Sprawy polsko-rosyjskie

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Sprawy polsko-rosyjskie

Post by jan » Wed Nov 12, 2008 6:36 am

Jest w Polsce czasopismo wydawane dla Rosjan w języku rosyjskim - „NOWAJA POLSZA”.
Jego naczelnym redaktorem jest Jerzy Pomianowski.
Mam przed sobą jego najnowszy numer (9(100)2008), który przybliży Rosjanom postać Stanisława Brzozowskiego.
postaci, która mnie fascynuje od lat.
Zgromadziłem w księgozbiorku wszystko, co wpadało mi w ręce – i Brzozowskiego i o Brzozowskim. stąd też zakup „NOWOJ POLSZY”.
Są tu teksty:
Jerzy Pomianowski – Słowo o „Płomieniach”,
Maciej Wojtyszko – Brzozowski, świadek innej podświadomości,
Piotr Mitzner – Czy już przezwyciężyliście w sobie Brzozowskiego?
Ryszard Matuszewski – Czytając „Płomienie” Stanisława Brzozowskiego,
Czesław Miłosz – Człowiek wśród skorpionów (fragment, przekład Natalii Gorbaniewskiej),
Józef Czapski – O „Młodej Polsce”

Jest tam też wiele tematów pozabrzozowskich, Brzozowski na 12 stronach, a stron tu 80.
Magdalena Bajer pisze o Grabskich i ich związkach z Gdańskiem, Bogdan Tosza o Josifie Brodskim...
Jest wiersz Borysa Pasternaka z 1956 - "Trava i kamni" o Polsce i Gruzji!.

Kto nie boi się cyrylicy i interesuje się sprawami polsko-rosyjskimi - PROSIMY DO CZYTELNI!

jan urbanik

PS
Mamy sporo książek po rosyjsku, w tym drugie (51 tomów+roczniki) i trzecie wydanie (30 tomów + roczniki) Wielkiej Encyklopedii Radzieckiej,
jest 9 tomów Erenburga, jest Dostojewski... jest Karamzim, seria Pamiatniki drievnierusskoj litieratury, Bibliotieka vsiemirnoj litieratury... Lenin,
Po polsku Kucharzewski, de Custine, Walicki; Hercena "Byłoje i dumy" po polsku i rosyjsku...

Zarówno rosjoznawcy jak i studenci rusycystyki znajdą tu nieco dla siebie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests