koktajl polityczny

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

koktajl polityczny

Post by jan » Sun Sep 04, 2011 1:38 pm

Dzielne NATO, w "obronie ludności cywilnej" Libii wyzwoliło libijską ropę.
Najstabilniejszy kraj regionu, pod śmiesznym i okrutnym (być może) dyktatorem
stał się wolny od porządku. Nowa fala islamu wlała się do Europy.

Ciemiężona ludność Polska na Litwie strajkuje w obronie swoich praw.
Minister Spraw Zagranicznych i Premier murem stoją za ciemiężonymi,
wszak wybory za miesiąc z hakiem, trzeba przelicytować szalonego Kaczyńskiego.

Gdybym był Litwinem, bardzo bym nie lubił Polski i Polaków.

Bardzo mi się też nie podoba wciąganie białoruskich Polaków do wielkiej politycznej gry.

Imperialno-sentymentalne mrzonki psują stosunki z sąsiadami,
podczas kiedy młoda Polska zapija się w kraju lub ucieka, gdzie pieprz rośnie.

Zadbajmy o dorzecze Wisły i Odry, zadbajmy o Polaków poza granicami,
ale jako o ludzi, ambasadorów polskości, a nie czyńmy ich V kolumną
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Post by Ykpon » Mon Sep 05, 2011 11:14 am

1. Istnieją terytoria bez państwowości (Somalia), a także państwa iluzoryczne, gdzie nie ma poczucia przynależności państwowej, a liczy się tylko przynależność plemienna. Pół biedy, kiedy państwo jest bogate, bo wówczas rząd centralny może dzięki temu zapobiec katastrofie ekonomicznej (Libia). Gorzej, kiedy takie państwo nie posiada żadnej kopaliny, która niezbędna jest do podtrzymania dobrobytu państw zachodnich (Afganistan).
2. Połowa państw afrykańskich to przypadkowy zlepek plemion, często się nienawidzących, a spajająca całość spuścizna kolonialna jest najczęściej wykorzystywana do zasilania prywatnego konta lokalnego kacyka, który dba jedynie o wojsko, policję i żandarmerię, bo to podstawy tamtejszych demokracji.
3. Nawet była Jugosławia okazała się, ku zdumieniu świata, państwem typu plemiennego.
4. Libia niewątpliwie lokuje się pośród państw stricte plemiennych. Bogactwo ropopochodne pozwoliło dyktatorowi na utrzymywanie instytucji państwa (które obce było mentalności plemiennej) oraz na sprawne posługiwanie się kijem i marchewką, co z kolei pozwoliło na długoletnie utożsamianie kasy państwowej z prywatną. Pomysł, by zorganizować kraj jako zbiór lokalnych sejmików (brzmi jakoś znajomo) mile łechtał umysłowość starszyzn plemiennych, a jednocześnie oddał całą niekwestionowaną władzę w ręce Ojca Narodu.
5. Wydawało się, że taka konstrukcja jest stabilna, a okazało się, że ludność oczekuje czegoś więcej i spetryfikowana struktura jej nie odpowiada. Ponieważ nie znam zbyt dobrze warunków życia za rządów pułkownika Kaddafiego (widziałem je w Tunezji i w Egipcie, ale do Libii nigdy nie trafiłem; słuchałem tylko wielu wspomnień naszych Gastarbeiterów), więc wolę powstrzymać się od dalszych dywagacji. Ciekawi mnie niezmiernie, jak będzie wyglądała Libia (o ile przetrwa jako kraj) po zakończeniu wojny domowej. Czy uda się dobrze wykorzystać wpływy ze sprzedaży ropy?
Pozdrawiam
Ykpon

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Mon Sep 05, 2011 9:39 pm

Ykpon wrote: Ciekawi mnie niezmiernie, jak będzie wyglądała Libia (o ile przetrwa jako kraj) po zakończeniu wojny domowej. Czy uda się dobrze wykorzystać wpływy ze sprzedaży ropy?
Pozdrawiam


Ciekawy jestem czy wejscie Armii Czerwonej (razem z 1 i 2 Wojskiem Polskim) do Kraju uwaza Pan za wojne domowa :).
nie ma podpisu :)

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Post by Ykpon » Tue Sep 06, 2011 6:48 am

Jeśli dostrzega Pan paralele pomiędzy Libią 2011 a Polską 1944, to proszę oświecić mnie, kogo uważa Pan za naszego pułkownika Kaddafiego tamtego czasu?
Pozdrawiam
Ykpon

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Tue Sep 06, 2011 6:57 am

Jak zwykle - ciekaw jestem tego, co i jak napisze Ykpon,
ale nim on się ocknie, napiszę ja:
Z wejściem do Polski Armii Czerwonej i Wojska Polskiego
rozpoczęła się - z różnym nasileniem w różnych miejscach - wojna domowa.
Była to w pewnej mierze wojna o majątki, w pewnej mierze wojna wyzwoleńcza
i w jeszcze większej mierze - wojna o życie, by nie dostać się w krwawe łapska wyzwolicieli.

Wyzwolicieli piszę bez cudzysłowu - Armia czerwona wyzwoliła nas od śmierci - dla terroru i niewoli, które w miarę upływu czasu słabły, aż osłabły zupełnie.

I przyszedł czas wielkiego chciejstwa, parobczaństwa i niekompetencji.

------------------
A teraz jestem jeszcze bardziej ciekaw głosu Ykpona.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Tue Sep 06, 2011 7:56 am

Ykpon wrote:Jeśli dostrzega Pan paralele pomiędzy Libią 2011 a Polską 1944, to proszę oświecić mnie, kogo uważa Pan za naszego pułkownika Kaddafiego tamtego czasu?
Pozdrawiam


No jesli o takie dokladne podobienstwo chodzi to jabym zapytal raczej o ilosc dzieci u Tyrana i od ktorej zony...
nie ma podpisu :)

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Post by Ykpon » Tue Sep 06, 2011 8:05 am

A może jednak Pan odpowie? Wystarczy skopiować i dodać w miejscu kropek:
"Uważam, że polski odpowiednik pułkownika Kaddafiego w 1944 roku to ................".
Będę wielce zobowiązany.
Pozdrawiam
Ykpon

jan
Administrator
Posts: 5500
Joined: Wed Feb 07, 2007 10:05 pm

Post by jan » Tue Sep 06, 2011 4:54 pm

//Ciekawi mnie niezmiernie, jak będzie wyglądała Libia (o ile przetrwa jako kraj) po zakończeniu wojny domowej.//

Śmiem z przykrością mniemać, że będzie "bombowo", jak w Iraku.
jan urbanik

Moje poglądy nie są jedynie słuszne, są za to moje jedyne.
Nie zależą one od koniunktury, a od stanu mojej świadomości.
Nie piszę wszystkiego, co wiem - piszę to, co uznaję za stosowne.

Observer
Członek Stowrzyszenia
Posts: 509
Joined: Thu May 03, 2007 8:09 pm

Post by Observer » Tue Sep 06, 2011 5:50 pm

Ykpon wrote:A może jednak Pan odpowie? Wystarczy skopiować i dodać w miejscu kropek:
"Uważam, że polski odpowiednik pułkownika Kaddafiego w 1944 roku to ................".
Będę wielce zobowiązany.
Pozdrawiam


Jak Pan bedzie szczesliwy to juz podaje:

NIE bylo w Polsce Kadafiego (lub jego odpowiednika) w roku 1944.

CO NIE ZMIENIA FAKTU ZE POBIEDONOSNAJA KRASNAJA ARMIJA WMIESTIE S BOJEMYMI ZASLUZENYMI ARMIJAMI WOJSKA POLSKIEGO WESLI DO KRAJU I PO KOROTKOJ I POBEDONOSNOJ GRAZHDANSKOJ WOJNIE PRINESLI SAMYJ PROGRESSIWNYJ REZHIM W MIRE, GDE KAZHDAYA KUHARKA UPRAWLIALA GOSUDARSTWOM.

O tym mowilem, cytujac kawalek z Pana wypowiedzi, a nie o Kadafim (przy okazji na Swiecie jest sporo Krajow gdzie Dyktarorzy sa o wiele bardziej okrotni dla swoich obywateli, gdzie nie tylko setki tysiecy obcokrajowcow nie pracuje (nawet nie wpuszczane) a w innych (na tym samym kontyniecie!) setki tysiecy umieraja z glodu, ale jakos nie sieszy sie tam do pomocy z wojnami domowymi czy wyzywieniem....

Pozatym mamy nowa afere w WB bo ... CIA oraz MI5 pomagala DYKTATOROWI gnebic walsnie tych co teraz powstaly...!!!!! Nawet glowny dowodzacy armija libijska :) wzywa WB do stworzenia komisji (podobnej do tej Blairowskiej :) co nic nie znajdzie :), no nie ma broni masowego razenia, ale wyzwolilismy w najlepszych swoich poczynaniach :)... I obronili ludnosc cywilna. Co zginelo setki tysiecy ? alez to Dyktator jest winny ;)...

Rozumiem ze Pan ma swoje odmienne od powyzszych :) kryteria kiedy mozna wsinac wojny domowe...

Cos innego na marginesie:

Jak setce tysiecy Polakow na Litwie zabraniaja pisac nazwiska oraz uczyc sie w polskich szkolach to jest wielka wrzawa [jest ZLE!!! TRZEBA ZEBY PISALI JAK POWINNO A I UCZYLI SIE W RODZINNYM JEZYKU!!!!] . Ale jak dla wiecej niz 10 millionow Rosjan na Ukrainie (tez ich NIKT TAM NIE ZASIEDLAL!) to samo sie dzieje z jezykiem Rosyskim to jest to :) wielkie osiagniecie demokracji... i racja stanowienia mlodego Panstwa (wedlug Jana...).

Troche wiecej rownowagi i mniej dwulicowosci zawsze sie przydaje... Nie wiem czy sie oplaca co prawda...
nie ma podpisu :)

Ykpon
Członek Stowrzyszenia
Posts: 182
Joined: Wed Jul 13, 2011 6:56 am

Post by Ykpon » Wed Sep 07, 2011 6:41 am

To może w punktach, żeby trochę porządku zachować:
1. Widzę różnice pomiędzy stanem określanym jako "jestem zobowiązany", a "jestem szczęśliwy". Przyznaję jednak chętnie, że to niuans. Z pewną przykrością muszę jednak rozczarować, że nie udało się Panu wprowadzić mnie w stan szczęśliwego błogostanu.
2. O lokalny odpowiednik pułkownika Kaddafiego spytałem, by móc zrozumieć Pańską myśl. Uważałem bowiem, że chce Pan dyskutować o ingerencji NATO w Libii i dlatego wysuwa Pan skojarzenie z wkroczeniem Armii Czerwonej do Polski. Ponieważ nie uważam tych dwóch przypadków (tj. Libii dzisiaj i Polski w 1944) za tożsame, chciałem doprecyzować pewne szczegóły i spróbować nadążyć za Pańskim tokiem rozumowania. Teraz jednak jestem przekonany, że już wiem (chyba, że znowu źle zrozumiałem), o co chodziło: chciał Pan tylko podyskutować o roli i postrzeganiu u nas Armii Czerwonej i dwóch Armii WP w latach 1944-1945.
3. I tu muszę odkryć karty: jestem zwolennikiem (i staram się tego konsekwentnie przestrzegać) trzymania się choćby mniej więcej pierwotnego tematu. Proszę mi wierzyć, że doceniam zdolność kojarzenia nawet, wydawałoby się, odległych faktów, ale przecież prowadzona w ten sposób dyskusja musi albo utonąć w zbyt szerokim spectrum, albo też ostatecznie zogniskować się na jakiejś idee fixe którejś ze stron. Obydwie możliwości mi nie odpowiadają.
4. Zapewniam, że doceniam figlarny żart językowy, choć ja użyłbym pewnie słowa "powar" ("powarszczica"?), ale ponieważ nie roszczę sobie żadnych pretensji do biegłego posiadania owego języka, więc łatwo zgodzę się, że nie mam racji.
5. Pisze też Pan, że doszedł był do wniosku, jakobym miał odmienne kryteria (tzn. kryteria oceniające kiedy można wszczynać wojny domowe) od przytoczonych przez Pana. I tu muszę wyznać ze wstydem, że nie potrafię odnieść się do tej enuncjacji, gdyż nie udało mi się zrozumieć Pańskich kryteriów w potoku wypowiedzi. Z pewnym niepokojem doszedłem do wniosku, że Pan uważa chyba pułkownika Kaddafiego za władcę prawowitego, rebeliantów za siły błądzące, a interwencję sił zewnętrznych za rzecz karygodną. Gdyby mój domysł był bliski prawdzie, to rzeczywiście nasze poglądy różnią się znacznie.
6. Generalnie: wojna domowa jest zawsze nieszczęściem. Z tym, że czasem jedna ze stron dochodzi do wniosku, że nie ma wyjścia i musi się na nią decydować w imię takich, czy innych wartości. No a odpowiedź, gdzie wówczas leży prawda wcale nie musi być ani prosta, ani jednoznaczna.
Pozdrawiam
Ykpon

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests