Atom stop

Główny temat.

Moderators: Anonymous, jan, Moderatorzy

Post Reply
Fordor

Atom stop

Post by Fordor » Tue Apr 19, 2016 8:22 pm

W całej Polsce odbywały się i odbywają spotkania i imprezy związane z obchodami katastrof w Czarnobylu i Fukushimie. Załączam informację o niektórych z nich:
24.04.2016 r., Słupsk - III koncert dla Przyszłości w rocznicę Czarnobyla; Nawrocki Folk Computer Band, Olo Walicki, Mikołaj Trzaska.
25.04.2016., Wejherowo - spotkanie z Volodymirem Strizhakiem - likwidatorem katastrofy czarnobylskiej + występ kwintetu jazzowego z Gdańska – Nordwave.
26.04.2016 r., ECS Gdańsk - premiera 'A nuclear story: Fukushima', debata i wystawa zdjęć.
Więcej informacji na stronie:
https://www.facebook.com/Fundacja.Sedla ... =3&theater
Warto przy okazji zacytować część oświadczenia Profesora Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej z okazji rocznicy katastrofy w Czarnobylu - 26/04/2013:
Nie wolno dyskusji o energetyce jądrowej obecnie sprowadzać do kategorii bilansu energetycznego i ekonomiki, czyli bezpieczeństwa energetycznego (uwzględniającego aspekt ekonomiczny). Nie jest też obecnie wystarczające rozszerzenie dyskusji na szeroko rozumiane zagrożenie środowiska (katastrofy jądrowe, składowanie wypalonego paliwa).
Dyskusja o energetyce jądrowej ma wymiar cywilizacyjny. Chodzi o to czym chcemy zastąpić utracony azymut, jak chcemy sobie poradzić z utratą zaufania do korporacji i rządów, które zawiodły, jakie wartości mają się stać siłą napędową dalszego rozwoju. Z tego punktu widzenia ważne jest spostrzeżenie, że problemem są korporacje, których pazerność przekroczyła granice rozsądku; przedsiębiorstwa, które osiągnęły wielkość nie pozwalającą na ich likwidację; politycy, którzy się zatracili i wyzbyli odpowiedzialności. Nie jest natomiast problemem wydajność światowej gospodarki warunkowana dostępnymi technologiami i nie jest problemem zdolność prosumentów do przejęcia odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo energetyczne – tu możliwości są oszałamiające. W kontekście tego spostrzeżenia jest bezsporne, że energetyka stała się głównym boiskiem gry między starym i nowym.
Energetyka jądrowa jest interesem dla korporacji ratingowych, bankowych, energetycznych, czyli tych, które dotychczas najbardziej zawiodły. Jest też polem działania polityków, którzy są na smyczy korporacji. Korporacje i politycy razem mogą za pomocą elektrowni jądrowych, czyli technologii paramilitarnych, wzmocnić się na długie lata. Prosumenci mogą za pomocą innowacyjnej energetyki prosumenckiej zdobyć wolność. O to idzie gra w urządzaniu nowego świata. Nie na zawsze, na kilka najbliższych pokoleń, czyli na okres potrzebny do osiągnięcia kolejnego szczebla we wznoszeniu się człowieka.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests