. 3/O-R, t. 4/S-Ż) uzupełniona o tom piąty/suplement i szósty/indeksy została wydana przez warszawskie wydawnictwo „Oficynę Naukową”. „Oficyna” (założona w r. 1992) specjalizuje się w wydawaniu książek z dziedziny socjologii, filozofii, antropologii, kulturoznawstwa, prawa, historii (w tym przekładów i serii np. „Terminus”, „Biblioteka Myśli Socjologicznej”, „Horyzonty Cywilizacji”). Oficyna opublikowała również dobry podręcznik akademicki - „Wprowadzenie do socjologii” napisany przez Barbarę Szacką (drugie wydanie uzup. i popr. zostało wydane w br.).
„Encyklopedia socjologii” to najważniejsze dzieło encyklopedyczne z tej dziedziny wydane (w latach 1998-2007) w Polsce. Jego dużym walorem jest uzupełnienie haseł o informację bibliograficzną. Mimo, że przedmiotem encyklopedii są stosunki społeczne i życie grupowe ludzi wymagające stałej aktualizacji, to dzieło jest cennym źródłem informacji.
„Encyklopedia socjologii” i „Wprowadzenie do socjologii” znajduje się w Bibliotece Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze”.

Fordor

Post by Fordor » Mon Sep 22, 2008 5:50 pm

Na drugiej fotografii też nie lada gratka, bo ważna książka z dziedziny filozofii.
„The Encyclopedia of Philosophy” to jedna z dwóch, obok “Routledge Encyclopedia of Philosophy”, najważniejszych angielskojęzycznych encyklopedii z dziedziny filozofii. Pierwsze wydanie, obejmujące osiem tomów, zostało opublikowane w 1967 przez wydawnictwo Macmillan & The Free Press. Encyklopedię opracował zespół redakcyjny kierowany przez Paula Edwardsa, profesora filozofii na Uniwersytecie w Nowym Jorku.
Publikacja zawiera artykuły ułożone w porządku alfabetycznym i zaopatrzone w bibliografię załącznikową, w ósmym tomie dodatkowo umieszczono skorowidz nazwisk i pojęć filozoficznych (s. 387-544).
W encyklopedii odnajdujemy polskie nazwiska: Kazimierz Ajdukiewicz, Leon Chwistek, Roman Ingarden, Hugo Kołłątaj, Mikołaj Kopernik, Tadeusz Kotarbiński, Stanisław Leśniewski, Jan Łukasiewicz, Alfred Tarski, Kazimierz Twardowski… Artykuły omawiają drogę naukową poszczególnych osób i wkład w rozwój nauki.
Fragment dotyczący Kopernika:
Copernicus Nicolas (1473-1543), or Mikolaj Kopernick, Polish clergyman, physician, and astronomer, and the propounder of a heliocentric theory of the universe… [polski duchowny, fizyk i astronom oraz twórca heliocentrycznej teorii budowy świata]. Trudno się nie zgodzić, czy podobnie jest z innymi opisami, warto sprawdzić na miejscu w Bibliotece Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze” – zapraszamy.
Publikacja jest starannie wydana, ma twardą, płócienną okładkę.
Drugie wydanie, również w twardej okładce, wznowione w 2006 r., poszerz. i uzup. zostało wydane przez Thomson Gale jako publikacja dziesięciotomowa.

jan

700 lta myśli polskiej

Post by jan » Wed Sep 24, 2008 12:17 pm

Trzecie zdjęcie - komplet wydanych tomów, ośmiu.
Tom, o którym niżej, nie trafia się w antykwariatach, był wydany w roku 2000.

700 lat myśli polskiej. Filozofia i myśl społeczna w latach 1700-1830.
Część pierwsza, Okres saski 1700-1763.


["Filozofia i myśl społeczna w latach 1700-1830" to wybór tekstów, biogramów i przypisów. Okres, który obejmuje ten tom (okres saski 1700-1763) jest w polskiej kulturze umysłowej okresem przełomu, a ściślej mówiąc szeregu przełomów dokonujących się w świadomości fizjologicznej, estetycznej, politycznej.]

Trwają prace nad kolejnym tomem (na który czekamy z utęsknieniem),
wypełniającym lukę do roku 1830, informacja tu:
http://www.psf.org.pl/publication_print.php?pid=353

Obok serii "700 lat myśli polskiej"
trzy tomy o myślicielach i myśli filozoficznej i społecznej
"Polska myśl filozoficzna i społeczna"
z lat 1831- 1920, pod redakcja Andrzeja Walickiego (t.1) i Barbary Skargi (t. 2 i 3)

jan urbanik

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests