Wykład dr Janusza Łapszo_25.04.2013

Ogólna dyskusja.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Wykład dr Janusza Łapszo_25.04.2013

Post by Fordor » Fri Apr 26, 2013 2:48 pm

Wczorajszy wykład „Recepta na długowieczność” dr Janusza Łapszo to część cyklu spotkań omawiających problematykę zdrowotną w Bibliotece Społecznej. Profilaktyka stanowi w niej ważne ogniwo determinujące jakość życia. Dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji ma RUCH. Czynnik ten nie jest do tej pory należycie doceniony. Częściej mówimy o wizytach u lekarza lub odpowiedniej kuracji farmaceutycznej czy cudownych lekach, niż startujemy do uprawiania codziennej gimnastyki, która stymuluje złożone mechanizmy ludzkiego ciała.
Jakie ćwiczenia trzeba wykonywać, aby nie szkodzić, lecz na odwrót - poprawiać nasze samopoczucie? Na to pytanie Janusz Łapszo (specjalista w tej dziedzinie) opowiedział we wszechstronny sposób, a pokazana prezentacja i film instruktażowy uzupełniały słowa. Podczas wieczoru mogliśmy obejrzeć też zdjęcia urządzeń sprzężonych z komputerem (autorski pomysł p. Janusza) służące do badania fundamentalnej sprawności motorycznej decydującej o sile skurczu mięśni, szybkości i zakresie ruchu, sprawności energetycznej (beztlenowej i tlenowej). Najbardziej utkwił mi w pamięci opis jednostek motorycznych szybkokurczliwych – składających się z białych włókien mięśniowych. Tutaj ruch ma szczególnie duże pole do popisu.
Wykład ukazał zależność miedzy gimnastyką a sprawnością ciała i psychiki ludzkiej oraz potwierdził starą maksymę – W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH.
Ps. Okazało się też, że pokonywanie przez nikogo nielubianych schodów pomaga zachować kondycję:)

Jest to pierwsza część wykładu dr Janusza Łapszo, na drugą zapraszamy 6 czerwca 2013 r. o g. 18.00.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests