Pejzaż w ultramarynie i…

Dyskusja - Artnet.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Pejzaż w ultramarynie i…

Post by Fordor » Tue Jul 15, 2014 2:07 pm

Oglądam prace malarskie Jana Cholewczyńskiego prezentowane w Bibliotece Społecznej i bezwiednie porównuję je z twórczością Juliana Fałata i Maurice’a Vlamincka. Kieruje mnie w tę stronę kolorystyka, częściowo temat - pejzaż. Oczywiście różni artystów sporo, a najbardziej klimat.
Obrazy Cholewczyńskiego, ujmując rzecz najbardziej lapidarnie, są „spokojne”. Dająca się przewidzieć kreska, motyw odzwierciedlający rzeczywistość, może nieodtworzony dokładnie, ale wydobywający najważniejsze cechy. Głównie kolor może budować nastrój, napięcie. Czy jest to tak odbierane przez oglądającego? Wydaje się, że stosowane barwy wychładzają, nie dopisują dalszych treści związanych z tematem obrazu. I to zakłóca ten pozorny spokój, każe nam oglądać obraz ponownie, w poszukiwaniu dopowiedzenia.
Zaletą twórczości jest jej charakter wspomnieniowy. Każdy obraz to jakby kartka z diariusza. Uzupełniona opisem słownym artysty oddaje przebieg peregrynacji. To stanowi największą siłę tego malarstwa, bowiem możliwość wysłuchania opisu tworzy wspólnie z dziełem artystyczną całość. Także przy każdym obrazie umieściłabym pisemną "legendę" lub postawiłabym nagłośnienie, dzięki któremu można byłoby posłuchać opowieści artysty o utrwalonym miejscu. Byłby to komplementarny przekaz olejnych impresji z pobytu m.in. w Tatrach, Beskidach, Ozorkowie, nad morzem, w rodzinnym Inowrocławiu, Chinach...

Na co zwróciłam jeszcze uwagę. Są obrazy, którym nie przeszkadza, że są oglądane nawet na blejtramach. W przypadku tej twórczości wymagają one starannej oprawy. Otwarta kompozycja uzyskuje dzięki temu dodatkowy walor.

Serdecznie dziękujemy za możliwość obejrzenia prac, za tę przygodę artystyczną.
Warto dodać, że ważnym uzupełnieniem wystawy jest seria fotografii z podróży turystycznej do Kraju Środka. Autorką zdjęć z Chin jest żona – Teresa Cholewczyńska.

Wystawa prac malarskich Jana Cholewczyńskiego, Biblioteka Społeczna, 3-24 lipca 2014 r.
Zapraszamy. Finisaż odbędzie się 24 lipca o godz. 18.00.

Dorota Kaczmarek
Attachments
Impresje olejne Jana Cholewczyńskiego.jpg

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests