Brzeźno - Stogi dwa bratanki

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Brzeźno - Stogi dwa bratanki

Post by Fordor » Sun Dec 20, 2015 1:27 pm

Ciekawa gawęda Doroty Kuś (członka zarządu Rady Dzielnicy Brzeźno, popularyzatorki i kolekcjonerki pocztówek o tej części miasta) przypomniała historię Brzeźna, a co za tym idzie, o niemalże podobnym losie obu bratanków. Zarówno Brzeźno, jak i Stogi, leżą na nadmorskim pasie Gdańska. Oddziela je Wisłoujście z Westerplatte, gdzie uchodzi Martwa Wisła, a także Nowy Port. Lokalizacja narzuciła jednaką egzystencję zamieszkujących te tereny ludzi. Początkowo były to osady rybackie, które dzierżawiły przylegające ciągi (stacje) brzegu Bałtyku. Od średniowiecza do I rozbioru Polski Brzeźno należało do zakonu cystersów, a na Stogach przez pewien czas - łąki między Warzywodem Wielkim i Małym. Dużym bodźcem do rozwoju osad była moda na kąpiele i kuracje morskie (od końca XIX w.). To ona spowodowała rozkwit miejscowości. Zabudowa kuracyjno-turystyczna, willowa świetnie współgrała z wiejską. Ludzie tu zamieszkujący włączyli się w nowy nurt wynajmując swe domy (lub ich części) letnikom, przygotowując i obsługując infrastrukturę (usługi, np. fryzjer, apteka, wędzenie ryb - specjalnością Stogów była płastuga). Uwagę turystów przyciągać miały m.in. piękne laubzekiny, gdzieniegdzie jeszcze do dzisiejszego dnia zachowane.
1 kwietnia 1914 r. obie osady zostały włączone w obręb miejski Gdańska. Do II wojny całkiem harmonijnie rozwijały się, a jeszcze po zakończeniu działań wykorzystywano resztki spuścizny. Obecnie zaczyna się okres ponownej adaptacji pasa nadmorskiego dla celów rekreacyjnych. Burzliwa dyskusja toczy się praktycznie o jej kształt. Czy ma być to zabudowa w stylu Acapulco, czy powrót do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań do-wojennych.
Dorota Kuś, wiele innych ludzi, nie ma wątpliwości, trzeba zachować urokliwy powab zdrojowiska położonego w iglastym/mieszanym lesie nad piaszczystą plażą. To będzie niewątpliwy wabik, zachęta do odwiedzin.
DSC09093.JPG

Życzymy Jej, całej grupie pasjonatów Brzeźna, realizacji tych pomysłów, zwłaszcza, że dysponują oni wielką wiedzą, rozeznaniem terenu. Świetnym wyczynem byłaby rewaloryzacja Domu Zdrojowego (Kurhaus).
Do spacerów po tej części miasta niech zachęca dwujęzyczny folder Doroty Kuś pt. „Brzeźno. Fakty – zabytki – informacje turystyczne. Brösen. Tatsachen – historische Bauten – touristische Informationen”. Z wielką przyjemnością również to zrobię.
Brzezno.jpg

Biblioteka Społeczna – 17.12.2015.
Dorota Kaczmarek
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest