Hubert Bilewicz o twórczości kilku współczesnych artystek

Dyskusja - Artnet.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Alicja
Forumowicz
Posts: 27
Joined: Tue Oct 20, 2009 9:02 am

Hubert Bilewicz o twórczości kilku współczesnych artystek

Post by Alicja » Mon Nov 09, 2009 11:12 am

W czwartek piątego listopada odbyło się spotkanie podczas którego mieliśmy przyjemność gościć historyka sztuki i pedagoga Uniwersytetu Gdańskiego Huberta Bilewicza.
Hubert Bilewicz zaproponował zgromadzonym słuchaczom wykład z historii sztuki współczesnej zatytułowany „O kilku współczesnych realizacjach polskich artystek”, artystek młodego pokolenia związanych m. in. z Gdańską Akademią Sztuk Pięknych.
Wykład stanowił próbę przybliżenia i ukazania pewnego wątku twórczości młodych kobiet ukonstytuowanego w odważny program wystąpień artystycznych, z jednej strony określanym mianem feminizmu walczącego, a z drugiej twórczą, demaskatorską odpowiedzią na zastaną rzeczywistość.
Program artystyczny obejmujący twórczość kobiet określanych mianem skandalistek, zaprezentował Hubert Bilewicz na starannie wybranych przykładach, na konkretnych propozycjach artystycznych, które są wypowiedzią publiczną na trudne niekiedy drażliwe tematy jak przemoc domowa, przemoc seksualna, gwałt czy też problematyka kobiecego ciała, a odnoszących się do tradycyjnie postrzeganej roli kobiety, roli aktualnie postrzeganej w naszym kraju.
Hubert Bilewicz kreślił nam sylwetki artystek jedna po drugiej formułując wyraźny program artystyczny twórczyń młodego pokolenia, nie tylko wystąpienie feminizmu walczącego, obrazoburcze i skandaliczne w swojej wymowie, ale także motywy poruszające sfery życia, powszedniego i jego codziennych aspektów czyli problemu stereotypów związanych z rolami społecznymi kobiet, ironizujący na temat wyobrażeń o kobiecych potrzebach czy aspiracjach.
Do najciekawszych wystąpień przedstawionych na wykładzie niewątpliwie należą prace Gdańskiej artystki Julity Wójcik, zainspirowane sytuacją wielu kobiet w Polsce sprowadzonych do roli kur domowych.
Przeprowadzona przez Wójcik akcja w warszawskiej Zachęcie Obieranie ziemniaków należy do najgłośniejszych programów tej artystki; podczas której ubrana w fartuch obierała ziemniaki, rozmawiała z widzami i udzielała wywiadów. W ten sposób próbowała zamanifestować swoje zdanie wykorzystując proste i codzienne zajęcie domowe, starała się mu nadać ton wystąpienia artystycznego podkreślając niewątpliwy urok tego typu czynności, a który odnosi do problemu stereotypów związanych z tak zwanymi rolami życiowymi polskich kobiet, gdzie ton krytyczny współbrzmi z wyraźnym szacunkiem dla codzienności.
Z kolei perfomerka Angelika Fojtach, autorka filmów video i instalacji to artystka, w której twórczości wątki kobiece przejawiają się w aspekcie fizyczności kobiety, jej ubezwłasnowolnieniu czy wykluczeniu społecznemu. Artystkę interesują relacje miedzy kobietą a mężczyzną , a przede wszystkim te które odnoszą się do twierdzenia czy kobieta jest kulą u nogi mężczyzny?
Prezentowany na wykładzie performance ZŁOdzieje stanowi próbę dyskusji z jednej strony z kobiecymi fobiami, szaleństwem, histerią, a z drugiej z tzw. kobiecą wrażliwością. Artystka ukryta w ciemnym pomieszczeniu, które widać na telewizyjnym ekranie umieszczonym na klatce schodowej krzyczy w ekran by w ten sposób odstraszyć widzów do wejścia na piętro.
Ostatnią wybraną przeze mnie artystką z grona prezentowanych twórczyń jest Bogna Burska, której twórczość nosi miano Architektura i krew, posługująca wieloma formami wypowiedzi tworząca instalacje, realizacje przestrzenne i fotografie.
W pracy zatytułowanej Arachne składającej się z filmu video i serii fotografii Burska pokazuje widzowi, że czasami bywa w życiu tak, że co piękne i co brzydkie może być niepokojąco podobne. Praca inspirowana greckim mitem o tkaczce Arachne, którą za pychę ukarała bogini Atena, zmieniając w pająka. Artystka pokazuje olbrzymiego, włochatego pająka wędrującego po eleganckiej sypialni. Sypialnia jest wytworna, łóżko pokryte jedwabną pościelą, piękna toaletka na której stoją flakony z perfumami i puzderka z biżuterią
Last edited by Alicja on Mon Nov 09, 2009 1:24 pm, edited 1 time in total.
Alicja Kałas

jan

Trud Doktora nie poszedł na marnę

Post by jan » Mon Nov 09, 2009 12:22 pm

Bardzo ładnie to napisałaś, Pani Alicjo!
Trud doktora Huberta nie poszedł na marne.

A może odezwą się inne osoby słuchające lub gadające, sporo nas było.
Studentki mogłyby poćwiczyć pisanie o sztuce i sztukmistrzyniach...

jan urbanik

PS
Proponowałem panu Doktorowi, by opowiedział o kobietach od wieków robiących w sztukach pięknych,
a zdyskryminowanych (powiedzmy: zmarginalizowanych) przez społeczeństwo mężczyzn,
ale prelegent zgrabnie się wywinął, zapraszając słuchaczy na swe wykłady do ASP,
które są przecież otwarte...

j.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests