WIECZORY CZWARTKOWE

Kącik biblioteczny.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Fordor

Post by Fordor » Sun Mar 07, 2010 7:39 am

[center]BIBLIOTEKA SPOŁECZNA STOWARZYSZENIA „PRZYJAZNE POMORZE”
zaprasza 17 marca 2010 r. (środa) o godz. 18.00
na
WYKŁAD DLA PASJONATÓW GDAŃSKA
z udziałem
dr hab. inż. arch. PIOTRA LORENSA
pt.
„Rozwój obszarów nadwodnych, poportowych i poprzemysłowych jako szansa dla Gdańska
w ogólności i dla Stogów w szczególności - na przykładzie rozwiązań światowych
i naszych lokalnych planów działania”

Wykład odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia „Przyjazne Pomorze” Gdańsk, ul. Hoża 14 (pawilon, wejście na wprost Apteki)
WSTĘP WOLNY![/center]
Stogi zimą. Fot. Jan Urbanik
Attachments
DSC00085.JPG
Last edited by Fordor on Sun Mar 14, 2010 7:52 pm, edited 2 times in total.


Fordor

Post by Fordor » Thu Mar 18, 2010 8:09 pm

Wykład Prof. Piotra Lorensa był ważnym wydarzeniem w Bibliotece Społecznej. Dzięki niemu dostrzegliśmy, jakie możliwości stoją przed Gdańskiem i jak może współgrać przestrzeń miejska z nowymi potrzebami. A wszystko to za sprawą rzeczowej argumentacji podpartej bogatym materiałem wizualnym przedstawiającym metamorfozy europejskich miastach portowych. Część z nich została omówiona bardziej szczegółowo, a w szczególności tereny w: Londynie – London Docklands , Rotterdamie – Kop van Zuid, Hamburgu – HafenCity, Lizbonie – Expo, Oriente i New Yorku – Battery Park City.
Jest z czego brać wzór.
Najważniejszym czynnikiem rozwoju miast jest ekonomia, przepływ pieniędzy i towarów (te czynniki prof. P. Lorens uznał za najważniejsze), niesamowita pomysłowość, zespołowa praca, samodzielność (turystyka jest w tym ujęciu jakby pochodną). Przede wszystkim dostrzegliśmy prawidłowość, że współczesne porty morskie najnowszej generacji w niektórych przypadkach „odrywają” się od miasta tworząc oddzielne enklawy. Dzieje się tak, bo tereny te muszą zajmować sporą powierzchnię i są obsługiwane przez wielkie jednostki o dużym zanurzeniu (podobne np. do kontenerowca "Maersk Taikung" inaugurującego połączenie Szanghaj-Gdańsk), potrzebujące torów wodnych o odpowiedniej głębokości. To powoduje, że porty znajdujące się wcześniej nie bezpośrednio przy ujściu rzeki do morza, przemieszczają się w kierunku morza (mogąc w nie wkraczać, co jest sugerowane w projekcie gdańskiego portu centralnego). Przykładem takiej tendencji jest Londyn, Rotterdam. Opuszczone, dawne, rewaloryzowane tereny poportowe otrzymują nowe funkcje, zamieniają się dzięki architektom w wielofunkcyjne osiedla mieszkaniowe, handlowe… o zróżnicowanej zabudowie, gdzie nowe trendy wkomponowują się w stare lub są tworzone nowe rozwiązania.
Po wczorajszym wykładzie wiadomo już, ze nie warto chować się do lamusa przed wyzwaniami nowych czasów, a co najważniejsze – powiało świeżym, ożywczym wiatrem, oby w żagle gdańskie i stożańskie.
Dorota Kaczmarek
Fot. z arch. prof. Piotra Lorensa
Attachments
po rewaloryzacji.jpg
stary kanał.jpg

Mandi
Członek Stowrzyszenia
Posts: 219
Joined: Thu Apr 29, 2010 3:02 pm

Post by Mandi » Sun May 09, 2010 12:03 pm

Warto byłoby zaprosić kogoś, kto by opowiedział o powstającym Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Budowany jest on na wzór podobnych średniowiecznych obiektów, a patronat objął książe Karol. Przy okazji można by opowiedzieć coś ciekawego o Szekspirze i funkcjonowaniu średniowiecznych teatrów. Na pewno publiczność byłaby liczna po rozpropagowaniu tego nie tylko na Stogach.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest